ÜLSER OLMAYAN MİDE AĞRISI

Ülser olmayan mide ağrısı, herhangi bir açık nedeni olmayan hazımsızlık belirtilerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ülser olmayan mide ağrısına fonksiyonel dispepsi veya ülser olmayan dispepsi de denir.
Ülser olmayan mide ağrısı yaygındır ve uzun süreli olabilir. Ülser olmayan mide ağrısının belirtileri genellikle ülserde görülen belirtilerle benzerlik taşır, üst karında ağrı ya da rahatsızlığa eşlik eden geğirme ve mide bulantısıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Ülser olmayan mide ağrısının belirti ve işaretleri şunlardır:

  • Üst karın veya alt göğüste bazen yemek ve antiasitlerle rahatlayan yanma ve rahatsızlık hissi,
  • Şişkinlik
  • Geğirme
  • Yemek yerken erken gelen doygunluk hissi,
  • Bulantı

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Eğer endişe verici ve kalıcı belirtiler yaşıyorsanız doktorunuzdan bir randevu alın.
Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım alın:

  • Kan kusma,
  • Koyu, katran gibi dışkı,
  • Nefes darlığı,
  • Çene, boyun veya kola yayılan ağrı.

NEDENLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu zaman ülser olmayan mide ağrısının nedenleri belli değildir. Doktorlar bunun mutlaka belirli bir hastalık nedeniyle değil de fonksiyonel bir bozukluk sonucu da oluşabildiğini düşünmektedirler.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Ülser olmayan mide ağrısı oluşma riskini artıran faktörler şunlardır:

• Aşırı miktarda kafein veya alkol tüketmek,
• Sigara içme,
• Mide sorunlarına neden olabilen özellikle Aspirin ve İbuprofen gibi bazı ağrı kesicilerin alınması.

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuz belirtileri incelemek için büyük olasılıkla fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir. Bir dizi tanısal test doktorunuzun rahatsızlık nedeninizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu testler aşağıdakilerden biri ya da bir kaçı olabilir:
Kan testleri: Kan testleri ülser olmayan mide ağrısı ile benzer belirti ve bulgulara neden olabilecek diğer hastalıkları ayırt etmeye yardımcı olabilir.
Bakteri Testi: Bazı bakteriler mide sorunlarına neden olabilir. Doktorunuz mide ağrılarına sebep olan Helicobacter pylori adı verilen bakteriyi aramak için bir bakteri testi önerebilir. “H. pylori testi”inde, kan, dışkı veya nefesiniz kullanabilir.
Endoskopi: Doktorunuz sindirim sistemini incelemek için kamera sistemi kullanan endoskopi testini de isteyebilir. Bu testte yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk bölümünü (duodenum) görüntülemeye yarayan ince, esnek, ışıklı bir alet kullanılarak (endoskop) boğazınızdan aşağıya geçilir.

TEDAVİLER VE İLAÇLAR

Uzun ömürlü olan ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınamayan ülser olmayan mide ağrıları tedavi gerektirebilir. Hangi tedaviyi alacağınız hastalıkla ilgili belirtilerinize bağlıdır.

İlaçlar
Ülser olmayan mide ağrısının belirtilerini yönetmeye yardımcı olabilecek ilaçlar şunlardır:
Gaz giderici ilaçları: Simetikon maddesini ihtiva eden ilaçlar midede gazı azaltarak biraz rahatlama sağlayabilir. Gaz giderici ilaçlara örnek olarak Mylanta ve Gaz-X verilebilir.
Asit üretimi azaltıcı ilaçlar: H-2 reseptör blokerleri adı verilen bu ilaçlar Simetidin, famotidin, nizatidin ve ranitidin etken maddelerini içerir. Bu ilaçların daha güçlü versiyonları reçeteli olarak verilmektedir.
Asit pompalarını bloke eden ilaçlar: Proton pompa inhibitörleri asit salgılayan mide hücrelerinin içindeki asitleri engeller ve azaltırlar. Proton pompa inhibitörlerine lansoprazol ve omeprazol etken maddeli ilaçlar örnek verilebilir. Güçlü proton pompa inhibitörleri reçete ile de alınabilir.
Özofagus sfinkterini güçlendirmek için ilaç: Prokinetik ajanlar midenizin daha hızlı boşaltılmasına yardımcı olur ve mide ile yemek borusu arasındaki sıkışıklığın giderilmesine yardımcı olabilir. Bu şekilde üst abdominal rahatsızlıkların oluşma olasılığını azaltır. Doktorlar ilaç olarak metoklopramid etken maddesini reçete edebilir, ancak bu ilaç herkes için aynı etkiye sahip değildir ve önemli yan etkiler de oluşturabilir.
Düşük doz antidepresanlar: Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak bilinen trisiklik antidepresanlar ve ilaçlar, düşük dozlarda alındığında, bağırsak sancılarını kontrol eden nöronların aktivitesini inhibe etmeye yardımcı olabilirler.
Antibiyotikler: Eğer testler ülsere neden olan H. pylori adı verilen bakterinin midede varlığını gösteriyorsa, doktorunuz antibiyotik önerebilir.

