KANSERDE YENİ BİR TEDAVİ ÜMİDİ
TOMOTERAPİ (TOMOTHERAPY)
Yurdumuzda hemen her yıl 150.000 kişi kanser tehdidi altında. Kanserli hastaların çoğu da yaşamını yitirmekte. Sonu hayat kayıpları ile neticelenen kanser hastalığında gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün yeni yöntemler denenmektedir. Bugüne kadar kanser hastalarının tedavisi operasyon, kemoterapi ve radyoterapi üçgeninde yapılmaktaydı. Şimdi bunlara dördüncüsü de eklendi “tomoterapi”. Artık hastanelerde yeni bir gelişme olan tomoterapi dönemi başladı. Yurdumuzda ilk kez Ankara’ da kullanılmaya başlanan yöntemde tomoterapi adı verilen cihaz kullanılmaktadır. Bu cihaz çevre dokulara zarar vermeden ya da en asgariye indirgeyerek kanserli hücreleri yok ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği gibi kanserle mücadele de ilk önce operasyonla dokunun kısmi ya da tamamı alınmaktadır. Bu yöntem hastada iş kayıplarına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Operasyonu müteakip kanserli hücrelerden tamamen kurtulmak amacı ile radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.  Bu metotlar, tümör dışı dokulara da zarar vermekte ve değişik yan etkilere sahipler. Yanı sıra, hastanın bağışıklık sistemini zayıflatıyor, sağlam hücrelerde hasar yapıyor, hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Bunu engellemek için de başka ilaçlar kullanılmakta ve hasta tecrit edilmektedir.

TOMOTERAPİ NEDİR? AVANTAJLARI NELERDİR?
Tomoterapide kanserli hücreler yok edilirken sağlam hücrelere zarar verilmemektedir. Cihazın, radyoterapinin kullanıldığı tüm hastalarda uygulanabilirliği vardır. Tomoterapi cihazı ile birden fazla tümör aynı anda ışınlanabilmektedir. Bu teknikle, hastalar, ışın tedavisinin yarattığı olumsuz etkilere (bulantı, kusma yutma güçlüğü) daha az maruz kalıyor yani daha az yan etkiye sahip. Aynı zamanda ağrısız bir yöntemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar, tomoterapi adı verilen cihaz ile hastanın o günkü dokularının yerini, tümörünün yerini ve kabaca büyüklüğünü görebildiklerini belirtmektedirler. Bunu, tomografi cihazının hem hastanın etrafında dönüş yaparak(360 derece) hem de dönüş yaptığı sırada tomografi çekilebilmesi ile başarabilmekte olduğunu ifade etmektedirler.

İleri teknoloji ürünü olan tomoterapide “nokta atış” ile kanserli hücreler hedef alınmaktadır. Vücut için korunması zor olan organlar, ışın dozunun daha düşük seviyeye ayarlanması ve nokta atış sayesinde maksimum derede korunabiliyor. Bundan dolayı kanser hastalarının daha büyük olasılıkla iyileşme oranı artmaktadır. Mesela beyinde bulunan birden fazla tümöre yüksek dozda ışın verilebiliyor, beyine ise daha doza ayarlanarak daha az ışın verilebiliyor. Tomoterapi uygulaması günde 10-15 hastaya kadar uygulanan ve diğer yöntemlere göre daha maliyetli bir yöntem. Ne var ki SGK tarafından masraflar karşılanabilmekte. Tomoterapi uygulaması bir hasta için yaklaşık olarak, haftada 5 gün uygulanabilmekte ve15-20 dakika kadar zaman almaktadır.

HANGİ KANSER TÜRLERİNDE DAHA ETKİLİ
Tomoterapi henüz yeni bir cihaz olduğundan bütün kanser türlerinde etkili bir tedavi sağlanamıyor. Fakat bu bir başlangıçtır. Cihazın geliştirilerek tüm kanser türlerinde kullanılabilir hale getirilmesi hedeflenmektedir. Tomoterapinin etkili olduğu kanser çeşitleri şunlardır;

 • Baş-boyun kanserleri
 • Beyin, omurilik tümörleri
 • Akciğer kanseri
 • Cilt kanserleri
 • Mezotelyoma( halk arasında ak toprak ya da çorak toprak olarak bilinen asbestin neden olduğu akciğer zarı ve karın zarı kanserine verilen isimdir)
 • Gırtlak ve geniz tümörü
 • Rektum kanseri
 • Prostat, mesane kanserleri
 • Jinekolojik ve meme kanserlerinde uygulanarak başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Annemde troid ca kemik metastası var akciger ve karacigerede beyinede sıçrama yapmış düşük dozda kemotrapi verdiler şimdi ışın alıyo kafasından kafatası dışında yumru şeklinde şişlik var 10 gün alacak size soruyorum acaba tomoterapi alsa mi yoksa ışına mı girse lütfen cevap

  Seval

  Karaciğer metastası var ne ilaç kullanıyorsalarda ılacını bulduramıyorlar inann çok perişanm ne yapmam gerekiyor 3 . Seneye girdim devamlı kemotorafi alıyorm ne yapmam gerekiyor ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Egzersizleri
Kalıtsal Hastalık
Ciltte Beyaz Lekeler
Ayaklarda Yanma Hissi Neden Olur
Kalp Sağlığını Koruyucu Diyet Listesi
Çene Ağrısı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.