TON BALIĞINDAKİ CİVANIN YAN ETKİLERİton-baligindaki-civanin-yan-etkileri

Ton balığı aynı zamanda tuna balığı olarak da bilinir. Civa özellikle ton balığı dahil olmak üzere çeşitli balıkların yenilmesi ile vücuda girmesi kaçınılmazdır. Civa, sudaki bakterilerin özel türleri ile reaksiyona girerek oluşur. Ton balığı yüzdükçe vücutları sudan civa emer. Vücudumuz kendi kendine civanın fazlasını dışarı atabilir. Fakat civadan kaynaklanan yan etkiler şeklinde deneyimler yaşıyorsanız, zarar geri dönüştürülemez olabilir. Ton balığı alımını durdurduğunuz sürece herhangi bir problemin şiddeti kötüleşmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı Hislerin Kaybı

Civa uzun bir süre boyunca kanınızda birikebilir. Eğer sürekli olarak ton balığı yerseniz yavaş yavaş görme ve işitme ilgili problemler yaşayabilirsiniz. Odaklanma problemlerinin yanı sıra bulanık görme yada yakın bir mesafeden birisiyle iletişim kurmada zorluk çekebilirsiniz. Civa birikmeye devam ettikçe, aşırı durumlarda, tamamen kör ya da sağır hale gelinmesi de mümkündür.

Nörolojik Sorunlar

Eğer düzenli olarak ton balığı tüketilmeye devam edilirse sinirsel anormallikle baş gösterebilir. Zor yürümek, koordinasyonu kaybetmek, kas sıkılığı ve sert eklemler bunlar arasında sayılabilir. Belirtiler bazen vücudun bir tarafında ya da sadece bir kol veya bacakta ortaya çıkabilir. Bunlar beyin ve sinir sistemi bozuklukları bir grubu olan serebral palsi’ nin uyarı işaretleridir. Serebral palsinin diğer belirtileri arasında konuşma zorluğu, düzensiz nefes alma, idrar kaçırma, öğrenme güçlüğü, işitme veya görme sorunları ve nöbet sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ton-baliginda-civa-tehlikesiBüyüme Sorunları

Gebelik, bebeklik veya çocukluk dönemi gibi hızlı büyüme dönemlerinde civa büyük bir endişe kaynağıdır. Çünkü civa hücre büyümesi durdurur ve hücresel bölünmeyi inhibe edebilir. Yanı sıra nörolojik gelişim ve beyin gelişimi ile ilgili sorunlar da büyüyen fetus veya çocukta oluşabilir.

Beslenmenizde Ton Balığı

Hemen hemen tüm ton balıkları belirli düzeyde civa içerir. Ama beyaz açık ton genellikle konserve ton balığı na göre 3 kat daha fazla civa içerir. ABD Çevre Koruma Ajansı açık ton balığının haftalık en fazla 6 ons (ortalama 28-30 gram) ile sınırlanmasını önermektedir.   Bu sınırlamalar özellikle – her ne kadar onlar da önerilen miktarı takip etmeleri gerekse de- çocuk ve doğurganlık çağındaki kadınlar için önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ispanağın faydaları
Ton Balığındaki Civanın Yan Etkileri
Açık Yaralarda Hangi Besinler Yenmemeli
Kilo Verdiren Amino Asitler
İştah Kesici Yiyecekler
Dukan yulaf kepeği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.