TRANSVESTİZMTransvestizm

Heteroseksüel erkekler (duygusal yada cinsel açıdan karşı cinse ilgi duyma) tarafından çapraz giyinmeye transvestik fetişizmi veya travestilik denir. Bu fetişli erkekler genellikle çapraz elbiseler için çeşitli kadın giysileri kullanmaya meyillidirler.

Bazı erkekler sadece özel bir parça kadın elbisesi giymeye meyilli iken bazıları ise tam olarak kadın gibi giyinmeyi seçerler ve tüm yönleri ile kadına benzemek için tüm yüz makyajı kullanırlar. Böyle bir bozukluk genellikle çocuklukta başlar ve kronik olma eğilimindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Magnus Hirschfeld isimli kişi 1915’lerde Berlin’de “transvestizm” kelimesini icat etmiştir. Bu kişi bazı kimselerin gerek alışkanlık gerekse de gönüllü olarak karşı cinsin giysilerini giyen bir grubu tanımlamak için bu kelimeyi kullanmıştır.

TRANSVESTİZM İÇİN TANI KRİTERLERİ

6 aylık bir süre boyunca, heteroseksüel erkek hastalar tekrarlayan, yoğun, cinsel uyandıran fanteziler, cinsel dürtüleri veya çapraz giyinme içeren davranışlara sahiptirler.

Fanteziler, cinsel dürtüler ya da davranışlar sosyal, mesleki veya diğer önemli alanlarda klinik olarak önemli sıkıntı veya bozukluklara yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Tipik olarak, hastalar genellikle karşı cins tarafından giyilen giysilerden cinsel haz türetmekte ve genellikle heteroseksüel evli erkeklerdir.

Transvestizm teriminin farklı anlamı ve kullanımları bulunmaktadır. Onların bazıları açık bir şekilde bir diğeri ile çelişmektedir. Bazıları ortak anlamda kullanılmaktadır.

Transvestizm NedenleriTRANSVESTİZİM NEDENLERİ

Transvestik fetişliğin temeli karşı cinsin kıyafetlerini giymekle eşeysel haz almakla başlar. Bunun nedeni ise ergen merakı olabilir. Bir transvestik fetiş olan bir kişi bunun neden kaynaklandığının farkında olmayabilir. Transvetik fetişizm genç bir erkek çocuğun ablası ya da annesinin elbiselerini giydiği zaman başlayabilir.

Keyifli ama bilinçsiz şekilde sürdürülen bu etkinliğin devam etmesi durumunda transvestizim ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda bir erkek çocuğun annesi onu bir kızmış gibi giydirmeye devam etmesi sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu davranış, bazen annelerin eşlerine kızgınlığı sonucu yada annenin bir erkekten ziyade bir kız çocuğuna sahip olma dürtüsünden ortaya çıkabilir.  

Transvestik fetişler olan kişiler eşcinsel olarak kabul edilmemelidir.

TRANSVESTİTİSM İÇİN GERÇEKLERTransvestizm Belirtileri

Transvestitism çapraz giyinme ya da karşı cinsin giysilerini giyme konusunda cinsel heyecan gösterir.

Transvestitism genetik veya cinsel bozukluk nedeniyle ortaya çıkan davranış sorundur.

Transvestitism oranı, erkeklerin cinsel ilgileri için kadın kıyafetleri giymelerinden dolayı yetişkin erkeklerde daha yüksektir.

Bu bozukluk olan erkekler kadın iç çamaşırları ve giysilerini giymek aynı zamanda kozmetik malzemelerini kullanmaya ilgilidirler. Yanı sıra kadın gibi saç stili yapmaktadırlar.

