Bu gün tuvaletimi yaptıktan sonra sifonu çektim ve işe gittim akşam geldiğimde tekrardan tuvalete girmek istedim ve gözlerime inanamadım. Tuvalette küçük 1-2 cm boyunda kurtlar yüzüyorlar. Suyun rengine baktığımda temizdi ve herhangi bir atık görünmüyordu. Kurtçuklar ölü değillerdi. Hareketleri rahatlıkla gözlenebiliyordu. N’olur yardım edin bunlar nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Geçmiş olsun diyerek başlayalım. Tuvalette görülen kurtçukların birkaç sebebi olabilir. Ancak en sık görülenleri;

1.       Tuvaletinize sinekler larva bırakmıştır: Tuvalette görülen kurtçukların önemli bir kısmı buradaki su birikintisine sineklerin bırakmış olduğu larvalardır. Bu larvaları teşhis etmek oldukça kolaydır. Bu larvalar genellikle tüylüdür. Suyun genellikle üzerinde yüzüyorlardır. Yüzme şekilleri uzayıp kısalma değil de kıvrılma şeklindedir. Sinek larvalarının baş kısmı genellikle gövde kısmından ayrılır. Larvaların baş kısmı şişkindir. Aşağıdaki resimde tuvaletteki sinek larvalarını görmektesiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

2.       Tuvaletler genellikle kanalizasyona akarlar. Kanalizasyon boruları su ile tam dolu değillerdir. Hal böyle olunca da çeşitli canlılar bu borularda yaşama ve yayılma şansı yakalarlar. Bazı durumlarda kanalizasyonda yaşayan canlılar (özellikle apartmanların alt katlarında oturanların ve 1-2 katlı müstakil evlerin) tuvalet borularından yol bularak tuvalet suyu içerisine geçebilmektedir. Bu kurtçukların ayırt edilmesi yine kolaydır. Başları ve sonları incedir. Beyaz, kırmızı, siyah ve ya kahverengi olurlar. Yüzme sitilleri uzayıp kısalmalar şeklindedir. Genellikle suyun altında kıvrılarak hareketsiz dururlar. Durduklarında kısalırlar ve Hareket ederken uzarlar.

3.       Bu üçüncü durum biraz korkutucudur. Zira siz ya da ailenizden birisinde iç parazitlerden olan kurt bulunmaktadır. Bu kurtlar dışkınız vasıtasıyla tuvalete geçmiştir. Sifonu çektiğinizde tam olarak tahliye olmayan dışkıların suda çözünmesi nedeniyle de kurtlar serbest kalıp suya karışmıştır.  Bu kurtlar 2. Durumdaki kurtlara benzer hareket ve vücut özellikleri gösterirler.

Kurtlardan Nasıl Kurtulurum?

Birinci ve ikinci durumda tuvalete çamaşır suyu döküp 2-3 kere sifonu çekiniz. 4. Çamaşır suyunda ise sifonu çekmeden bekleyiniz. Bu bekleme süresi 8-10 saati bulmalıdır. Daha sonra sifonu tekrardan çekerek günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Üçüncü durunda ise işler karmaşıklaşır. Çünkü kurtçuklar siz ya da aileden birisinin bağırsaklarından gelmektedir. Dolayısıyla asıl kaynakları siz ya da ailenizin sindirim kanalıdır. Bu durumda kurtlardan dolayı bütün bir ailenizin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Neden bütün bir aile dedim? Çünkü aile bireylerinden birisinde görülen kurt hemen hemen bütün aile bireylerine de bulaşmıştır. Zaten doktorunuza gittiğinizde bütün aile bireylerine ilaç yazacak ve bu ilacı uygun gördüğü zaman dilimlerinde tekrarlatacaktır.

NOT: Bağırsak parazitlerini teşhis etmek kolaydır. Ancak tedavi bu kadar kolay olmayabilir. Doktorunuzun verdiği tedavi programına harfiyen uymak zorunda olduğunuzu lütfen unutmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bacakta Yumru, Şişlik, Kitle
Göbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon
Yaz Kış Ellerin Soğuk Olması
Kurdeşene Ne İyi Gelir
Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar
Uyluk Ağrısı Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.