TREMOR YADA İRADE DIŞI TİTREME
Tremor belirli bir vücut bölgesinde oluşan istemsiz kas hareketlerine denmektedir. En sık etkilenen bölgeler eller, kollar ve kafa olabileceği gibi larinks adı verilen ses kutusunu da etkileyebilir. Ses kutusunun etkilenmesi seste titreme meydana getirir.

Halk arasında kas seyirmesi olarak da bilinen tremor bir belirtidir. Tremor belirtiler istirahat halinde iken oluşabildiği gibi kalem yada çatal kullanırken basit bir faaliyet sonucu da oluşabilir. El sallanması yada kafa sallanması gibi belirtiler de eşlik edebilir. Tremor küçük ve ritmik titreme hareketlerini de ifade eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, tremor vücudun geneli yada huzursuz bacak sendromu gibi bazı ekstremitelerde ani çekilmeler yada kas spazmlarını ifade etmek için de kullanılır. Tremor her yaşta ortaya çıkabilir ancak daha sıklıkla orta yaşlı ve yaşlı erkek ve kadınlarda oluşabilir.

TREMOR YADA TİTREME TÜRLERİ NELERDİR?
Tremorlar dinlenme veya aktif tremor olarak sınıflandırılabilir.

  • Dinlenme anında oluşan titremeler vücut bir eylem yapmadığı anlarda yani istirahat halinde oluşan titremelerdir. Bu, elleriniz sizin kucağınızda iken el yada kollarınızın titremesi örnek olarak verilebilir. Titremenin ölçüsü zihinsel strese bağlı olarak artar. Dinlenme halindeki tremor belirtisi Parkinson hastalığının karakteristik özelliğidir.
  • Aktif bir durumda iken de titremeler yada sarsıntılar yada sallanmalar meydana gelebilir. Bu tip tremorlara aktif tremor adı verilir. Bu belirtiler isteğe bağlı olarak yapılan vücut hareketlerinden sonra ilgili uzuvda meydana gelen titremelerdir. Aktif tromoru tetikleyen iş yada özel hareketlere bağlı olarak postural, izometrik ve kinetik tremor olmak üzere sınıflandırılabilir. Aktif tremor belirtileri çeşitli hastalık, sağlık sorunlarının karakteristik bir özelliği olabilir. Bu hastalıklar arasında alınan ilaçlardan yoksunluk, inme, beyin tümörü ve multipl skleroz gibi hastalıklar sıralanabilir. Ayrıca titremeler çeşitli ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

Hızla kaybolan yada kısa vadeli titreme bir anksiyete krizi veya stres nedeniyle olabilir; oysa, gelip gidici yada daha uzun bir süre boyunca meydana gelen kronik titreme esansiyel tremor nedeniyle olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tremor belirtilerinin her bir türü hatta geçici bile olsa mutlaka bir uzman doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Çünkü tremor belirtilerİ Parkinson hastalığı, multipl skleroz, beyin tümörleri gibi ciddi, sürekli hastalık nedeniyle olabilir. Özellikle, gövdenin bir tarafında bir titreme varsa bu, bir tümörün beyne verdiği hasara,  multipl skleroz yada inmeye işaret ediyor olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yenidoğan Sarılığı
Bademcik İltihabı Tedavisi
PARMAK ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?
Kistik Fibrozis Nedenleri ve Komplikasyonları
Mide Yanması
Göz Tansiyonu (Glokom) Belirtileri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.