Davranış terapisi
Bir danışman veya terapist ile çalışma, ilaçların yardımcı olamadığı belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Danışman veya terapist size mide ağrısının belirtileri ile baş etmede yardımcı olabilecek gevşeme tekniklerini öğretebilir. Ayrıca stresi azaltmanın yollarını da öğrenerek, ülser olmayan mide ağrısını önleyebilirsiniz.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EV İLAÇLARI

Doktorunuz ülser olmayan mide ağrısını kontrol etmenize yardımcı olmak için size yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

Diyet değişiklikleri yapın
Yemek alışkanlıklarınız ve diyet değişiklikleri ağrı ile alakalı belirtileri kontrol etmenize yardımcı olabilir. Aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.
Daha küçük, daha-sık öğünler yiyin. Aç bir mide bazen ülser olmayan mide ağrısı üretebilir. Midenizde hiçbir şey olmazsa bile asit kendinizi ağrılı ve hasta hissetmenize neden olabilir. Aç kalmak yerine kraker veya meyve parçası gibi küçük, aperatif yiyecekler yemeyi deneyin. Öğün atlamaktan ve aşırı yemekten kaçının. Fazla miktarda yemektense, sık ve küçük öğünler şeklinde yiyin.
• Mide ağrısını tetikleyici yiyeceklerden kaçının. Bazı yağlı ve baharatlı gıdalar, gazlı içecekler, kafein ve alkol gibi gıdalar ülser olmayan mide ağrısını tetikleyebilir.
Yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin. Yemeği yutmak için acele etmeden ve yavaş yiyin.

Günlük yaşamda stres azaltın
Stres azaltma teknikleri mide ağrısı belirtilerini azaltmada yardımcı olabilir. Stresi azaltmak için şunları deneyebilirsiniz:
Hayatınızdaki mevcut stresi tanımlayın. Stresi yönetmek için nasıl davranacağınızı öğrenin. Doktorunuz sizin için güvenli olduğunu teyit ederse, egzersizler ve yatıştırıcı müzik dinlemek yardımcı olabilir.
Gevşeme tekniklerini öğrenin ve uygulayın. İbadet etme, rahat nefes alma, meditasyon, yoga ve kas gevşeme hareketlerini deneyebilirsiniz.
Rahatlatıcı faaliyetleri takip edin. Hobi veya spor gibi zevk aldığınız faaliyetlerle zaman ayırabilirsiniz.

Haftanın Çoğu Günü Egzersiz:
Egzersiz yapma da mide ağrılarınızın belirtilerini kontrol etmenize yardımcı olabilir. Eğer başlamayı düşünüyorsanız şu uyarıları dikkate alınız:
Doktorunuzla konuşun. Yeni bir rutin egzersize başlamadan önce doktorunuzdan tavsiye alın.
İlkin sakin olun. Egzersiz programına yavaş yavaş ve ısınarak başlayın.
Fiziksel aktivitelere düzenli devam edin: Sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve korumak, birçok kronik hasy-talık riskini azaltmak için, haftanın çoğu gününde günlük en az 30 ile 60 dakika arası fiziksel aktivite hedeflemelisiniz.
Yemek yedikten hemen sonra egzersiz yapmaktan kaçının. Yediklerinizin midenize yerleşmesi için midenize zaman tanıyın.

ALTERNATİF TIP

Ülser olmayan mide ağrısı olan kişiler genellikle ağrıları ile baş edebilmek için tamamlayıcı ve alternatif tıp çözümlerine başvurmaktadırlar. Tamamlayıcı ya da alternatif tedavilerinin ülser olmayan mide ağrısının tedavisinde etkinliği kanıtlanmamıştır. Ama doktor denetiminde kullanıldığında, tamamlayıcı ve alternatif tedaviler, hastalığın getirdiği belirtilerde bir rahatlama sağlayabilir.
Eğer tamamlayıcı ve alternatif tedavilere ile ilgili iseniz, aşağıdaki öneriler hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz:
Bitkisel takviyeler: Ülser olmayan mide ağrısı için bazı bitkisel takviyeler yararlı olabilir. Bitkisel ilaçlar nane ve kimyon yağı içerir. Bu takviyelerin ülser olmayan mide ağrısı tedavisi için etkinliği kanıtlanmış değildir.
Hipnoz. Hipnoz bir terapist ile çalışılan ve derin konsantrasyon elde edebileceğiniz bir terapidir. Eğer diğer tedavi yöntemleri yardımcı olmadıysa, hipnoterapi tedavisi, ülser olmayan mide ağrısı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.
Gevşeme teknikleri. Rahatlamak için yapılan etkinlikler, ağrı ile ilgili belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Dini ibadetler, meditasyon ve yoga da stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bağırsak Bakterilerini Dengeleyin, Uzun Yaşayın
Laktoz İntoleransının Nedenleri Nelerdir?
Kolonoskopi
Sindirim Sistemi
Mide Krampları Neden Olur
Sık Dışkılama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.