TÜP BEBEK (IVF=IN VİTRO FERTİLİZASYON (IVF)) İŞLEMİNDEN NELER BEKLENEBİLİR? NASIL YAPILIR?

İşlem sırasında:

Tüp bebek uygulaması yumurtlamanın başlatılması, yumurtaların alınması, spermlerin alınması, döllenmenin gerçekleştirilmesi ve embriyo transferi gibi birçok adımdan oluşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yumurtlamanın başlatılması:

Normalde kadınlarda her ay bir yumurta üretimi gerçekleşir. Ancak tüp bebek uygulamasında kısa sürede daha fazla yumurtaya ihtiyaç duyulduğu için, fazla yumurta üretimini sağlamak üzere sentetik hormon tedavisine başlanır. Bazı yumurtalar dölleme sırasında veya döllenmeden sonra normal gelişmez. Bu nedenle birden fazla yumurtaya ihtiyaç duyulur. Yumurtlamayı başlatmak için kullanılan bir dizi ilaç mevcuttur:

Yumurtalık uyarılması için kullanılan ilaçlar. Yumurtalıkların uyarılması için Menopozal gonadotropin, ağızdan alınan “klomifen sitrat” ve enjeksiyon yoluyla alınan folikül uyarıcı hormonlar kullanılabilir. “Klomifen sitrat” hapları enjeksiyon yoluyla alına ilaçlardan daha az etkilidir.

Oosit olgunlaşması için kullanılan ilaçlar. Yumurtaların döllenmeye hazırlanması için enjeksiyon oluyla alınabilen HCG ilaçları kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Erken yumurtlamayı önlemek için kullanılan ilaçlar. Erken yumurtlamayı önlemek için, enjeksiyonlu bir ilaç olan “gonadotropin” ya da gonadotropin salgılatıcı hormon antagonisti olan ilaçlar kullanılabilir.

Doktorunuz hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir. Tedavi sırasında, doktorunuz muhtemelen vajinal ultrason çekimini kullanacaktır. Ultrasonda yumurtalıkların görüntülerinin oluşturulması için ses dalgaları kullanılır. Yumurtalıklardaki sıvı içerisinde yer alan yumurtaların gelişimi incelenir. Ayrıca istenecek kan testleri de yumurtalıkların uyarıcı ilaçlara nasıl yanıt verdiğini belirlemeye yardımcı olacaktır. Foliküller geliştiğinde yumurtlamadan sonraya kadar, genellikle östrojen seviyeleri yükselir ve progesteron seviyeleri ise düşük kalır. Foliküller genellikle 8-14 gün arası bir sürede yumurta salmaya hazır olduğunda, yumurtlamaya yardımcı olmak için anneye HCG ve benzeri ilaçlar verilir.

Bazen IVF uygulamasında yumurta toplanmasına başlamadan önce sürecin iptal edilmesi gerekebilir. IVF işleminin iptal edilmesinin olası gerekçeleri şunlar olabilir:

• Gelişmekte olan foliküllerin yetersiz sayıda olması,
• Erken yumurtlama,
• Çok fazla folikül gelişmesi (bu durum hiperstimülasyon sendromu için risk faktörüdür.

Doktorunuz yapılacak diğer tüp bebek denemelerinde daha iyi sonuçlar almak için ilaç değişimine başvurabilir.

Yumurta alınması:

