UNUTKANLIK

İnsan vücudunda beyin gelişimi belirli bir döneme kadar devam eden ve sonunda biten bir süreçtir. Ortalama olarak 20 yaşına kadar beyinde bulunan hücrelerin sürekli artmasından dolayı hem öğrenmemiz daha kolay olur hem de bildiğimiz bir şeyi kolay kolay unutmayız. Fakat 20 yaşından sonra artık beyinde yeni hücreler üretilmez ve var olan hücrelerin ölümü gerçekleşmeye başlar. Bu süreçte beyin yalnızca önceden üretmiş olduğu hücreler arasındaki bağlantıları kullanarak unutkanlığın önüne geçmeye çalışır. Bu sebepten ötürü beyin egzersizleri yapmak, birden fazla değişik alanlarda çalışmalar yapmak beynin sürekli kendisini geliştirmesi için ihmal edilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişi yaşlandıkça beyinde bulunan hücreler yavaş yavaş ölmekte ve yerine yeni hücreler üretilmemektedir. Bu sebepten ötürü bir müddet sonra beyin yeni bilgiler alacağı zaman bir nevi tasarruf yaparak çok fazla kullanılmayan veya çok eskiden öğrenilmiş olan bilgileri silerek yeni bilgilere yer açmaya çalışır. Bu yüzden öğrenme işlemi aslında kendinize yeni bir şey katmaz, eski bilgilerin silinmesi ve yeni bilgilerin hafızaya alınması şeklinde ilerler. Bu duruma bellek tazelenmesi diyebiliriz. Bu yüzden orta yaşlarda ortaya çıkan unutkanlık durumunun en temel nedeni budur.

Beyin hücrelerinin eksilmesinin dışında çoğunlukla 25 ile 40 yaş arasında görülebilen unutkanlık problemlerinin büyük bir bölümü günlük yaşantıda karşılaşılan aşırı stres durumu, ders veya iş temposunun fazla olması, evlenme, boşanma ya da aileden birisinin kaybı gibi durumlarda kendisini gösterebilir. Bunun dışında depresyon, konsantrasyon güçlüğü, dikkat bozukluğu gibi bir takım faktörler uzun dönemde bilgilerin unutulmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Unutkanlık Ne Zaman Hastalık Olarak Kabul Edilmelidir?

Unutkanlık durumunun altında yatan sebep her ne olursa olsun eğer kişinin günlük yaşantısını, iş ve özel hayatını etkilemeye başlıyorsa mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gereken bir senaryo oluşturmaktadır. Bu değerlendirme için uzman bir psikiyatrist veya nöroloji uzmanı tercih edilebilir.

unutkanlığa ne iyi gelirUnutkanlık Tedavisi Nasıl Olur? Unutkanlık İçin Önlemler

İleri yaşta unutkanlık durumuyla karşı karşıya kalmamak için genç yaşlarda beyin gelişimini maksimum düzeye çıkarabilecek bir takım yöntemlerden faydalanmalıyız. Kişinin entelektüel seviyesini arttırmaya yönelik yapacağı tüm uğraşlar ileride beynin aktif olarak çalışmasına yardımcı olacaktır. Özellikle okul döneminde istenmeyerek öğrenilmiş olan bilgilerin çok yüzeysel olduğunu ve bu bilgilerin büyük bir bölümünün ileride unutulacağını bilerek kişinin ilgilendiği alanlarda bilgi sahibi olması beynin unutkanlık karşısında direnmesini daha kolay bir hale getirecektir.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Yabanmersini içerdiği bir takım maddeler sayesinde beyni oksidatif stres durumuna karşı koruduğundan unutkanlık probleminin engellenmesinde faydalı olduğu bilinmektedir. Bunun dışında yabanmersini meyvesini beslenme programınızda düzenli bir şekilde tükettiğinizde beynin öğrenme kapasitesini arttırdığı da tahmin edilmektedir. Bunun dışında derin deniz balıkları, kepekli tahıllar, kuruyemişler, nar suyu, yeşil çay, ıspanak, elma ve domates unutkanlık problemi için oldukça faydalı yiyeceklerdir.

NOT: Değerli Okuyucularımız unutkanlık tedavisi, duası ve şifalı bitkilere ile ilgili daha kapsamlı bilgiye “UNUTKANLIK NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİSİ” başlığından ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çok güzell bir site.. Bir şey soracağım; bi yakınım bazen ani unutkanlıklar yaşıyo yaptığı bir şeyi veya gecırdıği zamanı ertesi gün hatırlamıyor ama bu sık olmuyor 3 4 kez oldu önemli bişey olabilir mi?

