ÜÇÜNCÜ DERECE YANIKLARINDA NE YAPILIR

Üçüncü derece yanıklar en ciddi yanıklardır ve kişiyi ölüme kadar götürebileceğinden dikkate alınması gereken ve hassas olunması gereken vakalardır. Üçüncü Derece El Yanıklarında Ne Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar

#### Yanığın büyük ve ciddi olduğu kendini belli ettirir. Eklemler üzerinde olan veya vücudun geniş bir bölgesini kaplayan herhangi bir yanık büyük bir yanık olarak görülebilir. Aynı zamanda yanıkları olan kişide hayati öneme sahip ve normal faaliyetlerini yürütmesine engel belirtilerin ortaya çıkması gibi komplikasyonların oluşması da ciddi bir yanık olduğuna işarettir.

Bu tür yanıklar üçüncü derece yanıklar olarak sınıflandırılır ve tıbbi müdahale ile tedavisi yapılmalıdır.

#### Üçüncü derece yanıklara ait özellikleri biliniz. Eğer yanıklarını kanıyorsa ve siyaha yakın bir koyulukta ise üçüncü derece yanık olma ihtimali yüksektir. Bu tür yanıklarda cildin tüm katmanları (epidermis, dermis ve alttaki yağ katmanı) etkilenir. Üçüncü derece yanıklar beyaz, kahverengi, sarı veya kararmış renklerde görünebilir. Bu tür yanıklarda sinirler hasar gördüğü için birinci ve ikinci derece yanıklar kadar ağrılı olmazlar. Ancak bu yanıklar acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu yüzden kendi imkanlarınızla bir sağlık kurumunun acil servisine ulaşınız veya 112 acil hizmete haber veriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Birinci Derece Yanıklarda Tedavi Nasıldır?

  • Bu yanıklar kolayca enfekte olabilir ve cildin düzgün şekilde kendini yenilemesini engelleyebilir.
  • Eğer yanma sırasında elbiseleriniz de beraber yanmış ve cilde yapışmışsa çekmeyiniz. Tıbbi personelin müdahale etmesini bekleyin.

#### Durumu ilgili birimlere haber veriniz. Eğer üçüncü derece yanık sizde değil de yakınınızda bulunan birisinde ise, derhal 112 acile haber veriniz. Acil servisin gelmesini beklerken kişinin bilincinin yerinde olduğundan emin olunuz. İlgili kişiyi hafifçe sarsarak bilincini kontrol edebilirsiniz. Eğer hafif sarsma ile yanıt alamazsanız, hareket ya da solunum belirtilerini kontrol edin. Nefes alışverişinin olmadığını fark ederseniz eğer eğitimini daha önce almışsanız CPR prosedürüne başlayınız.elde üçüncü derece yanık

  • CPR hakkında bir bilginiz yoksa gelecek olan sağlık ekibine onlar gelinceye kadar nasıl bir yol izleyebileceğinizi sorunuz. Eğer CPR prosedürlerini bilmiyorsanız, kişinin solunum yolunu temizlemeye ve suni teneffüs yapmaya çalışmayınız. Bunun yerine, göğüs kompresyonlarına (kalp masajı) yoğunlaşın.
  • Kalp masajını uygulamak için öncelikle hastayı sırt üstü düz bir zemine yatırınız. Omuzlarının hizasına diz çökün ve göğsünün tam merkezine (iman tahtasına) bir elinizin avuç içi aşağı gelecek diğer eliniz de onun üstünde olacak şekilde konumlandırın. Daha sonra kollarınız düz bir şekilde aşağı doğru basınç uygulamaya başlayın. Dakikada yaklaşık 100 defa göğüs kompresyonu yapınız.

#### Yanıklara maruz kalmış hasta için acil ekibi gelinceye kadar göz kulak olun ve gereken ilgiyi gösterin. Örneğin sıkan giysiler ve varsa takılarını çıkarın. Ancak eğer giysiler ve takılar yanıkların içinde kalmışsa dokunmayın. Bu durumda, olduğu gibi bırakın ve ilk yardımın gelmesini bekleyin.

