KALP ÜFÜRÜMLERİ
Kalpte duyulan normal sesin dışında fark edilen, kanın kalp içinde akarken oluşturduğu girdaptan kaynaklanan uğultu veya fısıltı şeklindeki seslere üfürüm adı verilir. Üfürümler ancak doktor muayenesi sırasında fark edilebilir. Kalpte meydana gelen büyük bir çoğunluğu zararsız olup çoğu çocukta duyulabilmektedir.

Yazımızda üfürüm çeşitlerini, nedenlerini ve tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇEŞİTLERİ VE NEDENLERİ NELERDİR?
Üfürümlerim çoğu masum olduğu için herhangi ciddi bir nedeni bulunmamaktadır. Bunlara aynı zamanda “fizyolojik üfürüm” adı da verilmektedir. Zararsız üfürümler, ağır kansızlık veya kalp karıncıklarındaki bir doku artığından meydana gelebilmektedir. Veya herhangi bir nedeni bulunmayabilir. İleri yaşlarda kaybolabilir veya kaybolmayabilir. Bu tür üfürümlerin çocuklara hiçbir zararı bulunmamaktadır.

ZARARLI ÜFÜRÜM BELİRTİLERİ
Sağlık için zararlı olan üfürümler kişide morarma, çarpıntı, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini belli eder ve doktor muayenesi gerektir. Bu tür üfürümler, kalpteki organik bir bozukluğa bağlı olabildiği gibi (doğumsal kalp ve kalp kapak hastalıkları vb.), başka bir hastalığın yansıması olarak da görülebilir. (anemi, tirotoksikoz vb.) tedavi doktorunuzun önerilerine göre takip edilecektir.

TEDAVİSİ
Zararsız olan üfürümlerde yapılabilecek bir şey bulunmamakla birlikte gerek de yoktur. Çünkü kendi kendine geçebilmektedir. Diğer kısım üfürümlerde ise belirlerle anlaşıldığından bir doktor gözetiminde olmakta fayda olmaktadır. Doktorunuz sizin için gerekli tedaviyi belirleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek Taşı
Yüksek Tansiyon Belirtileri
Çiftler Arasında Sorun Horlama
ARTRİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
AIDS Hastalığı
MESANE TAŞLARI, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.