TROMBOSİT SAYISINI ARTIRAN GIDALARTrombosit Sayısını Artıran Gıdalar-1

Trombositler (Platelet) yaralanma sürecinde fazla kan kaybına karşı vücudu koruyan küçük hücrelerdir. Yaralanma anında bu hücreler yaralı bölgeye akın eder, zarar görmüş kan damarları ile birleşir ve kan pıhtısı oluşturur. Bu aktif durum sırasında, trombositler bir örümcek ya da bir ahtapot şekilli dokunaçlar geliştirerek kan pıhtılaşmasına olanak sağlar ve böylece tehlikeli kanama problemlerine karşı koruma sağlar. Trombosit sayısının düşük olması kemoterapi, hamilelik, gıda alerjileri ve dang humması gibi çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Düşük trombosit ne anlama geliyor? İnsan vücudunda normal trombosit aralığının kanın her mikrolitresinde 150000-450000 olması gerekmektedir. Bu aralığın altına düşen trombosit sayısı trombositopeni olarak adlandırılır. Düşük trombosit sayısı genellikle bazı ciddi sağlık durumlarının belirtisi de olabilir.

Trombosit sayısını yükseltmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Tıbbi uzmanlara danışmak son derece önemlidir ve onların rehberlikleri altında kullanabileceğiniz ilaçlar ile birlikte doğal yöntemler de bulunmaktadır. Düşük trombosit sayısı ile mücadele etmede tüketebileceğiniz gıdalar aşağıda dizilenmiştir;

Sponsorlu Bağlantılar

Trombosit Sayısını Artıran Gıdalar-31- Nar

Narın yoğun kırmızı rengi yoğun demir içeriğinden kaynaklanmaktadır. Düzenli tüketildiği taktirde trombosit azalması ile mücadele edebilir. Meyveyi çiğ yada meyve suyu formunda tüketebilirsiniz. Zengin vitamin içeriği sayesinde de düşük kan trombosit sayısına rağmen size sürekli olarak enerji düzeylerinizi yüksek tutmanıza yardımcı olabilir.

2- Süt

Süt kalsiyum bakımından zengindir ve trombosit sayısının yenilenmesine yardımcı olabilir. Kalsiyum, süt proteini fibrinojen ve K vitamini ile birlikte çalışır. Bu da kanın trombosit sayısını artırır ve pıhtı oluşturma yeteneğine etki eder. Sütten başka peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri de buna yardımcı olabilir.

3- Folat İçeren Yiyecekler

Vücutta folat (Vitamin B9) eksikliği meydana gelmesi ciddi oranda trombositlerin azalmasına neden olabilir. Folat ayrıca sağlıklı hücre bölünmesi içinde gerekli olan bir vitamindir. Bununla mücadele etmek için günlük bazda en az 400 mg alınmalıdır. Kuşkonmaz, portakal suyu, ıspanak ve güçlendirilmiş tahıllar zengin folat içermektedir.

4- Yağsız Proteinler

Yağsız yada sade protein kaynakları çinko ve B12 vitamini bakımından zengindir. Bu besinler trombositopeni etkilerini tersine çevirmek için gereklidir. Vücutta azalan trombosit varlığında yeterli dozda hindi, tavuk ve balık gibi yağsız protein içeren bir diyet seçmelisiniz.

5- PapayaTrombosit Sayısını Artıran Gıdalar-2

Papaya yapraklarından hazırlanan ekstre kan üretimi ve trombosit sayısının artırılması için mükemmeldir. 10-15 dakika orta ateşte papaya yaprakları üzerinde su koyun. Yavaş ısıtılması, papaya özlerinin suya geçmesi bakımından önemlidir. Sıvıyı hacminin yarısı kalana kadar bekletin. Elde ettiğiniz ekstratı günde iki defa içerek trombosit sayısının artışına katkıda bulunabilirsiniz.

6- Morina Karaciğer Yağı yada Keten Tohumu Yağı

Morina karaciğeri yağı veya keten tohumu yağı tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Birçok otoimmün bozukluk, trombositopeni veya düşük trombosit sayısının önde gelen nedenidir. Bu yağlar aynı zamanda vücudun kan dolaşımını iyileştirmesinin yanı sıra vücuttaki iltihabı azaltmaya da yardımcı olur.

