ÜST ENDOSKOPİ

Üst endoskopi işleminde ucunda kamera ve ışık olan ince ve esnek bir hortum ile yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı incelenir. Yemek borusu, mide ve ince bağırsağın üst kısmında meydana gelen sindirim sistemi hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek için endoskopi uygulaması yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Üst endoskopi işlemi hastanelerde, özel muayenehanelerde ve hastanın durumuna bağlı olarak acil servislerde yapılabilir. İşlem ayakta tedavi ile uygulanmaktadır. 

NİÇİN YAPILIR?

Üst endoskopi yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağında (ince bağırsağın üst kısmı) mevcut olan sindirim sistemi rahatsızlıklarının teşhisini koymak ve tedavisini yapmak amacıyla kullanılır.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz endoskopi işlemini yaptırmanızı önerebilir:

Belirtileri araştırmak için. Endoskopi ile doktorunuz sindirim sistemindeki bulantı, kusma, karın ağrısı, yutma güçlüğü ve gastrointestinal kanama gibi belirti ve bulgulara neyin neden olduğunu belirlemeye çalışır.
Teşhis. Anemi, kanama, iltihap, ishal ya da sindirim sistemi kanserleri gibi hastalıkların durumunu araştırmak ve teşhis koymak üzere endoskopi ile doku örnekleri (biyopsi) alınabilir.
Tedavi. Doktorunuz endoskopi sırasında sindirim sistemine gönderdiği özel cihazlarla bir dizi tedavi işlemi gerçekleştirebilir. Bu tedavi seçeneklerine sindirim sistemindeki kanamayı durdurma, daralmış yemek borusunu genişletme ve polip veya yabancı cisimleri alma örnek olarak verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Endoskopi uygulaması bazen ultrason gibi başka testlerle birlikte de yapılabilmektedir. Endoskopi cihazı ile eş zamanlı olarak çekimi yapılan Ultrasonda mide ve yemek borusunun duvar görüntüleri çekilerek bilgisayar ortamına atılır. Endoskopik Ultrason sayesinde doktorunuz pankreas gibi ulaşılması güç organların durumu hakkında da bilgi edinebilir. Yeni nesil endoskoplar ile çözünürlüğü yüksek ve daha net görüntüler elde edilebilmektedir.

Birçok endoskop doktorunuzun “dar bant görüntüleme” adı verilen ve kullandığı özel bir ışık sayesinde pankreas gibi organları daha iyi incelenmesini sağlayan teknolojiyi kullanmasına olanak sağlamaktadır.

RİSKLER

Endoskopi çok güvenli bir işlemdir. Ancak küçük de olsa komplikasyon riski de taşımaktadır. Görülebilecek nadir komplikasyonlar şunlardır:
Kanama. İşlem sırasında doku parçası (biyopsi) alınırken veya herhangi bir sindirim sistemi sorunu tedavi edilmeye çalışılırken kanama oluşma riski artmaktadır. Nadiren de olsa, bu tür kanamalarda kan nakli gerekebilir.
Enfeksiyon. Çoğu endoskopi testi bir inceleme ve biyopsi alma işleminden ibaret olduğu için enfeksiyon kapma riski düşük olmaktadır. Ancak ek prosedürlerin endoskopi ile birlikte yapılması, enfeksiyon riskini artırmaktadır. Enfeksiyonların çoğu önemsizdir ve antibiyotik ile tedavi edilebilir. Eğer işlem sırasında enfeksiyon kapma riskiniz yüksek görülürse, doktorunuz işlemden önce önleyici bir antibiyotik verebilir.
Sindirim sisteminin herhangi bir yerinde yırtılma olması. Yemek borusu ya da üst sindirim sisteminde meydana gelen bir yırtılma bazen ameliyat yapılmasını ve hastanede yatışınızı gerektirebilir. Bu tür bir komplikasyon riski çok düşüktür. Her 10.000 hastanın yaklaşık 3 işe 5 kişisinde yırtılma oluşabilir.

Endoskopi uygulaması sırasında ve öncesinde doktorunuzun talimatlarını yerine getirerek komplikasyon oluşma riskini azaltabilirsiniz. Bazı ilaçların kullanımını durdurarak ve belli bir zaman öncesinden yemek yemeyi keserek komplikasyon riskini azaltmış olursunuz.

