İç organlarda meydana gelen ateşli ve iltihaplı büyük çıbanlara denir. Ameliyatla çıkarıldığı zaman bir kısmının içinden don yağı gibi bir madde, diğer bir kısmından bal renginde sarı su, bir kısmından da kireç, taş, ağaç ve kemik parçasına benzer maddeler çıkar, çoğu kez öldürücüdür. Mutlaka ameliyat olunması gerekir.

Genellikle sığır etini çok yiyenlerde görülür. Bunun önüne geçmek için sığır eti; karabiber, sarımsak, tarçın, zencefil gibi baharatlarla terbiye edilmelidir.
Urlar iki çeşittir;

Sponsorlu Bağlantılar

Şahmı; içi, katı ve sert maddelerle, iç yağına benzeyen maddelerle dolu olan urlar.

Ratbi: İçi sıvı maddelerle dolu olan urlar. Şahmı olan urlar; yarılarak içi temizlenerek tedavi edilir, içi sıvı maddelerle dolu olan urlar ise, tepesi delinerek veya delik genişletilerek boşaltılır ve böylece tedavi edilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saç Dökülmesinin Çaresi
Kemoterapi Tedavisinde Saçlar Dökülür mü ?
Öksürük
Sol Üst Karın Ağrısı Nedenleri
Göz Ağrısı ve Nedenleri
GDO İçeren Ürünler Nasıl Anlaşılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.