ÜÇ AŞAMADA YÜZ TIRAŞI NASIL OLUNURÜç Aşamada Yüz Tıraşı Nasıl Olunur

İyi tıraş olmak da bir sanattır. İster ilk tıraşınızı olsun ister yıllardır tıraş olun, yüzünüzü tıraş için hazırlamak, nasıl doğru tıraş olacağınızı bilmek ve bunları yaparken cilt bakımınıza da gereken önemi vermek bir tıraştan alacağınız keyfi arttıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

ÖNCE YÜZÜNÜZÜ TIRAŞA HAZIR HALE GETİRİN

#### Uygun bir tıraş bıçağı veya jilet edinin. Jileti tercih ederken, kılların kalınlığını, sakalın gürlüğünü, cildinizin dokusunu ve tıraş yönteminizi dikkate elmanız gerekir. Genellikle hassas bir cilde sahip olmayan gür sakallar için geleneksel çok jiletli tıraş bıçaklarını kullanmak iyidir ve problem yaratmaz.

 • Elektrikli tıraş makineleri, jilet ile yapılan tıraşa göre daha hızlı ve daha kolay bir tıraş deneyimi sağlar. Ayrıca hassas ciltler için de jiletten ziyade tıraş makinesi kullanmak daha uygundur. Bazı sakallar da daha düzensiz olduğu için jilet ile tıraş etmek daha iyi olmaktadır.
 • Daha gür sakallara sahip olanlar için özel dizayn edilmiş tıraş bıçaklarını tercih etmek tıraşı kolaylaştıracaktır. Bu tür sakallarda ilkin jileti cilde çok yaklaştırmadan, üstten tıraş edilmesi, daha sonra ikinci defada ise daha dipten ve arada kalan kılların kesilmesi iyidir. Jel veya köpük kullanılması da ön tıraşın kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.
 • Eğer akneli bir bölgeyi tıraş etmeniz gerekiyorsa elektrikli makineyi kullanın ya da tıraş bıçağı ile tıraş edeceksiniz dikkatli ve yavaş şekilde tıraş ediniz. Önce ılık su ve sabun ile kılları yumuşatın daha sonra nazik bir şekilde tıraşa edin.

#### Tıraş için kullanacağınız kiti temiz ve keskin şekilde hazır bulundurun. Körelmiş bir jiletle tıraş olmak hem cildin tahriş olmasına hem de kesiklere neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tıraştan önce tıraş bıçağını ve diğer öğeleri yıkamak için bir kapta soğuk ve temiz bir suyu lavabonun üzerinde hazır bulundurmanız önerilir. Sıcak su tıraş bıçağının genleşmesine ve körelmesine neden olduğu için soğuk su tercih ediniz.

#### Eğer sakallarınız uzun ise öncelikle bir makas ile üstten alabildiğiniz kadar alın ve kısaltın. Daha sonra jilet ile tıraşa geçin. Makas yerine elektrikli makine de kullanabilirsiniz ve işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.Yüz Tıraşı olmanın püf noktaları

Uzun sakalı kısaltmadan köpükleyip jiletle kesmeye çalışmayınız. Bu şekilde tıraşını hem ağrılı olur hem de etkisiz kalacaktır.

#### Tıraş öncesi bir yüz yıkama ürünü ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Cildin tıraşa hazırlanma sürecinde yıkamanız, tıraş esnasında ortaya çıkacak muhtemel enfeksiyonlar ve tahrişin önüne geçecektir. Güzel ve doğal içerikli bir yüz yıkama ürünü kullanın ve ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

#### Tıraş yağı kullanabilirsiniz. Tıraş yağı cildi besler ve jiletin yüzünüzde rahatça kaymasını kolaylaştırır. Tıraş kreminden farklı bir üretime sahiptir. Avucunuzun içine bir miktar tıraş yağını alıp sıcak bir havlu ve tıraş köpüğü veya jelini kullanmadan önce sakalınıza sürünüz. Jiletten kaynaklanan yanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

