Erkek ve dişi hücrelerin birleşerek yeni bir canlı meydana getirmesine üreme denir. Üreme genel olarak tüm canlıların yeteneğidir. Üreme işlemi sonucu mey­dana gelen embriyon şekil değiştirerek gelişir. Bu gelişimin nedeni hücre bölünmesidir.

Hayvanların üremesi için aynı cins hayvanların erkek ve dişisinin üreme organlarında meydana gelen erkek ve dişi tohum hücrelerinin birleşmesi gere­kir.

Üreme yönünden hayvanlar başlıca üç gruba ayrılır. 1- Ovipar, 2- Vivipar, 3- Ovivipar.

Sponsorlu Bağlantılar

1-Ovipar olan hayvanların dişileri yumurtalarını gövdelerinin dışındaki or­tamlara bırakırlar. Bu yumurtalar sonra­dan erkek tohum hücresine rastlayarak döllenir. Örneğin, balık ve kurbağalarda olduğu gibi.

2- Vivipar hayvanlarda erkek tohumun hücresi ile dişi yumurta hücresi dişinin üreme organı içinde birleşir ve embriyon (oğulcuk) gelişimini ananın döl yatağı içinde tamamlar ve türe özel belli zamanlarda canlı olarak doğar. Örneğin insan ve memeli hayvanlarda olduğu gibi.

3- Ovivipar hayvanlarda yumurta dişinin üreme organı içinde erkek tohum hücresi tarafından döllenir ve gelişiminin belli bir kısmını burada tamamlar., Ve gene türe özel belli zamanlarda sert bir kabukla örtülerek gövdenin dışına atılır. Gelişmenin geri kalan kısmı- ortamın uygun olması şartı ile- dışarıda tamam­lanır. Örneğin kuşlarda, kümes hayvan­larında olduğu gibi.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    lepistesler hangi gruba giriyor?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cinsel isteği artıran yiyecek
Cinsel Aktivite Kalbi Nekadar Etkiliyor
uyum
AİDS ve Fırsatçı Enfeksiyonların Özellikleri;
Alkol Ve Cinsel Hayat
üreme geniş açıklama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.