HİPERTROİDİZM

Tiroid bezi, boynun ön kısmında Adem elması’nın aşağısında yer alan küçük kelebek şeklinde bir bezdir. Bu bez tetraiyodotironin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormonlarını üretir. Bu hormonlar hücrelerin enerji kullanımını düzene sokar. Hücrelerin enerji kullanım süreci ise metabolizma olarak isimlendirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu koşul, troid bezinin fazla miktarda T4 ve T3 üretmesi sonucu ortaya çıkar. Teşhisin yapılması ve altta yatan nedeninin tedavi edilmesi sonucunda hastalığın belirtileri ve diğer şikayetler giderilebilmektedir. Hipertroidizim ailesel yatkınlığı olan bir hastalıktır, bu nedenle ailenizde böyle bir durum varsa doktorunuzu bilgilendirin.

NEDENLERİ NELERDİR?

Hipertroidizm hastalığının çeşitli nedenleri olabilir. Bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Graves Hastalığı hipertroidizmin en yaygın görülen nedenidir. Sıklıkla kadınlarda görülen bu hastalığın ailesel olma eğilimi de bulunmaktadır. Graves hastalığı’nda antikorlar çok fazla hormon salgılaması için tiroid bezini uyarır. Diğer nedenler şunlardır :

 • • Aşırı iyot ( iyot, T4 ve T3’ ün yapılması için gereklidir )
 • • Tiroid bezi iltihabı ( tiroidit, bezin T4 ve T3 dışarı sızdırmasına neden olur)
 • • Yumurtalık veya testis tümörleri
 • • Tiroid veya hipofiz bezinin iyi huylu tümörler
 • • Tetraiyodotironinin fazla miktarda alınması (diyet takviyeleri ya da ilaç yoluyla )

NASIL BELİRTİ VERİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Semptomlar, tiroid hormonunun etkileri ile ilişkilidir. Tiroid hormonları metabolizmayı kontrol eder, bu nedenle T4 veya T3 hormonlarının aşırı miktarda üretilmesi metabolizma hızının artmasına yol açar. Bu mevcut koşul ise kalbin hızlı atması, kilo kaybı ve sıcağa tahammülsüzlük olarak kendini belli eder. Bunun dışında kan basıncının artması, sinirlilik ve el titremesi gibi durumlara ortaya çıkabilir. Kendinizi çok terli, aç, huzursuz hissedebilir ve konsantrasyon bozukluğu yaşayabilirsiniz. Kadınsanız aylık döngünüz düzensizleşebilir ve bağırsak hareketleriniz sıklaşabilir. Graves hastalığında, gözler oldukça belirgin görünebilir . Bu belirti ekzoftalmi olarak isimlendirilir. Diğer belirtiler şunlardır :

 • • Halsizlik
 • • Düzensiz kalp atışı
 • • Uyuma zorluğu
 • • Kaşıntı
 • • Saç dökülmesi
 • • Mide bulantısı ve kusma
 • • Erkeklerde meme gelişimi

Hipertiroidi de atriyal fibrilasyona neden olur, felce neden olabilen tehlikeli kalp ritim bozukluğudur. Konjestif kalp yetmezliği de oluşabilir. Eğer hızlı düzensiz kalp atışı, baş dönmesi, nefes darlığı, bilinç kaybı durumları kendinizde fark ederseniz derhal bir doktora görünüz.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

İlk adım, geçmişte yaşadıklarınızın dinlenmesi ve fiziksel muayenedir. Fiziki muayene kilo kaybı, hızlı nabız, yüksek kan basıncı, belirgin gözler çıkıntılı genişlemiş tiroid bezi gibi genel belirtiler ortaya çıkarabilir ve doktorunuzun bu konuda fikir edinmesine katkıda bulunur.

Yapılacak olan diğer testler tanının doğrulanması için önemlidir. Bunlar, aşağıdakileri içerir:

Kolesterol Seviye Testi

Kolesterol düzeyi, metabolizma hızı ile değişir. Metabolizma hızı hücrelerin enerji kullanma oranıdır. Hipertiroidi’de, yüksek metabolizma hızı nedeniyle kolesterol düşük olabilir.