  Sağlık

  merhaba ben 17 yasındayım ve calısıyorum bu aralar cok sık verdım sozlerı yapmam gereken ıslerı ve hatta bazen yapmakta oldum seyı unutuyorum bu daha oncelerı cok seyrektı ama su anda cok sık karsılasmaya basladım ne yapmam gerekır yardımcı olur musunuz?

  Sağlık

  çok unutkan oldum bir dk öncesini bile hatırlayamaz hale geldim artık bu halim beni endişelendiriyo ne yamalıym yaaaaaaaa

  Sağlık

  ben cok unutkanım bunun bı tedavısi
  varmı

  Sağlık

  Ben bazen ne yaptığımı bilmiyırum. her hangi bişeyi alıyorum elime oynuyorum sonra biri çağırıyor beni veya yapmam gereken başka bişe olduğunu hatırlıyorum ve elimdekini nereye koyduğumu unutuyorum bir işi yaparken başka bir iş ile uğraşıyorum mesela masayı siliyorum ve televizyonun kumandası mutfakta kalmın ne geziyorsa onu götürüyorum oturma odasına ve elimdeki bezi nereye kattığımı unutuyorum sonra deli divane gibi arayıp duruyorum televizyonun üstüne kumandanın altına koymuşum bazen bole dalgın da olabiliyorum bunun bir tedavisi yokmu ?

  Sağlık

  bn de aynı dk öncsini unutuyom çok üzüyo bni bu durum ne ypcamı blemiyom

  Sağlık

  ben 19 yaşındayım ve hayatım boyunca unutkanlım yüzünden okulda sıkıntı yaşadım mesela yazılıya çalışıyrum yazılıya gircem an herşeyi unutuyrm tanıdığım kişileribir iki defa grdüm kişiyi bir ay sonra görim hatrlayamıyorum en büyük üzüntüyüde ünvste sınavına girdim de yaşadım çalıştım herşeyi unutum için ne kadar çalıştıysamda iii bir puan alamadım hata doktrada gittim b12 verdiler kullandım ama fayda etmedi napmalıyım bilemiyorum da küçüğüm ya ileriyo doğru artarsa korkuyorum lütfen bana yardımcı olun şimdi den tşk ederim

  Sağlık

  selam bende 25 yaşındayım son ikisenedir unutkanlık yaşıyorum her gecengün artığını anlıyorum arkaşlarımın bile isimlerini hatırlada zorluk cekiyorum cokiyibildiyim kouları anlatmakta zorluk yaşıyorum neyapmakmalıyım teşer ederim

  Sağlık

  ya ben 12yaşından beri çok unutkanım şimdi 13 yaşındayım ve derslerime çalışsam bile hemen unutuyorum ve sonra mesela bana annem bişidedigi zaman ailemden biri sordugu zamn bilmiyorum unuttum diyorum ve çok tepki alıyorum bu unutkanlık yüzünden ders notlarım biraz zayıf geldi ya bu unutkanlıgım nereye kadar yaaaa
  bıktım artık çaresi yokmu bunu yaaaa

  Sağlık

  20yaşındaym ve fena halde unutkanım bu yüzden çok tepki ayorum
  ne yapmam lazm bilmiyorum bunun güngeçtikçe dahda artyo ve bu beni korktyo lütfen bir şeyler söyleyin ne yapmam lazm

  Sağlık

  evet ben 17 yaşındayım bu aralar bazı şeyleri çok fazla unuttmaya başladım bunu en büyük nedeni ne olabilir beni aydınlatırsanız sevinirim…. 21,03,2009 tarihinden bu yana çok fazla unutkanlık olmaya başladı bunun nedenini açıkllarsanız sevinirim!!!!!

  Sağlık

  17 yaşındayım ve çok unutkan olmaya başladım bazen 5 dk önce bile konuştuğumu unutuyorum artık çok zorlanıyorum hatırlamada birazda olsa korkmadım dersem yalan olur kötü bişeydir diye korktum bunu nedeni açıklarmısınız lütfen!!!

  Sağlık

  ben 27 yaşındayım çok unutkan olmaya başladım bunun nedenlerini ögrene bilirmiyim allah herkese saglık versin

  Sağlık

  39 yaşındayım bende bazı şeyleri unutuyorum okuyorum bir şeyi ertesi gün aklımda kalmıyo yaşın verdiği bir şeymi yoksa bir hastalıkmıdır?(annem öldükten sonra iğne vurulmuştum hap yutmuştum doktorda 4 sene önce bunun etkisi olurmu?)

