UÇUK
Uçuk, Herpes simplex adı verilen virüs ailesine mensup bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Türkiye’de de her yıl 8 milyon kişinin uçuk geçirdiği tahmin edilmektedir. Uçuk virüsü aynı zamanda birçok başka hastalığa da neden olur. Uçuk hastalığına neden olan virüsün tip-1(HSV-1) ve tip-2(HSV-2) olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Herpes virüsü ile enfeksiyon, bulaşma görüldüğü alanda farklı niteliklerde olması nedeni ile diğer hastalıklardan ayrılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Uçuk hastalığı, aktif dönemlerinde kabarcıklar içinde bulunan sıvıda bol miktarda virüs ihtiva eder. Bu dönemde bulaşıcı özellik göstermektedir. Bu dönemden sonraki 2 ile 20 gün arası yaraların iyileşme ve kabuklanma periyodu olan dönemdir.

ORAL HERPES
Oral herpes, halk dilinde uçuk ya da ateş kabarcıkları olarak isimlendirilmektedir. HSV-1’in neden olduğu bir hastalıktır. Oral herpes ağız ve burun etrafında ince ve içi sıvı dolu yaralar oluşmasına neden olur. İçi sıvı dolu kabarcıklar kümeler halinde de belirginleşebilir. Belirtileri ilgili bölgede ateş meydana getirir, yüz ve ağzın görünümünün bozulmasına neden olur. Oral herpes, enfeksiyonların çoğunun en yaygın biçimidir. Enfeksiyonun kapılması genellikle çocukluk ya da bebeklik döneminde olmaktadır. Bulaşması ise öpme, ortak kişisel eşya kullanımı ile olmaktadır.

GENİTAL HERPES
Diğer bir herpes ya da uçuk türü ise genital(cinsel) bölgeleri ve kalçayı tehdit eden Genital herpestir. HSV-2’ nin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Genital herpes, uçukların en sık görülen ikinci şeklidir. Enfeksiyonu taşıyan kişi ile yapılan cinsel ilişki ile bulaşıcı hal almaktadır.
genital herpes enfeksiyonunda ağrı, kaşıntılı yaralar, ateş, kas ağrısı ve idrar yaparken yanma görülebilir. Oral herpes gibi enfeksiyon yeri ve tekrarlama sıklığı değişebilir. İlk hastalığa yakalanmada genital herpes hafif şiddette geçirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

UÇUK HASTALIĞINDA TEKRARLAMA
Uçuk hastalıklarında tekrarlayan enfeksiyonları, ateş, soğuk algınlığı, aşırı kırgın olma, uykusuzluk,  güneşe maruz kalma ve menstruasyon ve çeşitli stresler tarafından tetiklenebilir. Aslına bakarsanız bu durumların çoğusunun ana kaynağı bağışıklık sistemi zayıflaması, güçsüz düşmesidir. Tekrarlama sıklığı yılda defalarca olabildiği gibi birkaç yılda bir arasında önemli ölçüde değişebilir.

Genital herpes, çoğu zaman belirti vermez. İlk enfeksiyondan sonra, virüsler gizli ve yaşam boyu ikamet etmek üzere duyu sinirlerine hareket eder, buralara yerleşir. Zaman zaman nüksederek aktif hastalık atakları meydana getirir.

Uçuk virüsü, hastadaki bir lezyona direk temas ya da enfeksiyonlu bir bireyin vücut sıvısı ile kolaylıkla bulaşır. Korunma yöntemleri herpes virüsünün yayılmasını önlemede en güvenilir yöntemdir. Oral herpes, hastada görünen yara veya ülserler ile kendini gösterir ve kolayca teşhis edilir. Genital herpes ise erken aşamalarında genellikle laboratuar testleri ile teşhis edilir.

UÇUK HASTALIĞINDA TEDAVİ
Herpes için henüz bir tedavi geliştirilmiş değil. Bir kere enfekte ettiği zaman hayat boyu vücutta kalmaktadır. Ancak, antiviral tedaviler viral dökülmeyi azaltabilir ve semptomatik ataklarının şiddetini hafifletebilir. Aşıları bulunmaya çalışılmaktadır fakat henüz yeterli etki gösterilememiştir. Bazı ilaçlar hastalığın iyileşme süresini kısaltmakta ve tekrarlama riskini azaltmaktadır. Herpes kendi kendine bir hafta kadar sürede iyileşir. Nadiren tıbbi komplikasyonlara yol açar.
Genellikle iz bırakmaz. İlgili bölgedeki sinir uçlarına yerleşerek orada dinlenir. Uçuk tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle ilk çıkan bölgede ya da çok yakınında patlak vermektedir.

UÇUKTAN KORUNMA
Hastalık döneminde hastanın kişisel eşyaları kullanılmaz. Bebek ya da herhangi bir çocuk öpülmez. Genital herpeste cinsel ilişki yapılmamalıdır. Prezervatif kullanılması hastalığın bulaşmasını engeller.

Uçuğa dokunulmamalıdır, kabuğu ile oynanmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır. Yıkanmadan başka bir kimseye ellendiğinde farlında olmadan virüs bulaştırılmış olur. Uçuk çıkmaya başlamadan önce birtakım belirtiler verir. Bu belirtiler hissedildiğinde (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) elinizde varsa uçuk kremini uygulamak yerinde olur. Bu uygulama sonucu uçuk hafif bir şekilde atlatılabilir. Uçuk tedavisinde buz tedavisi de olumlu sonuçlar vermektedir. Buzu alarak söz konusu uçuğun üzerinde bir süre bekletin. Gün içinde sık sık tekrarlamaya çalışın.

                                                                           SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    uçuk benim de başımın belası.önceleri uçuğun bulaşıcı olduğunu bilmiyordum. O çıkan kabarcıkları patlattım.Şimdi eskiden çıkanın 3_4 katı uçuk çıkıyor nerdeyse.çok kötü bi duygu gerçekten.çok pişmanım.Uçuğu basit bi enfeksiyon olarak düşünüyordum; fakat kesinlikle öyle deil, bunu yaşayan bilir arkadaşlar.Düşmanımızı ne kadar iyi tanırsak onu o kadar çabuk yeneriz arkadaşlar. O yüzden uçuk pisliğihakkında azami sınırda biligilenelim.Saygılar..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Parkinson Hastalığı
Bel soğukluğu
Atarax Şurup
2009 H1N1 İnfluenza Grip Nasıl Önlenir ve Aşı Türleri
Diyet yaparken nelere dikkat etmeli!
sivilce ilaçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.