TOPUK ÇATLAMASI
Herkes güzel görünümlü bir ayağa sahip olmak ister. Ayaklar, özellikle de topuklar, vücutta ilgilenilen en son organlardan biridir. Ayak mantarları, tırnak mantarları gibi fiziksel olarak insanı rahatsız eden ayak problemlerinden biridir topuk çatlamaları. Topuk çatlakları, adından da anlaşılacağı üzere deride çatlak olduğu için mikroorganizmaların vücuda girişine uygun bir yapıdır. Mikroorganizmaların vücuda girmesi ile de kanamalı hatta iltihaplı rahatsızlıklara neden olabilmekte ve kişiyi enfeksiyon tehdidi altında bırakmaktadır. Genellikle iki topukta meydana gelir ve ağrılıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Topuk çatlakları özellikle şeker hastaları, dolaşım bozukluğu hastaları ve kronik hastalığı olan kişilerde, sağlıklı kişilere oranla daha fazla sorun oluşturmaktadır.

NEDENLERİ NELERDİR?

 • Kuru cilde sahip olma
 • Topukta nasır varsa, küçük bir darbede hemen çatlayabilir
 • Aşırı kiloya sahip olma
 • Soğuk ve nemli hava
 • Ayaklardaki mantar enfeksiyonu
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Arkası açık ayakkabılar giymek
 • Şeker ve guatr hastalıkları

HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?

 • Kuru cilde sahipseniz uygun nemlendirici kullanın. E vitamini içeren kremler tercih edilmesi iyileşmeyi hızlandıracaktır.
 • Rahat ayakkabılar tercih edin. Gerekirse eczanelerde satılan tabanlıklardan temin edin.
 • Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ıslak bırakmayın.
 • Çıplak ayakla uzun süre gezmemeye çalışın, çorap giyin.
 • Topuğunuza sert ve ani baskılar yapmayın.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Uzman bir dermatolog kontrolünde topuk çatlaklarına sebep olan etken olan faktör belirlenip ona göre tedavi seçenekleri uygulanır. Topuk çatlaklarının tedavisinden ziyade her zaman belirttiğimiz gibi önlem almak çok önemlidir. Alınabilecek önlemleri yukarıda zaten sıraladık.  Tedavide ise ayakta mantar enfeksiyonu varsa öncelikle bu hastalığın tedavisine gidilmelidir. Bunun için uzman doktorun belirleyeceği mantar kremleri kullanılabilir. Şayet topukta yara ve kanamalar varsa antiseptik kremler kullanılabilir. Yanı sıra çatlak olan kalın derinin soyucu kremlerle inceltilmesi de iyi sonuçlar verecektir.  Banyo sonrası ponza taşı(topuk taşı) kullanılarak çatlaklardaki ölü deri temizlenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  22 yasındayım ve de topuklarım acayıp catladı siyah siyah oldular vazelın kullanıyorum ama yaramadı işe moralım bozuluyo yasım 22 ama ayaklarım yaslı kadınların ayakalrı gibi bu konuda cok hassaslastım acaba ne yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim

  Burak

  Hergün yıka kurula zeytinyağı sür poset gecir ayağına beklet 4-5 saat bak bir haftaya güzel ayakların olacak insallah

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayaklarda Yanma Hissi Neden Olur
At Gribi
Guatra Neden Olan Hastalıklar
Kas Distrofisi (Müsküler Distrofi)
Hepatit B
Baş Dönmesi Nedenleri?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.