TOPUK KANItopuk kanı

Topuk kanı, yeni doğan bebeklerde çeşitli laboratuar testleri özellikle glikoz düzeyleri için kılcal kan damarlarından minimal invaziv şekilde kan örneği alınmasını sağlar. Otomatik topuk neşter cihazları ve gelişmiş laboratuvar teknikleri sayesinde bebeklerde travma ve ağrı ihtimali en aza indirilmiştir. Topuk kanı birçok rutin kan testi için en sık uygulanan kan alma yöntemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı veriler yeni doğanlarda, etkili damara girme yöntemlerinin daha az delinme ve ağrıya neden olduğunu göstermektedir. İlk olarak 1999 yılında yayımlanmış ve 2011 yılında güncellenmiş olan bir Cochrane derlemesinde popülasyonda seçilecek bir işlem olabileceğini düşündürmüştür. Ancak, bu sonuçlar çoklu veya sık kan örnekleme gerektiren erken doğan bebeklerde veya diğer bebeklere olmayabilir.

Ne zaman uygulanır?

Doğumdan sonraki 24 saat içinde topuk kanı testi yapılır. Bebeğin sonuçlarının doğru olduğundan emin olmak ve o hastaneden çıkmadan önce ihtiyacı olan her türlü bakımı aldığından emin olmak için uygulanır. Eğer alınan kan testi sonuçları anormal çıkarsa, laboratuvar iki gün içinde doktor ile irtibata geçecektir. Tam sonuçlar ise genellikle yaklaşık iki hafta içinde hazır olmaktadır. Bazı yerlerde yeni doğanların iki hafta sonra ikinci bir topuk kan testi vermeleri istenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Neden yapılır?

Kan testi, bebeğin nasıl beslendiği, vücudunun sütü nasıl absorbe ettiğini görmek ve kan ve hormonlarla ilgili hastalıkların tespit edilmesi amacıyla fayda sağlar. Bu hastalıklardan bazıları bebeğin sağlıklı olması için acil tedavi gerektirir. Örneğin, hipotiroidizm testi pozitif çıkan bebeklerin uygun büyüme ve beyin gelişimi için hemen tiroid hormonu tedavisine başlanması gerekir.

Yine benzer şekilde mental retardasyona neden olabilen metabolik PKU hastalığı olan bebeklerin de amino asit açısından düşük “fenilalanin” adında özel bir mama ile beslenmeleri gerekir. Topuk kan testinin pozitif çıkması bebeğinizin mutlaka bir hastalık taşıdığı anlamına gelmez. Çocuk doktoru taramayı tekrarlayacak ya da sonuçtan emin olmak için daha spesifik bir tanı testi isteyecektir. Bu arada, her ihtimale karşı bebekte tedaviye başlanabilir.

Standart bir test mi?topuk kanı ne işe yarar

Birçok ülkede ve Türkiye’de yeni doğan bebeklerde hipotiroidi, PKU ve orak hücreli anemi (kırmızı kan hücrelerinin bir hastalığı) gibi hastalıklar açısından topuk kan testleri yapılmaktadır. Bazı yerlerde sadece ağır kombine immün yetmezlik hastalıklar için topuk testi istemektedir. HIV ve toksoplazmoz gibi ek koşullar için de bu testin yapılması istenebilmektedir.

Çoğu ülkede hemen hemen tüm metabolik hastalıkları içeren 25 diğer “ikincil” hastalık durumu için de topuk kan testi taraması gerekli görülmektedir.

Endikasyonları

Kılcal kan damarları kabul edilebilir bir kaynak olduğunda topuk kanı örneklemesi gösterilir. Bu tür durumlar arasında şunlar yer alır:

  • Gerekli örneklem nispeten küçük olduğunda
  • Santral venöz kateter, göbek kateteri, arteriyel hat gibi diğer kan alma kaynakları müsait olmadığında
  • Topuk kan örnekleri genel kimyayı, karaciğer fonksiyon testleri, tam kan sayımı (CBC), toksikoloji, yeni doğan taraması, başucu glikoz izleme ve kan gazı analizi için kullanılabilir.

Kontrendikasyonlar

Topuk kan testi eğer topuk bölgesinde önemli yaralanma, enfeksiyon, anomali ya da ödem varsa yapılmamalıdır.

Koagülasyon çalışmaları, kılcal örnekleri ile gerçekleştirilmeyebilir. Nispeten daha fazla kan örneği gerektiren kan testleri topuk testi ile mümkün olmayabilir. Kan kültürleri mükemmel steril teknikler gerektirdiği için topuktan kan alınması ile yapılamayabilir. Kromozom analizleri ve bazı immünglobulin ve titreler gibi diğer bazı gelişmiş testler de topuktan alınan kan örnekleri gerçekleştirilemeyebilir.

Komplikasyonlar

Topuk kan testine ilişkin muhtemel komplikasyonlar şunlardır:

  • Ağrı
  • Enfeksiyon (selülit, abse, osteomiyelit)
  • Skar (yara izi)
  • Çok derin kesi (potansiyel olarak kalkaneusun ile temas olabilir)
  • Hatalı sonuçlar (örneğin, hiperkalemi’ye neden olan hemoliz, hatalı kan gazı sonuçlarına neden olan hava kabarcıkları, trombosit topaklanmaları gibi).

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebekte Burun Tıkanıklığı
Gebelik Döneminde Cilt Bakımı
Bebeklerde Asit Reflü Hastalığı
Bebeklerde Baş Ağrısı Nasıl Anlaşılır
Gebeliğin 18. Haftası
Bebek Ne Zaman Duyar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.