Yumurta alınması işlemi bir jinekoloji doktorunun muayenehanesinde ya da hastanelerin ilgili birimlerinde yapılabilir. Yumurta alımı sırasında uyuşturma yapılabilir ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Yumurtalar genellikle HCG enjeksiyonundan 34-36 saat sonra toplanmaya başlanır. Yumurta alımı yapacak iğne vajinal yolla foliküllere doğru yerleştirilir. Bu esnada ultrason görüntüleri çeken bir cihaz da iğneye eşlik eder. Daha sonra yumurtalar bir emme cihazına bağlı olan iğne ile alınırlar. Yaklaşık 30 dakika içinde çok sayıda yumurta toplanabilmektedir. Yumurta alınma işleminden sonra, rahimde kramp, dolgunluk veya basınç hissi yaşanabilir. Eğer yumurtalıklarınıza vajinal ultrason ile ulaşılamıyorsa, göbekten ince bir kesim yapılarak laparoskop adı verilen küçük bir görüntüleme cihazı ile iğneye rehberlik edilir. Yumurtalar alındıktan sonra laboratuar ortamında ısı, nem ve diğer özellikler açısından vücut içindeki ortama çok benzer besleyici bir kültür ortamına alınır.

Yumurta alma ya da embriyo transferi sırasında, doktorunuz ağızdan tablet, enjeksiyon veya vajinal fitil şeklinde progesteron takviyeleri almanızı isteyecektir. Alınan progesteron takviyesi rahim zarının embriyo yerleşimine daha uygun hale getirilmesini sağlar.

Sperm elde edilmesi:

Eğer tüp bebek uygulamasında eşinizin spermleri lazım olacaksa, hastanede ya da doktor muayenehanesinde enjeksiyon aspirasyonu ile direkt testisten sperm alınabilir ya da mastürbasyon ile sperm örnekleri verilebilir. Donör sperm de kullanılabilir. Sperm laboratuar ortamında meni sıvısından ayrılır.

Döllenme:

Dölleme için aşağıdaki yollar kullanılabilir:

Normal dölleme. Bunun için sağlıklı bir sperm ve olgun yumurta aynı ortamda karıştırılır ve bir gece boyunca kuluçkaya bırakılır.
Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI). ICSI yönteminde her bir sağlıklı sperm hücresi, ayrı bir olgun yumurta hücresine enjekte edilir. ICSI tekniği eğer menide sperm yetersizliği varsa ve tüp bebek denemeleri daha önce başarısız olmuşsa sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Eğer yaşça büyük bir kadın iseniz ve daha önceki tüp bebek denemelerinde başarısız olunmuşsa, doktorunuz “assisted hatching” denilen yöntemi kullanabilir. Bu yöntemde embriyonun rahim zarına iyi tutunmasını sağlamak için, embriyoyu saran zar açılır. Assisted hatching işlemi sadece embriyo transferinden önce yapılır. Bu esnada ayrıca “Preimplantasyon genetik testi” yapılabilir. Testte embriyodan hücre örnekleri alınarak genetik hastalıklar açısından incelenir. Genetik olarak kusur bulunmayan embriyolar rahim içerisine transfer edilir. Preimplantasyon genetik testi genetik bir sorunun geçme olasılığını azaltır fakat risk tamamen yok edilemez. Bunun için doğum öncesi testler önerilebilir.

Embriyo Transferi:

Embriyo transferi de yumurta alımının yapıldığı hastane ya da doktor muayenehanesinde yapılır. Transfer işlemi yumurtalar alındıktan genellikle bir ile altı gün sonrasında yapılır. Embriyo aktarım işlemi için hafif bir sakinleştirici verilir. Daha sonra doktor veya hemşire, rahim ağzından rahim içine doğru vajinal yolla kateter denilen uzun, ince ve esnek bir tüp yerleştirir. Sıvı içinde, bir veya daha fazla embriyo içeren bir şırınga, kateterin ucuna takılır. Tüpün içindeki sıvı rahim içine doğru itilir. Hafif kramplar yaşanabilir ancak işlem genellikle ağrısız olmaktadır. Eğer aktarım işlemi başarılı olursa, embriyolar yaklaşık altı ila 10 gün içinde rahim iç tabakasına yerleşmiş olacaktır.

İşlem sonrası:

Embriyo transferinden sonra normal günlük faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Ancak, yumurtalıklarınız genişlemiş olabilir. Bu nedenle rahatsızlığa neden olabilen ağır işleri yapmaktan kaçının.