Vücut Isısının Düşmesinde İlk Yardım

Çünkü yanığın içindeki giysi veya takıyı çıkarmaya çalışmanız, cildi daha kötüleştirebilir ve yaralanmaları arttırabilir. Ayrıca yapmanız gereken önemli şeylerden birisi de, kendinize hakim olmanız ve sakin olmanızdır. Aksi halde, ciddi yanıkları ve hastanın içinde bulunduğu kötü durumu görüp şoka girebilirsiniz.Üçüncü Derece El Yanıklarında Tedavi Nasıldır

  • Küçük ve hafif yanıklarda olduğu gibi üçüncü derece yanıkları da suya tutmayın. Bunu yaparsanız “hipotermiye” neden olabilirsiniz. Mümkünse, şişmeyi azaltmak için yanığın olduğu bölgeyi kalp seviyesinden daha yüksekte tutunuz.

Hipotermi Nedir?

  • Herhangi bir ağrı kesici vermeyin. Acil servis ekibinin yapacağı tedaviye müdahale edebilecek şeylerden uzak durmanızda fayda var.

Ölü deriyi kazımayın, kabarcıkları patlatmayın veya aloe jeli ve merhemler sürmeyin.

#### Yanık örtün. Yanık bölgesinin enfesksiyon kapmaması için mümkünse bir şeylerle sarınız. Saracağınız şeyin yapışmayacak türden, hafif gazlı bez ya da nemli bandaj olmasına dikkat ediniz. Eğer olurda sargı yanığa yapışırsa açmaya çalışmayın ve tıbbi personelin bu işlemi yapmasını bekleyin.

Plastik sargı da kullanabilirsiniz. Özellikle kısa süreli olacaksa, plastik sargıların diğer sargılardan daha etkili olduğu bildirilmiştir. Yanık bölgesinin dış organizmalardan korunması ve etkilenmemesi için önemlidir.

#### Hastanede tedavinin yapılması. Hastaneye ulaştığınızda yanık merkezi veya diğer ilgili birimlerde ivedilikle tedaviye başlanacaktır. Öncelikle vücuttaki kaybedilen elektrolitlerin takviyesine başlanabilir. Ayrıca yanık bilgesinin temizliği yapılacaktır. Temizlik yapılması biraz ağrılı olabilir. Bunun için öncesinde ağrı kesiciler verilir. Yanığın temizlenmesinden sonra yanık merhemi veya kremi uygulandıktan sonra steril bir sargı ile kapatılır. Gerekli görülürse, yanığın iyileşme sürecini kolaylaştırmak için sıcak, nemli bir ortam oluşturulabilir.

  • Ayrıca iyileşmeyi hızlandırmak için bir diyetisyenden yüksek proteinli diyet önerisi de alınabilir.
  • Yanığın türüne ve şiddetine göre eğer gerekirse, doktorunuz cilt grefti (cilt transferi) hakkında da bilgi verecektir. Cilt grefti işleminde, yanık bölgesini kapatacak şekilde vücudun başka bir yerinden cilt parçası alınır ve yanık bölgesine transfer edilir.
  • Hastaneden çıktıktan sonra pansuman işlemlerini nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili sağlık personellerinden bilgi alın. Taburcu olduktan sonra, pansumanların belli aralıklarla değiştirilmesi gerekecektir. Takip için de ilgili doktorunuzdan kontrollerinize devam edersiniz.

İkinci Derece El Yanıklarda Müdahale

İpuçları

Cildinizdeki yanıklarla ilgili herhangi bir endişeniz ve sormak istediğiniz husus varsa mutlaka doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alkol Zehirlenmesinde Tedavi
Yabancı Cisim Yutma İlk Yardım
Delinme Yaraları İlk Yardım
Ayak Çıkması Belirtileri, Bakım ve İlaçlar
Sıcak Bitkinliği İlk Yardım
Sıcak Su Yanıklarına Ne Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.