TOPUK ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK İÇİN
Ayaklarda meydana gelen rahatsızlıkların başında topuk çatlakları gelmektedir. Kapalı ortamlarda kalan ayaklar bazen kişinin genetiğine bağlı olarak bazen de aşırı sıcak yada soğuk gibi mevsim anormalliklerine bağlı olarak meydana gelmektedir.

Gayet ağrılı ve görüntü bozukluğuna sebep olan topuk çatlakları bir kez kişide oluştuğu zaman tedavisi güç ve zaman almaktadır. Be nedenle evvela önlem alma yoluna gidilmelidir. Makalemizde “Topuk çatlaklarına karşı nasıl önlem alınabilir?” ve “Topuk çatlaklarında basit ve etkili çözümler nelerdir?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

 • Kilonuzu kontrol altında tutmalısınız.
 • Banyo sonrası topuk taşı adı verilen ponza taşı ile topuklar yumuşak hareketlerle ovuşturularak ölü deri topuktan atılabilir.
 • Ayaklarınız çıplak dolaşmamalı ve çorap giymelisiniz. Terlik gibi açık ayakkabılarla dolaşmamalısınız.
 • Uzun süre ayakta kalmamalısınız.
 • Ayaklar için kullanılabilecek bitkisel kremleri veya E vitamini açısından zengin kremleri kullanmalısınız.
 • Ayak tabanlıkları kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınızı ıslak bırakılmamalısınız.

TOPUK ÇATLAKLARI İÇİN ÇÖZÜMLER
Topuk çatlaklarında uygulanabilecek basit ve evde kolaylıkla hazırlanabilecek çözümler vardır. Bu çözümler sayesinde yumuşacık ve güzel görünümlü topuklara sahip olacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte çözümler…

 • Alkol, karbonat, vazelin, aspirin ve limonla yapılabilen bu yöntemde, ilk önce topuk çatlağının yumuşaması için karbonat ve alkol, ılık suya konulup ayaklar bekletilir. Daha sonra 2- 3 adet aspirini toz haline getirip vazelin içine konur. Bunun üzerine 1 adet limonun suyunu da ilave ederek krem kıvamına gelene kadar iyici karıştırılır. Bu kremi topuklarınıza yayarak sürünüz. Hatta mümkünse bir çorap aracılığı ile sabaha kadar bekletin.
 • Soğuk suya elma sirkesi eklenerek topuklar bu suda bekletilebilir.
 • Deriyi yenileme ve canlandırma özelliğine sahip bitkisel kremler veya yağlar kullanılabilir. Örneğin; aynısafa kremi, sarı kantaron yağı, jojoba yağı, kakao yağı, acıbadem yağı gibi…
 • Topuklara zeytinyağı ile masaj yapılarak sabaha kadar bekletilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Siğara Bırakmaya Hazırlık
YÜKSEK ATEŞ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA ATEŞTEN SÖZ EDİLİR?
Nöropatik Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kanser tedavilerinin sonucu nedir
Kas Distrofisi (Müsküler Distrofi)
Kalp Krizini Önlemek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.