TRİGEMİNAL NEVRALJİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Trigeminal nevralji, vücudun yüz tarafında ve genellikle bir bölümünde görülen anlık batma veya elektrik çarpması şeklinde ağrı ile kendini belli eden sinirsel bir rahatsızlık türüdür. Trigeminal nevralji tedavisi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve alanında uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Hastalığınızın trigeminal nevralji olup olmadığını belirlemek için, doktorunuz size çeşitli testler ve laboratuar için kan örnekleri isteyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrı kesici ilaçlar (örneğin, analjezikler gibi) ağrıyı azaltmada etkili olabilir. Trigeminal nevralji tedavisinde tedavi planı takip etmek ve doktorunuzun belirlediği talimatları uygulamak çok önemlidir. Tedavide kapsaisin içeren topikal krem ağrı yerinde kullanılabilir.
Trigeminal nevralji için kullanılabilecek ağrı kesici ilaçlar
Hafif sinir ağrısı için hafif ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir:

 • Asetaminofen (Tylenol)
 • Aspirin
 • İbuprofen (Advil, Motrin)
 • Naproksen (Aleve)

Trigeminal nevralji için reçeteli ağrı kesici ilaçlar
Hafif ağrı kesicilerle giderilemeyen ağrılarda doktorunuz size rahatlamanız için reçeteli ağrı kesici ilaçlar önerebilir. Afyon (Örneğin kodein gibi) içeren ilaçlar etkili olmayabilir ve fiziksel bağımlılık yol açabilir.
Trigeminal nevralji tedavisinde etkili olan Anti-nöbet ilaçları şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Karbamazepin (Tegretol)
 • Gabapentin (Neurontin)
 • Fenitoin (Dilantin)
 • Pregabalin (Lyrica)
 • Topiramat (xenical)

Trigeminal nevralji tedavisi için amitriptilin gibi (Elavil), nortriptilin (Pamelor) ve duloksetin (Cymbalta) gibi antidepresanlar ek seçenekleri oluşturmaktadır. Daha az görülen tedaviler ise sinirleri bloklama veya ağrılı bölgeye ağrı kesici ilaçların enjeksiyonunu içerir.

Cerrahi tedavi nadiren kullanılır ve trigeminal sinirlerdeki ağrı hissini azaltmak için farklı yöntemler aracılığı ile ablasyon uygulanabilir. Ablasyon ise ağrıya katkıda bulunan doku veya anormal büyümelerin alınmasını yada kaldırılmasını içermektedir.

Tamamlayıcı tedaviler
Bazı tamamlayıcı tedaviler trigeminal nevralji tedavisinde bazı insanlara daha iyi yardımcı olabilir. Bu tedaviler, bazen alternatif terapiler olarak adlandırılan, geleneksel tıbbi tedaviler ile birlikte kullanılır. Tamamlayıcı tedaviler tam tıbbi bakım anlamına gelmez.
Tamamlayıcı tedaviler şunları içerebilir:

 • Akupunktur
 • Masaj tedavisi
 • Yoga

POTANSİYEL KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?
Trigeminal nevralji tedavi edilmezse komplikasyonları ciddi, hatta hayatı tehdit edici olabilir. Sizin için belirlenecek özel tedavi planı ile komplikasyon riski en aza indirilebilir. Trigeminal nevraljinin olası komplikasyonları şunlardır:

 • Kronik ağrı
 • Yaşam kalitesinin düşmesi

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
TRİGEMİNAL NEVRALJİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Yeşil Dışkı
Nöropatik Ağrı Teşhisi Nasıl Konur?
İmpetigo Nedenleri ve Kimler Risk Altında
Hemofili Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Granuloma Annulare
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.