Embriyo aktarımının olası yan etkileri şunlar olabilir:

• Embriyo transferi öncesi rahim ağzının temizlenmesinden dolayı kısa süreliğine berrak veya kanlı bir akıntı
• Memede hassasiyet ve dolgunluk
• Hafif şişkinlik
• Kabızlık
• Hafif kramp

Eğer embriyo transferi sonrası orta veya şiddetli ağrılar yaşarsanız doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) ve şiddetli “yumurtalık hiperstimülasyon sendromu” açısından durumunuzu değerlendirecektir.

SONUÇLAR

Doktorunuz yumurta transferinden yaklaşık iki hafta sonra gebelik hormonlarını tespit etmek için bir kan testi isteyecektir. Eğer hamile iseniz, doktorunuz doğum öncesi bakım için sizi bir kadın doğum uzmanına sevk edecektir. Eğer hamile değil iseniz, progesteron almayı durduracak ve bir ila üç gün içinde tekrar adet görmeye başlayacaksınız. Eğer adet görmüyor ve olağan dışı şekilde düzensiz kanamalar oluyorsa doktorunuza başvurunuz. Dış gebelik ihtimalini değerlendirmek için sizi muayene edebilir. Eğer başka bir tüp bebek denemesi daha yapmak isterseniz, hamile kalma şansınızı artırmak için atabileceğiniz adımları doktorunuz size önerecektir.

IVF işlemleri uygulandıktan sonra sağlıklı bir bebek doğurma şansını arttırmak çeşitli faktörlere bağlıdır:

Annenin yaşı. Anne adayının yaşı ne kadar genç olursa IVF sırasında kendi yumurtalarından hamile kalma şansı o kadar yüksek olmaktadır. Tüp bebek uygulaması ile çocuk sahibi olan kadınların yüzde 41’i 34 yaş ve altında, yüzde 31’i 35-37 yaş arası, yüzde 22’si 38-40 yaş arası, yüzde 12’si 41-42 yaş arası, yüzde 5’i 43-44 yaş arası ve yüzde 1’i ise 45 yaşından büyük kadınlar olmuştur. Yaşı 41 ve üstü olan kadınlarda başarı şansını arttırmak için donör yumurta önerilmektedir. Dondurulmamış, canlı embriyoların kullanıldığı tüp bebek tedavilerinde başarı şansı yüzde 50’lerde olmaktadır.
Embriyo durumu. Bebeklerin canlı doğma oranları dondurulmuş embriyolarda düşmektedir. Taze veya dondurulmuş sperm kullanımının doğum başarı oranlarını etkilediğinde dair bir bulgu bulunmamaktadır.
Üreme geçmişi. Daha önce doğum yapmış kadınların tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olma şansları daha önce hiç doğum yapmamış olan kadınlara göre daha yüksek olmaktadır. Başarı oranları aynı zamanda daha önce tüp bebek işlemine birçok kez girmiş ancak hamile kalamamış olan kadınlarda sa düşük olmaktadır.
Kısırlık nedeni. Normal şekilde yumurta üretiminin olduğu kadınlarda IVF ile gebe kalma ihtimali daha yüksektir. Endometriozis problemine sahip kadınların “tubal hasar” veya tıkanma olan kadınlara göre tüp bebekle gebe kalma ihtimalleri daha düşüktür.
Yaşam tarzı faktörleri. Genellikle sigara içen kadınlarda IVF sırasında alınan yumurta sayısı daha az olmaktadır. Sigara kullanımı kadınlarda tüp bebek tedavisi ile gebe kalma şansını yüzde 50 oranında azaltmaktadır. Alkol, uyuşturucu ve aşırı kafein kullanımı (günlük 200 mg’ dan fazla) ile bazı ilaçların alınması da zararlı olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yeni doğanda Göz Çapaklanması
ÇOCUK DÜŞÜRTEN BİTKİLER
Topuk Kanı
Gebeliğin 27. Haftası
Boğmaca
Yeni Doğan Bebek Bakımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.