  Sağlık

  arkadaşlar bu hastalık çok hassas bir hastalıkdan ibaret hemen bir beyin cerraha görükmelisiniz günden güne artmakda bir problemle karşı karşıyasınız herkeze geçmiş olsun.

  Sağlık

  merhaba ben 21 yaşındayım son 3 yıldır bendede başladı unutkanlık her geçen gün artıyo doktora gitmedim emama böle giderse gitcem en çok şunu yaşıyorum mesela bir yere gittiğim zaman mağazaya ordan çıktıktan sonra hangi yöne gitceğimi unutuyorum. birde adres bulamıyorum birde birisiyle konuşuktan sonra onunla ne konuştuğumu unutuyorum. sen beana bunu demiştin ya dio ban bnede hatırlamaıyorum diyorum cvp yazın lütfen doktora gitmeme gerek varmı

  Sağlık

  ben 12 yaşımdayım.çok unutkanım her şeyimi kaybediyorum kolyemi küpemi şapkamı vs. herşeyimi başka yerlerde unutuyorum.bu nedenle annemden çooook tepki alıyorum elimddee değilll. ne yapacağımı bilemiyorum benim yaşantımı olumsuz etkiliyor her zaman mutsuz oluyorum yüzüm hiç gülmüyooor.ayrıca gün geçtikçe daha da güçsiüz olyorum(psikolojik anlamada)mesela hiç ağlamayan ben her gün ağlıyorum NE OLUCAK BENİM BU HALİM?

  Sağlık

  @bensu
  ergenlik zamanı unutkanlık normal olabilmektedir. Bununla ilgili psikologdan destek almanı tavsiye edebilirim.

  Geçmiş olsun.

  Sağlık

  ben 26 yaşındayım bir senedır unutkanlık yaşiyorum dk öncesini unutuyorum ve iş yerimde sorun yapıyor ne yapmam lazım yardimınızı beklıyorum teşekurler

  Sağlık

  ilk öncelikle meraba arkadaaşlar ben 18 yaşndayım unutkanlık yüzünden herşeyimi kaybettim arkadaşlarımı eşyalarımı okulumu dersanemi üniversite ablalarımı yaptıgm her işte arkamı dönüyorum ve ne yaptıgm ne söyledigim aklııma gelmiyo eşyalarımı koyduktan sonra tekrar lazım oldugunda arıyorum bulamyorum söylenen laflar bırakılan eşyalar herşeyi untuyorum 1 ay sonra işe başlyacam fakat mutsuzum sürekli unuttugum icin yardm

  Sağlık

  merhaba bende aslında uzun zamandur unutkanlık var hele şuara konuşurken ne anlattıgımı unutuyorum bır ogretıcı oldugum ıcın cok zor durumda kalıyorum yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekıyor tşkkrlr

  Sağlık

  merhaba ben 19 yaşındayım o kadar unutkanım ki konuşurken karşı tarafın ne dediğini unutuyorum çalıştığım iş yerinde çok problem oluo ne yapcam ben yaa yok mu bi çare

  Sağlık

  kuru üzüm ve ceviz unutkanlığa ççoookk iyi geliyor. tavsiye ederim.

  Sağlık

  Aslında bakılırsa unutkanlıkta bir nimet hocam ;ancak bu benim şu aralar bayağı hayatımı aksattı .daha çok iş hayatımda bunun zararını yaşıyorum..mesela bazen tam dışarı çıkacakken içeride bir eşyamı alıyorum,geri dönüyorum ,alıyorum,5-6 dakika sonra aldığım eşyayının yanımda olup olmadığını unutuyor tereddüt ediyorum ,ve yine araştırıyorum üzerimde .bu konuda eğer beni bilgilendiriseniz çok memnum olurum.tşk.

  Sağlık

  ben 20 yaşın dayım ben de sürekli unutkanlık oluyor çalıştığım dersleri untuyorum ne yapmam gerekir

  Sağlık

  slm bende herseyı cok unutmaya basladım o yuzden okulumda basarılı olamaıyorum

  Sağlık

  merhaba.Bir yakınım şarbon hastalığı geçirdi.Bu hastalık geçtikten sonra unutkanlık olmaya başladı.Bu unutkanlığın şarbon ile bir ilişkisi var mıdır?

  Sağlık

  slm ben 18 yaşında dayım ben liseyi dışardan okuyorum hebde çalışıyorum akşam eve geldiğimde drslerime çalışıyorum ama 2sat 3sat sonra okuduğum konuları unutuyorum ve drslerimden geri kalıyorum bunun sebemi ne olabilir beni aydınlatırsanız çok sevinirim…

  Sağlık

  Meraba. 17 yaşındayım ve 2 gündür aniden ne söyleyeceğimi unutuyorum. konuşurken kullanıcağım kelimeleride unutmaktayım. Endişendirdi bu beni neden olabilir?

