ULTRASON

Sonografi ya da Tıbbi tanı sonografisi olarak da adlandırılan tanısal Ultrason, vücudun içindeki herhangi bir yapının hassas görüntülerini elde etmek için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan bir görüntüleme tekniğidir. Ultrason testinin uygulanması sırasında elde edilen görüntüler bir dizi hastalığın teşhis ve tedavisi için kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ultrason testlerinin çoğu, vücudun dışındaki bir sonar cihazı kullanılarak yapılır. Ancak bazı ultrason testleri de vücudun içine yerleştirilen küçük bir cihaz ile yapılabilmektedir.

ULTRASON İŞLEMİ NİÇİN UYGULANIR?

Bir dizi nedenden dolayı ultrason testine tabi tutulmanız gerekebilir. Bu nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

• Hamile kadınlarda bebeğin durumunu incelemek için,

• Safra kesesindeki taşların durumunu değerlendirmek için,

• Kan damarlarındaki kan akışını görmek için,

• Biyopsi veya tümör tedavisi sırasında kullanılan özel iğneye rehberlik etmesi için,

• Memede fark edilen yumruların kanserli ya da zararsız olduklarına karar verebilmek için,

• Tiroit bezinin durumunu kontrol etmek için,

Sponsorlu Bağlantılar

• Kalbinizin çalışmasında olumsuz bir durum olup olmadığını görmek için,

• Enfeksiyonların bazı çeşitlerini teşhis etmek için,

• Bazı kanser türlerinin tanısını kolaylaştırmak için,
• Genital bölge ve prostat bezindeki anormallikleri açığa çıkarmak için,
• Kas ve kirişlerdeki anormal durumları değerlendirmek için ultrason işlemi uygulanmaktadır.

RİSKLER NELERDİR?

Tanı ultrasonu düşük güçteki ses dalgaları kullanan güvenli bir işlemdir. Ultrason işleminde doğrudan karşılaşılabilecek riskler yoktur. Ultrason değerli ve birçok tıbbi durum için faydalı bir test olmasına rağmen, bazı kısıtlamaları ve yetersiz kaldığı noktalar vardır. Ses dalgaları hava veya kemik içinde ilerleyemez. Bu nedenle kullanılan ultrason işlemi ile vücutta kemik yoğunluğu ve gaz yoğunluğu fazla olan bölgelerde etkili sonuçlar alınamamaktadır. Vücudun bu tür bölgelerinde görüntüler elde etmek için doktorunuz ultrason yerine Bilgisayarlı Tomografi (BT) ya da Manyetik Rezonans (MR) testlerinin kullanılmasını önerecektir.

ULTRASON İŞLEMİNE NASIL HAZIRLANMALI?

Ultrason işlemine nasıl hazırlanmanız gerektiği, vücudunuzun hangi bölgesinin ultrasona tabi tutulacağına bağlıdır. Testten önce dikkat edilmesi gereken hususlar genellikle şunlar olmaktadır:

• Çoğu ultrason testi hiçbir hazırlık gerektirmemektedir.
• Safra kesesi ultrasonu gibi bazı ultrason testleri ise işlemden önceki altı saat boyunca yiyecek ve içecek almamanızı gerektirmektedir.
• Diğer pelvik ultrason gibi bazı ultrason testlerinde ise, işlem sırasında rahim, yumurtalıklar ve prostatın net görüntülerinin elde edilmesi için mesanenin (idrar torbası) dolu olması gerekmektedir. Bunun için işlemden önce bol miktarda sıvı tüketmeniz ve idrara çıkmamanız gerekir.

Ultrason randevusu aldığınızda nasıl gelmeniz ve nasıl hazırlanmanız gerektiğini doktorunuzdan sorabilirsiniz.

ULTRASON İŞLEMİNDE İŞLEMLER

Ultrason testi sırasında, genellikle muayene masası gibi bir masaya yatırılırsınız. Vücudunuzun ilgili yerine küçük bir miktarda jel uygulanır. Sürülen bu jel ile ultrason cihazı ile vücut arasındaki hava boşlukları doldurularak ultrasonun etkinliği arttırılmaya çalışılır. Test sırasında, görevli teknisyen sabun büyüklüğünde bir el cihazı olan dönüştürücüyü (transüder) vücudunuzun ilgili bölgesinde gezdirir. Ultrasonun istenmesine bağlı olarak incelenecek alan geniş ya da dar olabilir.

Sualtı nesnelerini tespit etmek için kullanılan bir teknoloji olan Sonar ile aynı mantıkta çalışan ultrason dönüştürücüsü aldığı yüksek frekanslı sesleri dönüştürdüğünden dolayı sesler kulak tarafından duyulmaz.

Ultrason uzmanı, cildinizde dönüştürücü transüder cihazını dolaştırırken, dönüştürücünün içindeki kristaller vücudun içine doğru ses dalgalarını yayar. Bu ses dalgaları kişinin doku, kemik ve vücut sıvılarından yansıyarak dönüştürücüye geri döner. Dönüştürücü cihaz geri dönen bu ses dalgaları ile ilgili bilgileri bir bilgisayara gönderir ve görüntüler bilgisayar monitöründe görüntülenir. Bilgisayara gelen görüntülerin çıktısı alınır ve analiz sonuçları bir rapora dökülür.

Ultrason testlerinin çoğu cilt üzerine uygulanan bir dönüştürücü ile yapılmasına rağmen bazı ultrason testleri ise vücudun içinde yapılır (invasive ultrason). Bu testlerde, özel bir dönüştürücü vücudunuza takılı olan bir sondaya takılır. Bu şekilde uygulanan test örnekleri şunlardır:

Transözofageal ekokardiyografi. Küçük ve özel bir dönüştürücü kalbin yakındaki yemek borusunun bir bölgesine takılır ve kalbin görüntüleri elde edilir. Bu test genellikle uyuşturma ile yapılmaktadır.

Transrektal ultrason. Küçük, özel dönüştürücü prostatı görmek için erkek hastanın rektumuna yerleştirilir.

Transvajinal ultrason. Küçük, özel dönüştürücü kadın rahmini ve yumurtalıkları görüntülemek için kadının vajinasına yerleştirilir.

Ultrason genellikle ağrısız bir işlemdir. Ancak bazen mesanenin tam dolu olmasından dolayı dönüştürücü vücudunuz üzerinde gezinirken hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Tipik bir ultrason testi yaklaşık 30 dakika ila bir saat arasında sürmektedir.

SONUÇLAR

Test tamamlandığında, ultrason uzmanı ya da radyolog görüntüleri bilgisayar ortamına kaydeder ya da bir film veya kâğıt üzerine basar. Radyolog görüntüleri analiz ederek doktorunuza gönderilmek üzere içinde bulguların olduğu bir rapor hazırlar.
Eğer ultrason testi acil bir durum için istenmişse, sonuçlar hemen çıkacaktır. Diğer durumlarda sonuçların çıkması birkaç gün sürebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
TREMOR İLE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?
Larenjit
Kramp Girmesi
b5 vitamini
Menenjit Neden Olur
PARMAK ŞİŞMESİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.