TUZ VE YÜKSEK TANSİYONtuz ve yüksek tansiyon

Vücudumuzda tuzun etkileri

Tuz, vücudumuzun daha fazla su tutabilmesi için böbrekler üzerinde etkilidir. Ancak fazla depolanan su, kan basıncını yükseltir ve böbrekler, damar, kalp ve beyin üzerine yük bindirir. Çok fazla tuz tüketmek böbrek hastalığına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuz böbrekler yoluyla kanı filtreleyerek istenmeyen sıvıyı atar. Böbrekler tarafından filtrelenen su mesaneye gönderilerek idrar kanalı ile dışarı atılır.

Böbrekler kandaki fazla suyu çekmek için ozmoz yöntemini kullanır. Bu işlemde, sodyum ve potasyum açısından hassas bir denge yürütülerek kan damarlarının duvarından çekilen suyun kanallar yardımıyla mesaneye gönderilmesi sağlanır. 

Tuz tüketmek, kandaki sodyum miktarını yükseltir ve böbreklerin suyu çekme yeteneğini azaltarak hassas dengeyi baskılar. Bunun sonucu olarak, böbreklere gelen hassas damarlarda fazla sıvı ve fazla basınç ile yüksek tansiyon meydana gelir. Zamanla, bu ekstra basınç böbreklere zarar verebilir ve bu durum böbrek hastalığı olarak bilinir. Böbrek hastalığı ise böbreklerin filtreleme yeteneğini olumsuz etkiler ve vücuttaki toksik atık ürünlerinin atılamadan vücutta birikmesine yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek hastalığı tedavi edilmediği ve kan basıncı düşürülmediği taktirde, böbrekler daha fazla zarar görerek “böbrek yetmezliği” ortaya çıkabilir. Böbrek yetmezliği ise ciddi bir tıbbi sorundur ve böbrekler filtreleme görevini yerine getiremediği için biriken zararlı atıklar vücudun yavaş yavaş zehirlenmesine yol açar.

Eğer yüksek tansiyonunuz var ve idrar söktürücü bir ilaç alıyorsanız, böbrekleriniz vücuttan daha fazla sıvı atacaktır. Tuzun içindeki sodyum bu etkiyi dengelediği için tuz alımını azaltmanız kullanacağınız tansiyon ilaçlarının daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Çok fazla tuz tüketmek arterlere zarar verebilir. Bunun nedeni, çok fazla tuz yemekten kaynaklanan ekstra kan basıncının damar içine de ekstradan yük bindirmesidir.

Damarlardaki fazla basınç ile başa çıkmak için arter duvarlarındaki küçük kaslar daha güçlü ve kalın olur. Dolayısıyla basınçtan kaynaklı olarak arterlerin içi de daralır, küçülür ve kan basıncını daha da yükseltir.

Birkaç yıl içinde yavaş yavaş ortaya çıkan kan damarlarındaki bu basınç, damarların zamanla tıkanmasına ve hatta patlamasına bile yol açabilir.

Damarların daralması sonucu, bu damarların ulaştığı organlar yeterli miktarda oksijen ve besin alamadıkları için zarar görmeye başlar, hatta ölümcül durumlar ortaya çıkabilir.

Çok fazla tuz aynı zamanda kalp krizine de yol açabilir.

Çok tuz tüketmekten dolayı ortaya çıkan yüksek tansiyon kalbe giden damarlara zarar verebilir. İlk başta, kalbe ulaşan kan miktarında hafif bir azalmaya neden olur. Bu da vücut aktif iken göğüste keskin ağrılara (anjin) yol açar. Bu durumdaki kalp hücreleri yeterli oksijen ve besin alamadığı için düzgün çalışamaz. Ancak, kan basıncını düşürmek, bazı sorunların hafifletilmesine ve hasar riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Çok fazla tuz yemeye devam edildiği taktirde zamanla fazla kan basıncının neden olduğu hasarlar arterlerin tamamen tıkanmasına ya da yırtılmasına neden olabilir.Böyle bir durumda gerekli olan besin ve oksijeni alamayan hücrelerin yer aldığı kalp bölgesi ölmeye başlar. Bu da zaten kalp krizi olarak bilinir.

Kalp krizini önlemenin en iyi yolu arterlerin zarar görmesini durdurmaktır. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri de şüphesiz ki daha az tuz yiyerek kan basıncı düşük tutmaktır.

Çok fazla tuz tüketmenin neden olduğu bir diğer riskli durum ise felçtir. Fazla tuz tüketimi ile yükselen kan basıncı beyne giden damarlara da zarar verebilmektedir. İlk başlarda beyne ulaşan kanın miktarında hafif bir azalmaya neden olur. Bu durum demansa neden olabilir (vasküler demans olarak da bilinir).

Bu durumdaki beyin hücreleri yeterince oksijen ve besin alamadığı için gerektiği gibi çalışmaz. Ancak, kan basıncının düşürülmesi, bazı sorunların hafifletilmesine ve hasar riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Fazla tuz tüketimine devam edildiği taktirde zamanla iç basıncı aşırı artan kan damarları tamamen tıkanabilir veya patlayabilir. Bu durumda, artık yeterli miktarda kan ulaşamayan beyin bölgesi besin ve oksijen sıkıntısı yaşar ve ileri safhada beyin ölümü gerçekleşir. Beyin ölümü ise beynin kontrol yeteneğini kaybettiği felç (inme) anlamına gelir. Dolayısıyla beyinde felç riskini azaltmanın en iyi yolu arterlerin zarar görmesini durdurmaktır. Bunun da en etkili yolu tuz tüketimini azaltarak kan basıncını düşük tutmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Orta Kulak İltihabı Tedavisi, Testleri ve İlaçları
Yüzmenin Faydaları
AVUÇ İÇİ (EL) TERLEMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Esrar Kullanma (Bağımlılığı) Belirtileri
Obezite nasıl önlenir
Kalp Aritmi Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.