  Sağlık

  30 yaşındayım herşeyi kafaya çok takıyorum özel bir firmada sekreterlik yapıyorum unutkanlımla ilgili hep ikaz uyarı alıyorum işimi kaybetmekten çok korkuyorum evlilimde çok kötü gidiyo ltfen bana yardımcı olun askeri ücretle çalışıyorum geçim derdi omuzumdaki yüklerim çok agır psikoloklar çok büyük ücretler istio bana yardımcı olun beni kime yönlendircekseniz acil yönlendirin kafayı yiycem

  Sağlık

  Merhaba ben 19 yaşındayım bende hep bi unutkanlık dikkatsizlik vardı ama bunun dozu bu sene biraz daha arttı psikiyatriye gitmiştim doktor sınav döneminden dolayı kafan karışık kafan dolu sınav dönemin geçsin hatırlarsın demişti bende aldırış etmemiştim şimdi sınav dönemi de geçti ama hala hatırlayamadığım şeyler var.Tv izlerken reklam girip başka bişeye baktığımda hep ne izlediğimi unutyorum, çok geçmişi hatırlıyorum ama yaklaşık son 1 yılı hatrlayamıyorum bişey anlatıldığında sende ordaydın ya nası bilmiyosun fln dediklerinde he evet fln desemde o an orda yaşananları hatırlayamıyorum bi de dikkatsizlikte var ayakkabılarımı buzdolabına koyduğum zaman bile oldu acaba doktorun dediği gibi sadece bi dönem mi geçicek mi yoksa nörolojiye gitmelimiyim

  Sağlık

  slm 19 yaşındayım hep unutkanlık oluyor bende ne yapsam geri unutuyorum sabaha kadra bana yardım edin ne olur

  Sağlık

  selam arkadaşlar bende unutkan biriyim araştırdım biraz en son bir alimin sözüne rastladım imam şafii. şafi imamı kurucusu.Harama nazar nisyan verir.yanı açık saçıklığa bakmak sürekli kafanın o işle mükul olması.kadın içinde erkek içinde geçerli.son zamanlarda tıp geliştiği için bunu anlamak mümkün masturbasyon sonucu.beyin hücrelerinin zarar gördüğü görülmüştür.zaten açıklamalara göre ha 150 katlı binaya koşarak çıkmışsınız ha masturbasyon yapmışsınız farkı yok.

  Sağlık

  17 yaşındayım okuyorum ve unutkanlık olduğunu düşünüyorum ve okuduğum için en büyük dezavantajım ne yapmam gerekir?

  Sağlık

  slm 18 yaşındayım son 2 seneden beli yapacagım bazı seyleri yapılan bazı konusmları unutuyorum özellikle biri bişe anlattığı zamn 5 dk sonra ne dediğini hatrlamaya çalışıoyorum bu durum bnm gerçktn canımı cok sıkıyor bunun yüznden işyerndede zorluk cekiyorum yapacagım işin hangisi olduğunu hatrlamaya çalışıyorum ltfen bana yardmcı olun.şimdiden teşkrlr

  Sağlık

  slm 20 yaşındayım 13 yaşından beri yapacagım bazı seyleri yapılan bazı konusmları unutuyorum özellikle biri bişe anlattığı zamn 5 dk sonra ne dediğini hatrlamaya çalışıoyorum bu durum bnm gerçktn canımı cok sıkıyor bunun yüznden işyerndede zorluk cekiyorum yapacagım işin hangisi olduğunu hatrlamaya çalışıyorum ltfen bana yardmcı olun.şimdiden teşkrlr
  LÜTFEN BİTKİLERLEN YADA MEY VELERLEN UYGLAMALI YAPA BİLECEĞİM 1 ŞEY YAZIN BANA

  Sağlık

  sayın arkadaşlar bendede 4 yıldır vardı son bir yıldırda artı unutkanlığım ne yapa bilirim

  Sağlık

  Slm arkadaşla ben de bu yıl unutkanlık başladı ve 7 aydır devam ediyor kafam allak bullak herşeyi unutuyorum bazen ne yaptığımı bende bilmiyorum yardım edin

  fatma

  14 yaşındayım ve untkanlık yaşıyorum geçirdigim bir önce ki günü az hatırlıyorum ve unutkanlık oldohundan beri hayatı boş yere yaşıyorum gibi aglayamıyorum bir sorun olsa nasıl halle delecegini bilemiyorum ve bunu yaşayınca kafamı duvarlara vurmak istiyorum ve kafama biri vurunca rahatlıyor ve unutkanlık yaşamıyorum sorun ne bana biri cevap vere bilir mi doktora gittim ama ilaçlar fayda etmiyor kafamı biryerlere vurunca rahatlıyorum