#### Gözeneklerinizi ısıtın. Berberler de geleneksel olarak tıraş etmeden önce yüzü sıcak su ile ıslatırlar. Bunun amacı gözeneklerin açılmasını ve kılların yumuşamasını sağlamaktır. Bazı erkekler aynı etkiyi yaratmak için sıcak su kullanmak yerine sıcak bir havlu kullanırlar. Isı ve nem hem sakalınızı yumuşatır hem de kılları yukarı kaldırarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. dikkatli olun. Çünkü suyun fazla sıcak olması cildin gevşemesine sebep olur ve nemi çeker. Kullandığınız havlu sıcak ve yumuşak olmalı ama sıcaktan buhar çıkarmamalıdır.

#### Tıraş kremini uygulamak için mümkünse bir fırça kullanın. Eski moda gibi görünse de, bir fırça ile tıraş kremini uygulamak sakalı yumuşatır ve ciltteki ölü hücrelerin dökülmesine yardımcı olur.

 • Tıraş kremi, jel veya köpüğün yerine tıraş yağı da tercih edebilirsiniz. Sürdüğünüz şeyin etkisinin artması için en az bir dakika üzerinde bekletiniz. Tıraş kremi, jeli, köpüğü veya yağı dışında katı sabunlar kullanmayınız. Çünkü sabunlar jiletin üzerinde kalıntı bırakır, körelmesine sebep olur ve çelik olmayan jiletlerin paslanmasına da neden olur. Sıvı sabunlar ise farklı bir formülle hazırlandıkları için kullanılabilir.
 • Doğal tıraş kremleri, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilen gliserin bazlı kremler veya jellere tercih ediniz. En sağlıklı ve rahat tıraş için tamamen doğal yağlardan oluşmuş ürünleri kullanmaya çalışın.

TIRAŞ ZAMANI

#### Tıraş öncesi hazırlık ile gözenekler açılmışken ve sıcak iken tıraşa başlayın. Yüzünüzün yıkanması bittiğinde gözenekler kapanmadan ve sıkılaşmadan önce tıraşa başlamanız önemlidir. Bu şekilde tıraş yapmanız kıl köklerine en yakın ve en rahat tıraşı yapmanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle tıraş jeli veya köpüğünü sürdükten sonraki bekleme süresini uzatmamaya çalışın. Dışarı çıkmak için diğer hazırlıkları yaparken cildinizi iyi bir yüz traşı nasıl olunursoğumasın ve gözenekler kapanmasın.

#### Bir elinizle tıraş bıçağını kullanırken diğer elinizle de sakal köklerinin iyi kesilmesi için cildinizi gerdirin. Baskın olan ve iyi çalıştırabildiğiniz elinizle jileti kullanırken diğeri elinizin cildi olabildiğince gerdirmesi yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlar. Cildi gerdirdiğiniz elinizi daha yüksekte tutun ki diğer jilet kullanan eliniz daha rahat hareket edebilsin. Cilt gerdirerek tıraş etmeniz özellikle tıraş bıçağının rahat hareket edemediği ağız ve burun etrafındaki kıvrımlı yerleri tıraş ederken kolaylık sağlar.

#### Tıraş bıçağını sakalınız uzama yönüne göre kullanın. Önce elinizle tersi yöne doğru kaldırın daha sonra jiletle tıraş ederek aşağı doğru inin. Tıraş bıçağını hemen hemen cilde paralel şekilde tutun.

Jileti kullanırken, yara sonucu akacak kanın ve kesilen sakal-köpük karışımının tıraşı engellememesi için kısa ve hafif darbelerle aşağı doğru tıraş yapınız.

#### Genel bir tıraşa geçmeden önce küçük alanlara yoğunlaşarak sakalınızı tıraş edin. Tıraşınız yavaş, rahat ve kapsamlı bir şekilde olmalıdır. İşe yetişmeye çalışırken aceleyle araç kullanmaya benzeyen bir şey değil tıraş. Yüzünüzün bir tarafı ile başlayın tek seferde küçük alanlarda tıraş yaparak sonra diğer tarafına geçin. Bir seferde geniş bir alandaki sakalı almaya çalışırsanız tıraşı zorlaştırırsınız.

