RİSKLER

Tüp bebek döngüsünde belirli adımlar da dâhil olmak üzere bazı potansiyel riskler bulunmaktadır. Bu riskler şöyle sıralanabilir:

Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu. Yumurtlama yaptırmak için kullanılan “Koryonik gonadotropin (HCG)” gibi enjeksiyonla kullanılan kısırlık ilaçları “hiperstimülasyon sendromu” na neden olarak yumurtalıkların şiş ve ağrılı hale gelmesine sebebiyet verebilir. Hafif karın ağrısı, şişkinlik, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler genellikle bir hafta içinde sonlanır. Ancak eğer hamile kalırsanız, bu belirtiler birkaç hafta sürebilir. Nadir olarak da hiperstimülasyon sendromunun daha ağır bir çeşidi görülerek nefes darlığı ve kilo almaya neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğul gebelikler. IVF işleminde birden fazla embriyonun rahim içine yerleştirilmesi sonucu çoğul gebelik oluşma riski artmaktadır. Çoğul gebelikler tekil gebeliklere göre daha erken doğum yapma ve düşük kilolu doğum yapma riski taşırlar.

Yumurtalık kanseri. Bazı doğurganlık ilaçlarının kullanımı yumurtalık kanseri riskini artırabilir. Duruma bağlı doktorunuz “klomifen sitrat” etken maddeli ilaçların kullanımını sınırlanabilir.

Yumurta alma işlemi sırasında komplikasyon oluşumu. Nadir olarak, bazen aspirasyon iğnesi ile yumurta alımı esnasında bağırsak, mesane veya kan damarı içinde kanama, enfeksiyon ya da hasar oluşabilir. Yumurta alma işlemi sırasında uygulanan genel anesteziye bağlı olarak bazı riskler gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Erken ve düşük doğum ağırlığı ile doğum gerçekleşmesi. Yapılan araştırmalar IVF ile yapılan tekli ve çoklu gebeliklerin her ikisinde de bebeklerin erken ve düşük kilolarla doğma risklerinin olduğunu göstermektedir.

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde kanama. Bazı araştırmalar hamileliğin ilk üç aylık döneminde görülen kanamaların tüp bebek tekniği ile gebe kalan kadınlarda daha sık olduğunu göstermektedir.

Düşük doğum yapma. Tüp bebek tekniği ile taze embriyolar kullanılarak gebe kalan kadınların oranı normal yolla doğum yapan kadınların yaklaşık yüzde 15 ile 20 si arasında olmaktadır. IVF sırasında dondurulmuş embriyo kullanımı ise düşük yapma riskini biraz artırabilir.

Dış gebelik. IVF (tüp bebek) kullanılan kadınların yaklaşık yüzde 2 sinde dış gebelik meydana gelmektedir. Tübal hasar veya tıkanıklık yaşamış veya daha önce dış gebelik yaşayan kadınlarda döllenmiş yumurtalar rahim dışına, genellikle fallop tüplerine yerleştirilir.

 • Doğum kusurları. Bazı araştırmalar IVF tekniği kullanılarak doğan bebeklerde kalp, sindirim sorunları ve yarım dudak veya damak gibi bazı doğum kusurlarının oluşma riskinin yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak, bu konuda daha fazla çalışma yapılmasına gerek duyulmaktadır ve mevcut durumda bu tür doğum kusurlarının oluşma riski düşük görünmektedir.

Stres. IVF kullanımı fiziksel, duygusal ve finansal açıdan eşleri sıkıntıya sokabilir. Aile, arkadaş çevresi ve diğer danışmanlık hizmeti veren yerlerden bu konuda destek almanız önerilir.

IVF’ ye NASIL HAZIRLANMALI?

Tüp bebek yöntemiyle kısırlık tedavisi uygulayan birçok yer bulunmaktadır. Ancak yer seçimi yaparken tecrübeli ve tıbbi imkanlar açısından tam donanımlı yerleri seçmeniz önerilir. Unutulmaması gereken bir husus da, klinik başarı oranının eşlerin yaşı, her uygulamada aktarılan embriyo sayısı ve yapılan uygulama sayısı gibi bir dizi faktöre bağlı olduğudur.