Cinsiyet değişikliği ameliyatları transvestitism olan kişilerde çok yaygındır. Kaçınma terapisi ve psikoterapiler transvestitism semptomlarını kontrol etmek için kanıtlanmış yöntemlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Trasnvestizm veya Lezbiyenlik kişinin ruh sağlığından kaynaklanan rahatsızlıktan dolayı mı oluşuyor. yoksa sapıklık diye nitelendireceğim gibi ahlaki bozuklukmudur?
  Dinimizce sapıklık ve haram sayılıyor çokçada yaygın. Bir bayan olarak hemcinslerimden korkar oldum :)
  Bu duruma (Taransvestizim, Lezbiyenlik) cinsel sapkınlık olarak mı bakmalıyız yaksa tedavi edilmesi mümkün bir hastalık, rahatsızlık gibi mi? Yorumum yorum değil sadece sorular oldu bir insanın hemcinsinden zevk alması bence mide bulandırıcı sapık olduklarını düşünüp suçluyor hor görüyordum internet vasiştasıyla bir kaçını dinledim
  1.Cinsel anlamda çok erken yaşlarda doyuma ulaşmak bıkkınlık olduğu artık fazlası ile doyum tatmin etmemeye başladığı için değşiklik arayışına girip lezbiyenlik gibi bir yol seçmek.
  2.Karşı cinse olan kızgınlık.
  3.Dinin, dinimizde geçen ahlaki kuralların aileleri tarafından aşılanmamış oluşu.
  Bu durumda bu hala ruhsal bir problem mi(hastalık) yoksa keyfe göre zevk seçmimi(sapıklık)

  Sağlık

  Bence bu sorun o bahsettiğiniz üçüyle de alakalı değil bilakis bir kişinin karşı cinsine aşırı ilgi duymasıyla birlikte hayal gücünün yanlış doğrultuda kullanılmasından kaynaklanıyor.Nedeni şudur bence: Karşı cinsle ilgili fantaziler kuran kişi, karşı cinse verdiği zevki(hayalinde) o kişiyi kendisine yönelterek (ruhsal olarak), karşı cinsi olan o kişinin aldığı zevki tahmin etmeye çalışıyor. Bu arada da böyle durumlara düşüyor. Yani tamamen hayal gücünün yanlış kullanımı bu.Transvestist arkadaşlara sesleniyorum: Arkadaşlar insanların hislerini yüz ifadelerini ve seslerini hayalinizde canlandırarak anlamaya çalışın. Yoksa onları yaşamaya çalışarak değil.Denemeye değer değil mi?

