TOPUK DİKENİ
Topukta meydana gelen, yere basılınca şiddetli ağrı ve sancı ile kendini belli eden bir hastalıktır. Ayak topuğu kaslarının topuğa bağlanma yerinde aşırı zorlanma nedeni ile yara oluşması ve bu yaranın devamlı bir hal almasıdır. Yara üzerine kireç birikmesi ile röntgen filminde o kısım, diken varmış gibi görünür. Çoğunlukla kadınlarda görülen topuk dikeni, günümüzde değişik yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda topuk dikeninin nedenleri, tedavisi ve bitkisel tedavisini sizler için araştırdık.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Özellikle sabahları yere basarken ciddi topuk ağrısı yaşarlar. Ağrı biraz yürüdükten sonra azalır. Ancak uzun süre ayakta kalınca ya da yürüyünce ağrı tekrar artar.

NEDENLERİ NELERDİR?

  • Stres ve depresyon neden olabilmektedir. Bunun tecrübelerini yaşayan hastalar bulunmaktadır.
  • Aşırı kilolu olunması,
  • Oldukça fazla yürünmesi,
  • Uzun süre ayakta sert zeminde kalmışsanız,
  • Kösele tabanlı ayakkabı giymek topuk dikenine neden olabilir.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Doktorunuz sizin için en uygun tedaviyi belirleyecektir. Tedavide başarı, hastanın 1 yılı aşmadan ilk evrede doktora başvurmasına bağlıdır. Peki, bu tedavi yöntemleri neler olabilir. En başta istirahat gereklidir, o kısmı yormamak önemlidir. En çok uygulanan yöntem lokal kortizon enjeksiyonudur. Bu yöntem tekrarlama riski olduğundan tavsiye edilmez. Ortopedik tabanlık uygulaması sadece ağrıyı azaltacaktır. Eczanelerde bu tip tabanlıklardan satılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz tedavisinde en kesin çözüm cerrahi operasyon olarak görülmektedir. Ancak son zamanlarda, idrar kaçırma hastaları için kullanılan Magnetik İnervasyon cihazı topuk dikeninde yeni umut oldu.

BİTKİSEL TEDAVİ

  • Öğle ve akşam yemekten sonra 5’er adet ardıç tohumu yemelidirler.
  • Bir kova sıcak suya, bir çay bardağı kekik konur. Ilıyınca rahatsız olan ayak, bu suda 20–30 dakika dinlendirilir.
  • 4 adet elma kabuğu, 1 litre suda 10 dakika kaynatılıp, 30 dakika demlenir. İki öğün arasında ve yatmadan önce birer bardak içilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kabızlıkla Birlikte oluşan Belirtiler Nelerdir?
Down Sendromu
Bronşit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
AYAK ŞİŞMESİ NEDENLERİ
KARIN ŞİŞLİĞİ YADA KARIN ŞİŞMESİ
Şifa Ayetleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.