IVF uygulamasına girmeden önce eşlerin tabi tutulması gereken bir dizi test ve tarama bulunmaktadır. Bu taramalar şöyle sıralanabilir:

Yumurtalık rezerv testi. Kadındaki yumurta miktarı ve kalitesini belirlemek için doktorunuz adet döngüsünün üçüncü gününde kandaki folikül uyarıcı hormon (FSH) konsantrasyonu test etmek için kan testi isteyecektir. Test sonuçları yumurtalıkların doğurganlık ilaçlarının tedavisine nasıl cevap vereceğinin tahmin edilmesine yardımcı olabilir.

Sperm analizi. Doktorunuz bir önce yapılan test normal sonuçlar vermiş olsa bile sperm analizi isteyecektir. Tüp bebek işleminden hemen önce sperm kalitesinde bir değişme olup olmadığından emin olunmak istenecektir. Eğer spermlerde anormallik bulunursa, altta yatan nedenlerin bulunması ve sorunun çözülebilmesi için bir uzmana yönlendirileceksiniz.

 • Bulaşıcı hastalık taraması. Eşlerin her ikisi de klamidya, HIV, hepatit B ve hepatit C gibi bulaşıcı hastalıklar için teste tabi tutulacaklardır.

Sahte embriyo transferi. Doktorunuz rahim boşluğunun derinliğini belirlemek ve tüp bebek tekniği ile embriyo transferinin başarılı olup olamayacağını tahmin etmek için sahte embriyo transferi yapabilir.

Rahim boşluğu testi. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce doktorunuz rahim boşluğunu inceleyecektir. İnceleme için “sonohisterografi”  kullanılabilir. Bu testte rahim ağzı yoluyla rahim boşluğuna özel bir sıvı enjekte edilir ve daha sonra ultrason ile rahim boşluna ait görüntüler elde edilir. Ya da “histeroskopi” testi de kullanılabilir. Bu testte ise vajinal yolla rahim içerisine ince, esnek ve ucunda ışıklı teleskop bulunan bir cihaz gönderilir.

IVF uygulamasına girmeden önce aşağıdaki soruların cevaplarını almaya çalışınız.

Rahim içerisine kaç embriyo yerleştirilecek?

Rahim içerisine aktarılacak embriyo sayısı annenin yaşı ve döllenme sonucu elde edilen embriyoların sayısına bağlıdır. Bazı ülkelerde aynı anda aktarılabilecek embriyo sayısı yasalarla sınırlanmıştır. Doktorlar da çoğul gebeliklerin önüne geçmek için bu kurallara riayet etmelidirler. Doktorunuzun size aktaracağı embriyo sayısını işlemden önce öğreniniz.

Eğer embriyolarınız fazla kalırsa ne yapılabilir?

Eğer laboratuar ortamındaki döllenmeden ve rahim içerisine embriyo transferinden sonra fazla embriyo kalırsa, eşinizle birlikte karar vererek daha sonra kullanılmak üzere embriyoların dondurulup saklanmasını isteyebilirsiniz. Fazla kalan embriyolar birkaç yıl boyunca saklanabilmektedir. Saklanan bu embriyolar kullanılmak istendiğinde cerrahi işlemler ve masraflar daha az olmaktadır. Ancak, dondurulup daha sonra kullanılmak üzere çözülen embriyoların yaşama şansı henüz hayatta olan canlı embriyolara göre daha düşük olmaktadır. Eğer fazla kalan embriyolar dondurulmak istenmezse atılırlar.

Çoğul gebelik oluşursa başa çıkabilecek misiniz?

 IVF ile birden fazla embriyonun rahim içine yerleştirilmesi çoğul gebeliklere neden olabilmektedir. Çoğul gebelik de hem bebek hem de annesi için sağlık risklerine neden olmaktadır.

Eğer donör yumurta, sperm, embriyo ya da taşıyıcı anne kullanılırsa oluşabilecek potansiyel komplikasyonlar nelerdir?

Donör konularında uzman ve eğitimli bir danışman donörler için geçerli olan yasal haklar hakkında size yardımcı olacaktır. Ayrıca taşıyıcı annelik işleminde bebeğin yasal annesi olduğunuzun resmi belgelerle kayıt altına alınması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüste (Memede) Kırmızı Şişlik
Meme Başı Akıntısı
Amenore / Adet görmemek
Meme Kanseri İçin Hormon Tedavisi
Meme kanseri tesbiti
Meme Enfeksiyonları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.