  Sağlık

  Selamun aleykum :) ilk kız arkadaşın dediklerine oldukça fazla katılıyorum fakat şunu da eklemek istiyorum. Eğer bir kişiye çocukluğunda dini eğitim verilmemişse yada az verilmiş ise, bu kişinin olgunlaştıktan sonra da dindar olmasını engelleyemez. Zaten herkes diyemiyorum ama şimdiye kadar gördüğüm herkes bir şekilde ölümü, ölümden sonrasını, cenneti cehennemi, Allah’ı(c.c) melekleri, cinleri vs. düşünüyordu. Bir şekilde sorguluyolardı vs. Ki bende bu sorgulayanlar arasındaydım. Ama hiçbir zaman inkar etmedim Allah’ı fakat dini inkar etmiş olabilirim. Fakat bu zamanlarda Lise 1 de idim. Pek küçük gibi görünmese de aslında beyin ve düşünce olarak bence çok küçük bir yaş. Sadede gelirsem, kişi bir şekilde kendi kibirini bir kenara bırakabilirse, yani kendisinin aciz olduğunu anlamak isterse, alır okur öğrenir. İlla birilerine gitmesi de şart değildir. Şüphesiz birisinin yol göstermesi güzel birşeydir ama günümüzde kişiler tarafsız olarak yön vermemektedir çoğunlukla. Ben Hadis-i şerif okumaya başlamıştım sürekli. Çok seviyordum ki hala çok seviyorum. Her yazının gerçekten Resulullah(s.a.v) Efendimizin ağzından çıktığına kalben inanarak okuduğum için (Allah’a hamd olsun) hayatıma geçirmeye çalışmak ta bir o kadar mükemmel yollar açtı önüme. Allah affetsin herbirini eksiksiz hayatıma sokamıyorum belki ama sonuçta hepimiz imtihandayız nefsimiz ile birlikte.
  Öcelikle çift organlar ile doğanlar hakkında ne diyeceğimi bilmiyorum Allah yardımcıları olsun. Devam edersem, ister Trasnvestizm olsun isterse eşcinselliğe yönelik olsun, isterse daha başka bir çok sapıklık içine yönelmiş olsun. Eğer kişi bundan memnun ise işte hesaba çekilecek olanda odur. Fakat kişide bu huylar, hormonlar vs ler var ise ve kişi bununla mücadele etmeye çalışıyor ise işte feraha çıkan yol budur. Burada Senem arkadaşıma şunu söylemek istiyorum. Eğer bu ve bunun gibi sapıklıklar, bir hastalık ise, kişi ben hastayım ondan yapıyorum diyor ise ve bundan üzüntü duymuyor bilakis bu şehevi şeyler hoşuna gidiyor ise, ben burda dur der ve sorarım. Nasıl bir hastalık ki bu kişi bundan memnun oluyor ? Hiç bir kimse kendinde olan hastalıktan memnun olurmu. Demekki burda düşünülmesi gereken başka şeyler var.
  İnsanlar herşeyi bilim ile cevaplamak istiyorlar. Tabiki bilim ile cevaplandırmak lazımdır sonuçta bilim, Allah’ın sıfatlarının tecellisidir. Fakat kanser, aids, sıtma,veba vb. gibi durumlarda şüphesiz tıp çözümdür. Ama gelgelelim ruhsal hastalık denilen şey, psikoloji üzerinden geçtiği için, gözle görülür birşey yoktur. Davranışlar dışında. Ki bu davranışları ilaçla tedavi etmek bir yere kadardır diye düşünüyorum. Fakat kişi, yaşamasının tek amacını farkına varsa, o zaman herşey domino taşı gibi diziliverecektir. Kişiler, yaşamalarının amacının sadece Kulluk olduğunu düşünmedikleri için, karşılaştıkları sorunlarında buradan kaynaklandığını bilememektedirler algılayamamaktadırlar. Örneğin amaçlardan bazıları, para kazanmak, sağlıklı bir yaşam sürmek, ev sahibi olmak, AŞIK OLMAK (ki en çok amaç edinilen şey gibi bişey) vb… Bunlar amaç olmasın demiyorum sadece ilk amaç olmasın diyorum. Zaten tek amacın kulluk olduğunu idrak eden kimse, bu amaçları Allah rızası için daha bir güzel yapacaktır. Ki Allah’ta yardım eder şüphesiz.
  Biraz dağınık oldu konular ama hepsini yazdım şimdi toparlıyorum. Kişi bir bara gidip karşı cins kıyafetlerini giyerek para kazanıyor ise ve bu paranın haram olduğunu umursamıyor ise, bu kişiye yapacak birşeyin olduğunu düşünmüyorum fikrini değiştirmediği müddetçe. Evet bu hastalıkların başlangıcı muhakkak bir sebebe bağlıdır. İlahi sebebi bilemem ama karşı cinse kızgınlık bir psikolojik çöküntü gibi oluşabilir mantıklı gibi. Ama doyuma ulaşmak gibi birşeyden sonra böyle birşeye yönelmek, daha çok şehvet daha çok tatmin isteğinden başka nedir ki ?
  Ben bu ve bunun gibi hastalıklarının tedavisinin %95 inin kişinin dinini öğrenmesiyle, yaşama amacının ne olduğunu idrak etmesiyle, ekranlarda orda burda görünenlere bakmayıp bizzat kendisinin gidip Kuran, Hadis okumasıyla, gece yatağına yattığında dua etmesiyle çözüleceği kanaatindeyim.
  Kişi yaptığı sapıklıklar için vicdan azabı çekiyor ise tevbe etsin. Bir daha yapmamak şartı ile. Olurda bir daha yaparsa yine tevbe etsin. Yine mi yaptı yine tevbe etsin. Bunun ne kadar süreceğini bilemem ama yaptığının pislik olduğunu ve yapmaması gerektiğini bildiği halde nefsine hakim olamıyor ise kendini salmaması gerekir ve hep gayret etmesi gerekir. Çünkü bir kutsi hadiste Allah(c.c) şöyle buyurur: “Kulum bir günah işledi ve “Allahım ben günah işledim beni affet” dedi. Bağışlayan ve cezalandıran bir Rabbi olduğunu bildi. Sonra kulum döndü yine günah işledi ve “Allahım ben günah işledim beni affet” dedi. Cezalandıran ve bağışlayan bir Rabbi olduğunu bildi. Sonra kulum döndü ve yine bir günah işledi ve “Allahım ben günah işledim beni affet” dedi. Kulum bağışlayan ve cezalandıran bir Rabbi olduğunu bildi. Dilediğini yap Ben seni affettim” buyurdu.