#### Sık sık tıraş bıçağını durulayın. Bıçağın kenarında ve aralarda kalan kılların çıkması için bıçağı suya daldırdıktan sonra kabın veya lavabonun kenarına hafifçe vurarak kılların aralardan çıkmasını sağlayın. Özellikle çoklu jiletleri olan tıraş bıçaklarında kıl kalması veya jel köpük gibi şeylerle tıkanması etkinliğini azaltacaktır.

#### Yüzünüzü ılık su ile durulayın. Yıkama esnasında elinizi yüzünüzde gezdirerek tıraşsız kalan yerler olup olmadığını kontrol edin. Ağız ve burun çevresinde, favori yakınlarında ve diğer kıvrımlı bölgelerde jiletten kaçan yerler olabilir.

İlk tıraşı bitirdikten ve yüzünüzü yıkadıktan sonra kalan yerler varsa bunlar için veya gür sakalı tıraş etmişseniz kökleri daha iyi almak için bir kez daha jel-köpük sürüp nazikçe ve farklı yönlere doğru tıraşınızı gerçekleştiriniz.

TIRAŞIN SONU

#### Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulayın. Tıraş bittikten hemen sonra soğuk su ile yıkamanız gözeneklerin kapanması ve tıraşın bitirilmesi için önemlidir. Soğuk su aynı zamanda kesiklerin kapanmasını hızlandırır ve kanamaların durmasına yardımcı olur.

Kesik olması durumunda yara yerinin yatışması ve jiletten kaynaklanan cilt yanmasının önlenmesi için hamamelis sürebilirsiniz. Daha sonra bir peçete parçasını kesik yerine yapıştırarak kanamanın durmasını sağlayın.

#### Kullanacağınız kremin içeriğinde alkol olmadığından emin olun. İçinde aloe vera ve çay ağacı yağı olan kremler tıraştan dolayı ortaya çıkan cilt kuruluğu ve yanmayı önlemeye yardımcı olur. Cildinizin nemlendirilmesi için tamamen doğal içerikli ürünler kullanmaya çalışın. Sakal bölgesine az miktarlarda uygulayarak cildin daha sağlıklı kalmasına katkıda bulunun.

Tıraş sonrası kullandığınız ürünlerin alkol bazlı olması cildin yanmasına, tahriş olmasına ve daha çok kurumasına neden olur. Bu nedenle tıraştan sonra kullanacağınız kolonya, krem ve nemlendirici diğer ürünlerin hem doğal içerikli olmasına hem de alkol içermediğine dikkat ediniz.

#### Tıraş bittikten sonra kullandığınız malzemeleri temizleyiniz. Yıkayıp kuruttuktan sonra kuru bir yerde muhafaza ediniz. Malzemelerin temiz ve hijyenik olması açık ve yeni tıraş edilmiş gözeneklerin bakteri ve enfeksiyon kapma olasılığını düşürecektir. Gerektiği zaman tıraş bıçaklarını değiştirin. Körelmiş ağızlı bir tıraş bıçağı hem iyi kesmeyecek hem de ciltte yanma, ağrı ve tahrişlere neden olacaktır.erkeklere özel yüz traşı tüyoları

#### İyi bir cilt için sık sık tıraş olunuz. Birkaç günde bir tıraş olmanız hem kılların kalınlaşmasını hem de daha sonraki tıraşta daha az tahriş olmasını sağlar. Özellikle hijyen açısından doğru şekilde yapılan bir tıraş ölü deriyi temizler ve gözeneklerin tıkanmasını önler.

Eğer kesiklere karşı duyarlı iseniz kanama durdurucu bir kalem kullanabilirsiniz. Kanama durdurucu kalemi kullanırken, nazikçe ıslatın ve ilgili alana yayarak kullanın. Kalemin içindeki madde kesilen kan damarlarının büzülmesini sağlayarak daha fazla kanın dışarı çıkmasını engeller.

