TRİGEMİNAL NEVRALJİ
Trigeminal nevralji, trigeminal sinir üzerine tahriş yada baskı sonucu oluşan bir nörolojik hastalıktır. Yüzün alt tarafında, göz ve yanak bölümünde bıçaklama yada elektrik çarpması şeklinde kısa süreli ağrılara yol açar. Ağrı genellikle yüzün sadece bir tarafında yer almaktadır. Ağrıya ek olarak, karıncalanma ve uyuşma da eşlik edebilir.

Trigeminal nevralji kadınlarda, multipl skleroz olan kişilerde ve 50 yaşından daha yaşlı insanlarda daha sık görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Trigeminal nevralji yaygın bir şekilde şişmiş kan damarlarının trigeminal sinirin üzerinde yaptığı baskıdan kaynaklanır. Bununla birlikte, bir tümör gibi şişmiş bir yapı da trigeminal sinirleri tahriş eder ya da sıkıştırırsa trigeminal nevralji ortaya çıkabilir.

Risk faktörleri olarak sinir sistemini hasara uğratan yada bozan kimyasallar veya sinir sisteminin hastalıklara maruz kalma sayılabilir. Bunlara ek olarak yel, ısı, soğuk besin alımı, traş olma gibi basit düzeydeki faaliyetler de tetikleyici rol oynayabilir.

Trigeminal nevralji belirtileri saatlerden günlere kadar sürebilir. Ancak, hastalığın süresi ve kişiden kişiye değişir. Normal günlük aktivitelere engel olacak kadar şiddetli ve sık belirtiler olabilir. Oysaki bazı kimselerde ise seyrek olarak görülen ve ciddi olmayan belirtileri vardır.

Bütün bunlara rağmen trigeminal nevralji, analjezikler (ağrı kesiciler) ve ağrı azaltıcı tedaviler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bazı durumlarda, cerrahi prosedürler trigeminal sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT!!!
Vücudun bir tarafında ani güçsüzlük, zihin bulanıklığı kısa bir an için dahi olsa bilinç kaybı, çift ya da bulanık görme, kollarda veya bacaklarda uyuşma veya karıncalanma gibi inme belirtileri gibi ciddi belirtiler yaşarsanız acil tıbbi yardım isteyiniz. Yada 112 ‘yi arayınız. Bu belirtiler son derece hayatidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kansere karşı beslenin
Prostattan Korunmak için bunları yapın
Canlılarda Cinsiyet Nasıl Belirlenir
MESANE TAŞLARI, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ
Kaşıntılı Döküntü Nedenleri
Anatomi Ve İnsandaki Kemik Sayısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.