  Bunu yazmayacaktım çünkü dilediğini yap ben seni affettim sözünün yanlış anlaşılabileceğini düşündüm. Zira bir kul nasılsa affediyo ben dilediğimi yapayım derse olmaz. Çünkü ameller niyetlere göredir. Niyetin o günaha üzülüp Rabbinden korkmak ise doğru olur diye düşünüyorum. Yoksa niyetin Allah affediyo ben bu günahı işlemeye devam edeyim ise zannetmiyorum. Çünkü insanız günah işleyecez elbet. Ama bu günahtan üzülüp terk etmemiz gerekir. Olurda yine gireriz sonra yine tevbe.
  Uzun lafın kısası diyemiycem çünkü bakmıyorum bile ne kadar olduğuna ama ben yazıcam belki olurda biri okur da bi faydam dokunur. Ne yaparsan yap, yeterki yaptığın günahın yanlışın ne olduğunu idrak et ve terk et. Terk edemedin mi. Yine düşün nerde yanlış yapıyorum de ve tevbe et yine terk et. Yinemi olmadı. Yine düşün dua et korkarak umarak yalvar ve yine tevbe et. Ve şu Kutsi hadisi sakın unutma:
  Ebu Zer-i Gıfari(r.a) Resulullahın(s.a.v) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:
  “Allah-ü Teala(c.c) şöyle buyurur: ‘Kim iyi bir iş yaparsa, ona on misli sevap veririm. Dilediğime göre daha da arttırırım. Kim bir kötülük yaparsa, onun karşılığı ise tek bir günahtır. Dilersem, onu affederim de. Kim Bana bir karış yaklaşırsa, Ben ona bir arşın yaklaşırım. Kim Bana bir arşın yaklaşırsa, Ben ona üç arşın yaklaşırım. Kim Bana yürüyerek gelirse, Ben ona koşarak gelirim. Kim Bana şirk koşmamak şartıyla dünya dolusu dünah ile gelirse, Ben onu o kadarlık bir mağfiretle karşılarım” (Müslim, Zikir:22.)

  Size tek tavsiyem şudur ki ne yaparsanız yapın ama sakın şirk yapmayın :) Müslüman olarak ölmeye bakın. Zira burda 100 sene geçirseniz neye yarar.
  Not:(Bu yazımın onaydan geçmesini dilerim. Çünkü hiç bir kötü niyetim yoktur. Birşeyi empoze etmeyede çalışmadım. Ama olurda manevi sıkıntıda olanlar bu sözlerden sonra feraha çıkarlar :) İyi günler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cinsel Organda Sedef Oluşumu
Peniste Sabah Sertleşmesi
Ters İlişki ve Sakıncaları
Cinselliğin Fizyolojisi
Kadında cinsel işlev bozuklukları
yıldızlar ve cinsel yaşam
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.