İpuçları

 • Banyoda tıraş olurken aynanın buhardan kapanmasını önlemek için ayna üzerine bir miktar şampuan koyabilirsiniz.
 • Gür sakallar için banyo ya da duşun sağladığı nemin yanı sıra ekstra yumuşaklık için sıcak su ile ıslatılmış bir bez de kullanabilirsiniz. Tıraş bıçaklarını gerektiği zaman değiştirin. Sakallarınız gür ise ince sakala göre daha sık değiştirmeniz gerekecektir.
 • Sakal ve cildi yumuşatıp tıraşa hazırlamanın diğer bir yolu da, başınızın üzerini bir havlu ile kapatıp içinde sıcak su olan bir kabın üzerine tutmaktır. Bir nevi yüz saunası olan bu işlemi yaklaşık 10 dakika sürdürdükten sonra tıraşa başlayabilirsiniz. Bunun jilet yanıkları ve kesikleri azaltmada ne kadar yardımcı olduğunu göreceksiniz.
 • Bazı erkekler yüzlerini yıkamayı ve tıraş olmayı duşta yapmayı tercih etmektedir. Duştaki buhar yüzün ve sakalın yumuşayarak tıraşa hazır olmasını sağlar. Ayrıca tıraş sonrası da yüzün durulanması yine ciltte yumuşaklık oluşturmakta ve kesiklerin kapanmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Tıraş bıçağı cilde paralel şekilde olmalı ve aşağı inerken de düz şekilde inmelidir. Jiletin bir kenarının daha aşağıda kalması veya aşağı doğru indirirken sağa sola kayması ciltte kesiklere sebebiyet verebilir.erkeklere özel yüz tıraşı için ipuçları
 • Bazıları duş esnasında yumuşamış olan cilt ve kılları herhangi bir köpük, jel veya yağ kullanmadan sadece sıcak su ile tıraş etmeyi tercih etmektedir. Bu şekilde sıcak su ve keskin bir jilet ile de gayet güzel bir tıraş olunabilir.
 • Jiletin cildiniz ile temas açısının 45 derece ve daha az olmasına dikkat ediniz. Çünkü bu açının daha geniş tutulması durumunda bazen kesikler olmaktadır. Aslında doğru açıyı tutturmanızın en basit yolu, jiletin mümkün olduğunca rahatlıkla cilt üzerinde kayabildiği ve hareket edebildiği açıda olmalıdır.
 • Sinekkaydı bir sakal ve bıyık tıraşından sonra bir süre 3-4 günde bir tıraş olmaya çalışın.
 • Eğer cildiniz hassas veya yağlı ise domuz kılından yapılmış fırça kullanmaktan kaçınmalısınız. Piyasada tıraş kremleri açısından birçok alternatif bulunmaktadır. Siz de cilt tipinize uygun bir ürün tercih edin. Çok hassas ciltler için yumuşak allık fırçası da kullanılabilir. Ya da elektrikli tıraş makinesi de iyi bir seçenek olacaktır.

Uyarılar

 • Cildinizdeki benlerin ve adem elmasının etrafındaki kılları tıraş ederken dikkatli olun.
 • Kılların uzama yönünün tersine tıraş yapmaktan kaçının. Bu şekilde tıraş, kıl dönmesi ve diğer komplikasyonlara yol açabilir. Eğer herhangi bir nedenle kılların uzama yönünün tersine tıraş yapmanız gerekirse, o zaman ilkin bu şekilde tıraş edin daha tekrar jel uygulayıp bu sefer de kılların uzama yönüne doğru tıraş ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Üç Aşamada Yüz Tıraşı Nasıl Olunur
Akneler İçin Glikolik Asit Peelingi
Evde Aloe Vera Jeli Hazırlama
Yağ Kisti (Sebase Kisti)
AŞK HORMONU DÜZEYİ NASIL ARTIRILIR
Göz Kreminin Doğru Şekilde Kullanımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.