T4 ve T3RU (T3 Resin Alımı) Testleri

Bu testler, tiroid hormonunun kanda ne kadar varolduğunu belirlemek için yapılır.

TSH Seviye Testi

TSH, hipotalamus tarafından üretilen bir hormondur. Bu hormon, troid bezini uyararak troid hormonu üretilmesini sağlar. Troid hormonu düzeyi normal yada fazla olduğunda, TSH miktarında yükselme olmamalıdır.

Trigliserid Seviye Testi

Düşük trigliserid seviyesinin nedeni düşük kolesterol düzeyi için olan neden için aynıdır.

Tiroid Tarama ve Alımı

Bu uygulama, troidinizin aşırı aktif olup olmadığını anlamaya yarar. Tüm tiroid bezinin mi veya sadece tek bir bölümünün mü aşırı aktiviteye neden olup olmadığını söyleyebilir.

Ultrason

Doktorunuz, troid bezinin tamamının boyutunu ölçebilmek için ultrason kullanabilir. Bu sayede kitle olup olmadığı anlaşılabilir. Ultrason ayrıca, kitlenin kistik yada katı mı olduğunu anlamaya da yarar. Hipofiz tümörü şüphesi varsa baş için BT veya MR yapılır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

İlaç

Antitiroid ilaçlar ve radyoaktif iyot tedavisi önemli yöntemlerdir . Antitiroid ilaçlar, tiroid üreten hücreleri etkili bir şekilde yok eden radyoaktif iyot ve tiroid hormonu sentezini engeller. Metimazol (Tapazole) antitiroid bir ilaç örneğidir. Ancak, bu ilaçlar düşük beyaz kan hücresi gibi ciddi yan etkilere sahip olabilir.

Cerrahi

Bazen, Troid bezinin bir bölümü ya da tümünün çıkarılması gerekebilir. Böyle bir işlemden sonra hipotroidizm oluşmaması için tiroid hormonu alınmalıdır. Beta – bloker (propranolol) hızlı nabız atımı, terleme, anksiyete ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Çoğu kişi de bu tedaviye iyi yanıt verir. Doktorunuz sizi hipertiroidi ve diğer endokrin sorunlarında uzman olan bir endokrinoloğa sevk edebilir .

Tedavi ayrıca tiroid dalgalanmaları, tirotoksikoz ve diğer komplikasyonların önlenmesi için önemlidir . Tiroid dalgalanması tiroid hormonunun büyük miktarda salınmasının bir sonucu olarak belirtilerin aniden kötüleşmesidir. Bu durum stres veya enfeksiyon sorucunu oluşabilir.

BELİRTİLERİ İYİLEŞTİRMEK İÇİN EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ?

Tedavi sırasında ve sonrasında uygun miktarda kalori, kalsiyum ve sodyum almak önemlidir. Çok kalorili bir diyet, kilo veya obezite ile sonuçlanabilir. Doktorunuzla konuşarak günlük diyet, besin takviyesi ve egzersiz kurallarını öğrenin.

UZUN SÜRELİ BAKIM NASIL YAPILIR?

Hipertiroidi zaman içerisinde osteoporoz adı verilen kemiklerin incelmesine neden olabilir. Tedavi sırasında ve sonrasında doktorunuza danışarak, D vitamini ve kalsiyum takviyesi kullanarak kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Bazı durumlarda bakım nedeni bağlıdır yani nedenleri yok edilmeden bakım sağlanamaz. Graves’ hastalığı gibi olan diğerlerinde ise zamanla kötüleşir. Graves’ hastalığının belirtileri hayatı tehdit edebilir ve uzun vadede yaşam standartlarınızı bozabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şişkinlik Problemlerinden Kurtulun
Şeker Hastalığı Ameliyatı
Metanol
Vertigo Nasıl Geçer Diyorsanız
Sinüzit
UYKUSUZLUK NEDENLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.