  Özge

  Merhaba, 22 yaşındayım 1 senedir unutkanlık başladı, birisiyle konuşuyorum aradan 5 dk geçiyor acaba bu kişi bana ne demişti hatırlamaya çalışıyorum iş yerinde unutkanlık yüzünden tepki alıyorum aslında yapmam gerekenleri çok iyi biliyorum, hatırlamadığım için işimde başarısız gözüküyorum bazen bir şeyi ertesi günde hatırladığım oluyor..ne yapmam gerekeni bilmiyorum ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz? TEŞEKKÜRLER.

  ipek

  ben 18 yaşındayım ve şu aralar çok unutkan olmaya başladım. sanki başımın içinde beyin yokta bir yük var gibi. insanların isimlerini hatırlayamıyorum. yeni tanıdığım yada samimi olmadığım insanlaın isimlerini hatırlayamamam belki normal karşılanabilir ama sürekli birrlikte olduğum ve samimi olduğum insanların isimlerini hatırlayamamam sanırım sıkıntılı bir durum. endişeliyim sizce herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir mi? ne yapmam gerekiyor? bilgisi olan bii yardımcı olursa çok sevinirim teşekkürler..

  elif kavak

  kızım 7 yaşında 1ci sınıfa gidiyo cabucak unnutuyo ne yapmam gerek bana akıl verin

  Bu yaşlarda çocuklarda görülebilen durumlardandır. Telaş etmenize gerek yok. Fakat sürekli takip etmenizde ve unutkanlığa başka belirtilerin eklenmesi durumu gerçekleştiğinde doktora baş vurmanızda fayda vardır.

  onur

  ben çok unut kanlık var aceba neden hem derslerimden zayıf notlar alıyorum

  sağlık

  Ben 13 yaşındayım ve bu aralar çok unutkan olmaya başladım.Mümkünse lütfen hemen nedenini yazarmısınız.Cevabınız benim için çok önemli

  dry

  mrb ben 23 yasındayım uzun zamandır yasadıklarımı hatırlamıyorum son on gundurde duyduklarımıve okudugumu algılayamaz oldum cvbınızı merak edıyorm doktara gıtmeme gerek varmı?

  Kesinlikle doktora gitmelisiniz. Hastahanelerin nöroloji bölümleri bu türden rahatsızlıklara bakmaktadır.

  sıla

  ben 13 yaşındayım. 8. sınıfım. bu sene sbs var ve ben birsürü kitabımı kaybettiğimi şimdi farkettim. hiç böyle yapmazdım. ödevlerim her zaman tam ve düzenli olur ama şimdi kitaplarımın yarısı yok. ha bire kaybediyorum. öğretmenlerim bana hep kızıyo sen böyle değildin hani düzelicektin diyo. ben yaptım ama evde kaldı diyorum. nasıl kurtulucam bu durumdan

  sümeyye

  21 yaşındayım. unutkanlıgım şöyle bir nesnenın yada bildiigim şeyleri ufak çapta unutkalık yaşadıgımı fark ettim. normalda düşününce aklıma gelir ama ne kadar çabalasamda karşmdaki anlayıp cevap vermeden aklıma gelmiyor acaba bu bi hastalık belirtisimidir.. bide yakın zamanı hatırlamıyorum çocuklugumdan da hiç bişey hatırlamıyorum çocukluk 10 11 yaşlarına kadar olan zaman silik…

  gülay

  Ben 37 yaşındayım 3 ay önce menopoza girdim isimleri unutuyorum yaptığım yemeği bile bir şey anlatırken anlatmakta zorluk çekiyorum yarım anlatıyorum çünkü hatırlamıyorum bana yardımcı olun lütfen.

  Bu sorunlar vücudunuz yeni duruma alışana devam eder. Daha sonra yavaş yavaş sonlanır. eski hayatınıza dönersiniz. Süt ürünleri ve demir ihtiva eden yiyecekleri bolca tüketiniz.

  sağlik

  Merhaba ben 16 yasindayim sabah gectigim yolu oglen hatirlayamiyorum isimleri unutuyorum ellerimde titremw var bazen cok siddetli bardak tutamiyorum sizce doktora gitmem gerekir mi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şişmanlık Nedenleri
Gut Hastalığı
Hazımsızlık
Şeker Hastalığı
Gizli Şeker Hastalığı
Bitlenme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.