TİTREME VE İSHAL NEDENLERİtitreme ve ishal nedenleri

Titreme ile birlikte ishalin meydana gelmesi yaygın olarak viral veya bakteriyel bir enfeksiyon olduğunun bir işaretidir. Viral enfeksiyon genellikle mide gribi olarak bilinirken bakteriyel bir enfeksiyon ise gıda zehirlenmesi olarak isimlendirilir. Mide gribi tıbben doğru değildir ve bu hastalığa grip dışındaki virüsler neden olur. İshal, gevşek dışkılama ve titreme gibi belirtilere neden olan bakteriyel enfeksiyonlar bozulmuş gıdalar yada az pişmiş deniz ürünlerinden kaynaklanır. Titreme ile ishale neden olabilecek bir diğer yaygın koşul ise safra kesesinde var olan taşlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Safra taşları çoğunlukla aşırı kolesterol nedeni ile meydana gelir. Bir kişide herhangi bir belirti fark etmeden de daha önceden taş var olabilir. Taşlar tıkanmaya neden olduktan sonra ise ishalle birlikte titreme ve ateşin yanı sıra sarılık denilen derinin sararması gibi belirtiler genellikle ortaya çıkar. Sağ üst karında ağrı, hızlı kalp atışı ve aniden meydana gelen düşük kan basıncı genellikle safra kanalındaki bir sorunun işaretleridir. Böyle durumlar acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi sorunlardır. Birkaç ay içinde bir günde en az dört kez çok gevşek dışkı şeklinde tuvalete çıkılması kronik ishal olarak isimlendirilir. Kronik ishal vakalarında titremenin yanı sıra bulantı ve ağrı da meydana gelebilir. Ve bu belirtiler safra kesesinin iltihabi durumu veya safra kesesindeki bir yara varlığını da akla getirmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

titreme ve ishal sebepleriVibrio kolera sorunu da titreme ve ishale neden olan bakteriyel kökenli bir hastalıktır. Bu bakteriyel enfeksiyon deniz ürünleri yoluyla vücuda girebilir. Çiğ ya da az pişmiş deniz ürünlerinin bir kişiyi kontamine etmesi muhtemeldir. Titremeye ek olarak ishal, bulantı, baş ağrısı ve mide krampları Vibrio Kolera hastalığının tipik belirtileridir. Kusma ise bakteriyel enfeksiyonlarda daha az yaygın bir belirti olarak görülür.

Viral gastroenterit titreme ile birlikte ishalin en sık nedenlerinden biridir. Gastroenterit olarak bilinen bağırsak enfeksiyonu neden olabilecek birçok farklı virüs vardır. Çocuklar ve yaşlılar bu virüslerin birçoğuna özellikle duyarlıdır, ama bu virüsler son derece bulaşıcı olduğundan herkeste gastroenterit vakarlı ile karşılaşılabilir. Astrovirüs özellikle yaşlılar ve çocukları hasta ederken, rotavirüs ve adenovirüs küçük çocuklarda yaygın olarak gastroenterite neden olmaktadır. Norovirüsler ise her yaştan insanı rahatsız edebilir ve ateş, titreme ve ishalden önce kusma neden olması ile tanınmaktadır.

Tuvalet yada banyo kullanıldıktan sonra ellerin yıkanmaması gastrit hastalığına neden olan bir diğer faktördür. Bu eller ile yiyecek alınması, yiyeceklere temas edilmesi, bu yiyeceklerin paylaşılması hastalığın daha da yayılmasına neden olabilir. Her ne kadar gastrit hastalığı bebeklerde ve yaşlılarda ciddi olsa da, viral gastroenteritin çoğu vakası herhangi tıbbi tedavi olmadan kendi kendine kaybolur. Destek tedavi olarak bol bol su ve meyve suları içerek ishal ve kusmadan kaynaklanan dehidratasyondan (vücudun susuz kalması) kaçınmak önemlidir. Viral gastroenterit ile karşılaşan insanlarda ishal ve titreme gibi belirtiler dursa dahi yine de bu virüs başkalarına geçebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kasıkta Döküntü İsilik Kaşıntı Kızarıklık
Cilt Kanseri Uyarıcı Belirtileri
2009 H1N1 İnfluenza Grip ve Nedenleri
Omuz Tutulması
Burun Kanaması
Bağırsak Tembelliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.