TUNA BALIĞININ FAYDALARI NELERDİRTuna Balığının Faydaları Nelerdir

Tuna balığı orkinos yada ton balığı olarak da bilinmektedir. İnanılmaz ölçüde yoğun besin içeriği olan bu mucizevi canlı yüksek kalitede protein ve selenyum, magnezyum ve potasyum gibi önemli mineraller için önemli bir kaynaktır.

Elbette her balıkta olmazsa olmaz ana bileşen omega-3 esansiyel yağ asitleri barındırmaktadır. Sadece konservede yemek yetmez, faydalarını bilirseniz bakış açınız değişecektir.

İŞTE SİZİN İÇİN SAĞLADIĞI YARARLAR;

Sponsorlu Bağlantılar

1- Kalp ve Damar Sağlığı

Ton balığı veya orkinos omega 3 içeriği sayesinde düzensiz kalp ritimlerini önleme, daha az kan pıhtısı oluşumu ve HDL ve LDL kolesterol oranını iyileştirmesi açısından kardiyovasküler sistem dostu bir balıktır. Omega-3’ler iltihabı azaltarak plakların damar tıkanmasını sağlamasına izin vermez.

Hamsinin Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Folik asit ile birlikte, ton balığında bulunan yüksek miktarda B6 vitamini metilasyon döngüsünün bir yan ürün homosistein bileşiğini düşürür. Homosistein düzeylerinin yüksek olması arter duvarları için çok zararlıdır ve ateroskleroz için önemli bir risk faktörüdür. Ek olarak kardiyovasküler hastalık riski ile ilişki olan trigliserid seviyesini düşürür, yüksek kan basıncını kontrol eder ve önler bu da özellikle yaşlılarda kalp aritmi en yaygın türü olan atriyal fibrilasyon riskini azaltabilir.

2- Göz Sağlığı

Tuna balığında bulunan omega-3 esansiyel yağ asitleri yüksek düzeyde gözdeki makula dejenerasyonuna (AMD) karşı koruma sağlar. Özellikle 50’li yaşlardan sonra ortaya çıkan bu rahatsızlık kişiyi körlüğe kadar götürebilir. İlaveten beslenmede tuna yada ton balığı gibi yüksek oranda omega-3 içeren balıkların yenmesinin kuru göz sendromu riskini de azaltabilir.

Kalp Hastalıkları Nasıl Önlenir?

Ton ve Orkinos Faydaları3- Kanseri Önleme

Çalışmalar orkinosun ağız, yutak, yemek borusu, mide ve kolon olmak üzere sindirim sistemi her yerinde, yumurtalıklar ve pankreas kanserine karşı koruma sağladığı belirtilmektedir. Yanı sıra meme kanserine karşı korunma sağlar ve lösemi, multipl miyelom ve non-Hodgkin lenfoma riskini azaltabilir. Benzer şekilde böbrek kanserinin en yaygın biçimi olan renal hücreli karsinom karşı da önemli oranda koruma sunmaktadır.

4- Bilişsel Faydaları Bulunuyor

Omega-3 yağ asitleri beyine kan akımını artırır, beyindeki elektrik sinyallerinin iletimine yardımcı olur ve inflamasyonu önler. Bu üç özellik sayesinde bilişsel gerilemeyi önler ve Alzheimer hastalığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Kan Yapan Besinler

Beyin hücre araştırmalarında elde bir diğer sonuç ise şöyle. Tuna balığı ile Alzheimer hastaları arasındaki diğer bir ilişki ise tuna da bulunan DHA ile ilgilidir. DHA beta-amiloid plaklar yok eden LR11 isimli proteinin üretimini artırmaktadır. İlaveten bol orandaki niasin de yaşa bağlı zihinsel gerileme ve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir. Niasince zengin içerikle beslenen kimselerin 70 daha az Alzheimer hastalığı gelişme olasılığının bulunması da araştırmanın diğer sonuçları arasında yer almaktadır.

5- Ruhsal Durumu Geliştiriyor

Tuna balığı ruh halinizi iyileştirmek ve sizin stresten kurtulmanıza katkıda bulunabilir.  EPA Omega-3 yağ asitleri beyne kan akışını artırır, beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyebilir. DHA beyindeki elektrik sinyallerinin iletilmesine yardımcı olan iyon kanallarında kullanılır ve ayrıca DHA depresyonda önemli rol oynayan serotonin hormonu metabolizmasında önemlidir.

Atardamar (Arter) Tıkanmasını Önleyen Besinler

6- İnsülin Tepkisinin İyileştirilmesiTuna Balığı Neye İyi Gelir

Tuna balığı vücudun insüline olan yanıt yeteneğini geliştirerek özellikle tip 2 diyabeti olan kimseler için yararlıdır. Bunun temel nedeni EPA olarak bilinen omega 3 yağ asidinin leptin hormonunun salgılanmasını uyarması ve böylece vücut ağırlığı ve metabolizmasını düzenlenmesini uyarmasıdır.

7- Detoksifikasyona Teşvik

Ton balığının omega-3 içeriği vücudun zehirlerden arındırılmasında da önemlidir. Bu balıkta bulunan selenyum, glutatyon peroksidaz enziminin üretiminde çok önemli bir unsurdur. Bu önemli antioksidan ağır metaller, pestisitler ve ilaçlar gibi zararlı bileşiklerden vücudu arındırmadan sorumlu organ olan sağlıklı bir karaciğer için kritik öneme sahiptir. Selenyumun aynı zamanda kanser ve kalp hastalıklarını önlemeye de yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tuna Balığının Faydaları Nelerdir
Somon Yemeniz İçin 6 Neden
Fırında Minekop
Hamsi Tava
Sardalyenin 6 Önemli Faydası
Fırında Somon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.