TURUNCU MENİ NEDENLERİ NELERDİRTuruncu Meni Nedenleri Nelerdir

Turuncu renkte meni bilirubin, kan, idrar ya da diyet ve yaş gibi bireyin diğer faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Semen ya da ejakülat normal halde iken bulutlu, beyaz, gri ya da sarı renkte olabilir, ancak meninin rengindeki geçici renk ve kıvam değişiklikleri genellikle zararsızdır. Renk, koku ya da kıvamdaki en az üç hafta boyunca devam eden tutarlı bir değişiklik durumunda bir doktora görünmek gereklidir. Turuncu meni aynı zamanda hematosperminin bir göstergesi olabilir. Hematospermi ise kişinin mesane boynu, karaciğer yada safra kesesindeki bir hasar sonucunda ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Meni yada semen tipik olarak sperm, enzimler ve fruktoz içeren organik bir sıvıdır. Seminal veziküller gonadlar tarafından salgılanan meni üretir. Semen normalde bulutlu veya yarı saydam, beyaz, gri ya da hafif sarı renk tonuna sahip olabilir. Semenin tutarlılığı ve rengi bir erkeğin boşalma sıklığı, yaşı ve beslenme alışkanlıklarına göre değişebilir.

Bir erkeğin meni rengi ve kıvamındaki bir değişiklik genellikle zararsız ve geçicidir. Böyle bir değişiklik, en az üç hafta devam ederse, altta yatan bir sağlık sorununun bir göstergesi olabilir. Yeşil meni genellikle prostat enfeksiyonu ya da prostatitin bir göstergesidir. Kalın ya da yumrulu meni bir hormon eksikliğinin bir işareti olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kırmızı, kahverengi ya da turuncu meni farklı koşulların habercisi olabilir. Renk hematospermiden gelen ejakülattaki kan olabilir. Kırmızı yada pembe meni taze kanın varlığını gösterirken venöz veya eski kan kahverengiye daha yakın halde olacaktır. Bazı durumlarda, kan miktarı küçük olduğu zaman semen turuncu bir renk tonuna sahip olur.

Turuncu Meni Neden OlurHematospermi prostat kanseri ya da adenocarcinoma ve enfeksiyonlar nedeni ile olabilir. Mesane kanseri, sistoskopi veya prostat biyopsisi yapılması da diğer olası nedenler arasında yer alır. Ultricular kist veya malign hipertansiyonu olan bazı erkeklerde de hematospermi gelişebilir. Çoğu durumda, menideki kan seminal veziküller veya prostat bezinden gelir.

Turuncu semenin nadir görülen nedeninden biri ise menide bilirubin varlığıdır. Bilirubin eski kan hücrelerinin, normal süreçte bozulması sonucu oluşan bir üründür. Karaciğer veya safra kesesi sorunları olan bir bireyde bilirubin birikimi gelişebilir. Bu birikim, normal sarılık ya da cildin sarımsı bir renkte olmasını sağlar. Ama derin bir sarılık geçiren hastada meni, ter ve idrarda da bilirubine rastlanabilir. Bilirubin varlığı meninin parlak turuncu renkte olmasına yol açar.

Menide idrar varlığı, meninin sarı veya altın tonunda olmasının yanında açık bir şekilde belli olan koku eşlik eder. Bu genellikle boşalma esnasında mesane kesesinin boynunun yeteri kadar kapanmamasının bir sonucudur. Yapılmış olan operasyonlar veya bir üretrotomi mesane boynuna zarar vererek bu soruna neden olabilir. Başka bir olası nedeni de retrograd ejakülasyon adı verilen mesane boynunun boşalma sırasında kapanmadığı bir durumdur.

Bazı hastalar semenlerindeki renk değişikliği konusunda doktorları ile görüşmek üzere isteksiz olabilir. Renk, koku ya da kıvamdaki var olan tutarlı ve kalıcı değişim araştırılmalıdır. Tedavi edilmediği takdirde, turuncu meniye neden olan altta yatan koşullar daha ciddi hale gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penis Büyütme Ameliyatı
Testis Şişmesi
Epididimit
Testis Büyümesi Nedenleri
TESTİS AĞRISI NEDENLERİ
İyi Huylu Prostat Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.