ÜLSERATİF KOLİT NEDEN OLURÜlseratit Kolit Neden Olur

İnflamatuvar şekilde oluşan bağırsak rahatsızlıkları, sebepleri günümüzde net olarak açıklanamayan, genetik yatkınlığın yanı sıra çevresel bir takım faktörler nedeniyle çoğunlukla genç yaşlarda meydana gelen bütün hastalıkları kapsamaktadır. Ülseratif kolit hastalığı da bu bahsettiğimiz durumlardan bir tanesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğunlukla kişide vücut sıcaklığının artması, ishal ve kanama gibi klasik hastalık belirtileriyle kendisini gösteren bu durum aslında bağırsağın iç bölgesinin iltihaplanması neticesinde oluşur. Bu iltihaplanma daha çok anüs bölgesine doğru gelişmiş olsa da bağırsağın çeşitli bölümlerinde de aktif bir şekilde görülebilir. Rahatsızlığın şiddeti ve süresi hastadan hastaya farklılık gösterebilmektedir. Kişiden kişiye bulaşma riski bulunmayan ülseratif kolit hastalığının alevlenme ve iyileşme olmak üzere iki farklı dönemi bulunmaktadır. Özellikle 20’li yaşlarda kendisini gösteren bu hastalığın ilerlememesi ve daha komplike hastalıklara yol açmaması için mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

ÜLSERATİF KOLİT NEDENLERİ

Bu hastalığın oluşma sebebi günümüzde kesin olarak açıklanamamıştır. Fakat durumun oluşmasında daha çok genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin etkin olduğu tahmin edilmektedir. Aile geçmişinde Ülseratif Kolit durumu bulunan kişilerde hastalığın görülme ihtimali sağlıklı olan ailelere oranla daha fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

Her hastalıkta olduğu gibi sigara ve alkol tüketiminin çevresel faktörler arasında etkisinin büyük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bilinçsiz bir şekilde doktor kontrolü olmadan tüketilen ağrı kesici, antibiyotik, aspirin ve doğum kontrol ilaçlarının ülseratif kolit oluşumuna neden olabileceği, eğer kişide bu durum varsa daha da şiddetli bir hale gelebileceği düşünülmektedir. Bu yüzden doktor kontrolü olmadan her türlü ilacın kullanılmadan önce mutlaka iki kere düşünülmesi önemlidir. Tüm bunların dışında bayanlarda gebelik ve yoğun stres rahatsızlığın şiddetlenmesine sebep olabilir.

NASIL BELİRTİ VERİR?

Teşhisi son derece zor olan bu hastalık bazı zamanlarda şiddetli olabileceği gibi bazı durumlarda da herhangi bir belirti göstermeksizin yayılmaya devam eder. Bağırsak içerisinde deformasyonun meydana geldiği bölgeye göre hastalığın şiddeti ve göstermiş olduğu belirtiler değişmektedir. Rahatsızlık aktifleştiği andan itibaren özellikle karın bölgesinde kendisini gösteren ağrı krampları oluşur. Bunun dışında kanlı veya kansız ishal yine Ülseratif Kolitin belirtisi olabilir.

Ülseratit Kolit NedenleriÜLSERATİF KOLİT TEŞHİS VE TEDAVİ

Rahatsızlığın doktor tarafından kesin teşhisinin konabilmesi için adım adım gidilmesi gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. İlk olarak hastanın şikayetleri dinlenir ve bu şikayetlere uygun olarak çeşitli kontroller gerçekleştirilir. Gerekli durumlarda hastadan dışkı tahlili istenebilir. Burada amaç dışkı içerisinde kan veya mukus olup olmadığının öğrenilmesidir. Daha sonra kolonoskopi yöntemi ile kişinin kalın bağırsağı detaylı bir şekilde incelenir, ihtiyaç duyulduğu taktirde buradan parça alınarak biyopsi yapılır. Gerçekleştirilen biyopsinin ardından hastaya kesin tanı konulabilir.

Hastalığın tedavisinde ilaç ve cerrahi olmak üzere iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Mutlaka ilk tercih edilmesi gereken ilaç tedavisi olmalıdır. Bu hastalık için kullanılacak ilaçların ne yazık ki kişinin vücuduna çok fazla yan etkisi olduğu için mutlaka doktor kontrolünde kullanımı gerekmektedir. Eğer bir süre kullanıma rağmen herhangi bir olumlu etki gözlemlenmiyorsa ilaçların yan etkisine kişiyi daha fazla maruz bırakmamak için cerrahi yöntem devreye girer. Bu durumun dışında; kanamanın aşırı derecede şiddetli gerçekleşmesi, bağırsağın herhangi bir sebepten dolayı delinmesi, kanser oluşması veya kanser şüphesi gibi durumlarda cerrahi yöntem uygulanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yetişkinlerde Konjenital Kalp Defektleri
Kalp Atışlarımı Kulağımda Hissediyorum
Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler
yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması
Sol baldırım agrıyor hangi bölüme gideyim?
Hemolitik sarılık İlaçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.