7- A Vitamini Zengini Gıdalar

Havuç bunun başında gelir. A vitamini, sağlıklı trombosit üretimi için esastır ve gereklidir. Bu besin aynı zamanda vücutta bir protein oluşturulması için de önemlidir. Sağlıklı bir protein üretimi ise hücre bölünmesi ve büyüme sürecinde yardımcı olur. İdeal gıdalar; havuç, kabak, lahana ve tatlı patatestir.

8- Buğday Çimi

Buğday çimi klorofil zenginidir. Klorofil ise hemoglobine oldukça benzeyen bir moleküldür. Bu besin, genel kan üretimi ve vücuttaki trombosit sayısının artırılmasında güçlü bir etkiye sahiptir. Buğday çimi suyunun % 70’inden fazlası klorofil içermektedir.

9- K vitamini Zengini Gıdalar

Genel yüksek kalorili yemekler, kan trombositlerin ideal oranda üretimi için önerilmektedir. K vitamini vücutta hücre büyümesini optimum seviyelerde tutulması için gereklidir. Yumurta, karaciğer ve lahana tüketilmesi yeterli K vitamini alınması için önemlidir.

10- Makrobiyotik Diyet

Bu diyetin, optimum derecede kan üretimine yardımcı olduğu ve trombositopeni ile mücadelede önemli olduğu gösterilmiştir. Bu diyet; kepekli tahıllar, sebze ve organik fasulye alınmasını ancak balık ve yüksek kaliteli doğal peynir ve yoğurt dışındaki hayvansal protein alımının azaltılmasını önermektedir. Diyet aynı zamanda aspartam, alkol, acı limon, kinin, tonik suyu ve acı kavun içeren bazı besin öğelerinden de kaçınılmasını önermektedir.

İPUÇLARI

  • Düşük besin değeri olan kek, kurabiye, beyaz ekmek, rafine tahıllar ve şekerden kaçının. Bunlar vücuda çok az fayda sağladığı gibi vücuttaki iltihabı artırdığı kabul edilmektedir.trombosit artıran yiyecekler
  • Aşırı alkol tüketimi kemik iliğine zarar verebilir ve trombosit üretimini azaltabilir.
  • Gluten hassasiyeti ve çölyak hastalığı (aslında bir gluten alerjisidir) trombosit sayısını olumsuz yönde etkileyebilen otoimmün hastalıklardır. Böyle bir hastalığınız olup olmadığını test ettirin ve ona göre davranın.
  • Düzenli ama dikkatli bir şekilde egzersiz yapın. Kardiyovasküler egzersiz, yürüyüş, yüzme ve vücut geliştirme egzersizleri vücut içinde kan akışını artırır ve bu da düşük trombosit sayısı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye artırmaya yardımcı olabilir. Şayet trombositopeni gibi bir durumunuz varsa daha çabuk yorulabilirsiniz.
  • Düşük trombosit sayısı olan kimseler yaralanma riskine karşı daha dikkatli olmalıdırlar. Yaralanama durumunda pıhtılaşma yavaş olacağından kanama kolay durmayacağı için böyle durumlara karşı hazırlıklı olunmalıdır.
  • Kanama riskini artıran aspirin ve diğer ağrı kesiciler olarak hakkında doktoruuzla konuşun.
  • Yeterli dinlenin. 7-9 saat arasında uyumaya çalışın. Bu süre vücudunuzun kendi kendini şarj etmesine yardımcı olacak ve trombosit sayısının artırılmasına katkıda bulunacaktır.
  • Vücudunuzu susuz bırakmayı ve günde 8 bardak kadar su içmeye özen gösterin. Sulu kalmak vücudun daha iyi çalışmasında destek olmak demektir. Bu da sadece trombosit sayısı değil genel sağlık açısından iyi hal demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
E. coli Enfeksiyonu Tedavisi ve Nasıl Önlenir
Alt Sırt Ağrısı Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
Trombosit Sayısını Artıran Gıdalar
Ayak Kireçlenmesi
Genel Sağlık Öğütleri
Hangi sebze, neye iyi geliyor?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.