Komplikasyon oluştuğuna dair oluşan belirti ve bulgular şunlardır:

• Ateş
• Göğüs ağrısı
• Nefes darlığı
• Siyah veya çok koyu renkli dışkı
• Yutkunma zorluğu
• Şiddetli veya sürekli karın ağrısı
• Kusma 

Eğer yukarıda sayılan belirti ve bulgulardan herhangi birisi ile karşılaşırsanız, bir doktora görünmeniz veya acil servise uğramanız gerekir.

NASIL HAZIRLANILMALIDIR?

Doktorunuz endoskopiye hazırlanma aşamasında size özel talimatlar verecektir. Bazı durumlarda doktorunuzun önereceği tedbirler şunlar olmaktadır:

Endoskopi öncesi açlık. Endoskopi işlemi öncesinde midenin boş olmasından emin olunması için dört ile sekiz saat öncesinden itibaren yemeyi kesmeniz gerekir.

Bazı ilaçların alımının durdurulması. Endoskopi öncesi kullanılan kan inceltici ilaçların durdurması istenebilir. Çünkü endoskopi sırasında olası kanama durumlarında kanamanın durdurulması güçleşebilir. Eğer diyabet, kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklarınız varsa, bu ilaçların kullanımı ile ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. İşlemden önce kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekecektir.

Tedavi planı:

Çoğu hastaya üst endoskopi yapılmadan önce, hastaları rahatlatmak ve daha az ağrı yaşamalarını sağlamak için sakinleştirici ilaçlar verilmektedir. Eğer Sedatif (uyutucu) ilaçlar kullanılmışsa, işlemden sonra bir uyanma odasına alınacaksınız. Taburcu olduktan sonra sizi eve götürmesi için yanınızda birini bulundurmanız faydalı olacaktır.

NASIL YAPILIR? NELER BEKLENEBİLİR?

Endoskopi sırasında:

Üst endoskopi işlemi sırasında, bir masa üzerinde sırt üstü ve yan tarafınıza doğru uzanmanız istenecektir. Ayrıca Endoskopi sırasında vücudunuza monitör bağlanarak solunum, kan basıncı ve kalp hızı gibi fonksiyonların izlenmesi sağlanacaktır. Ön koldan damar yoluyla sakinleştirici ilaç alabilirsiniz. Bu ilaç endoskopi sırasında dinlenmenize yardımcı olacaktır.

Doktorunuz uzun ve esnek bir tüp olan endoskobu boğazınızdan aşağıya yerleştirmeden önce boğazınızı hazırlamak için uyuşturma etkisi olan bir sprey sıkacaktır. Ağzınızı açık tutmak için plastik bir ağız koruyucusu takmanız istenebilir. Daha sonra endoskop ağzınızdan aşağı doğru gönderilir. Doktorunuz endoskop ağzınızda iken aşağı inmesinin kolaylaşması için yutmanızı isteyebilir. Bu esnada boğazda biraz baskı hissedebilirsiniz ancak ağrı hissetmemeniz gerekir.

Endoskop boğazınızdan aşağı geçtikten sonra konuşamaz ancak sesler çıkarabilirsiniz. Endoskop cihazı nefes alışverişinize engel değildir.

Doktorunuz yemek borusundan aşağı doğru endoskobu indirirken, endoskop ucundaki kamera aracılığıyla çekilen görüntüler bilgisayar monitörüne gönderilir. Doktorunuz bu monitöre gelen görüntülerle üst sindirim sisteminizde var olan anormallikleri inceler. Eğer herhangi bir anormallikle karşılaşılırsa, daha sonra muayene edilmek ve üzerinde değerlendirme yapmak üzere fotoğraflar çekilir ve kaydedilir. Sindirim sisteminize salınan nazik hava basıncı yemek borusunu şişirerek, endoskobun serbestçe hareket etmesini ve kıvrımların daha iyi incelenmesini kolaylaştırır. Bu hava basıncı tokluk hissi yaratabilir.

Doktorunuz endoskop ile birlikte gönderdiği özel cihazlarla, şüpheli gördüğü doku ve poliplerden laboratuar ortamında incelenmek üzere örnekler alabilir. Gönderilen araçlara video monitörü yardımıyla rehberlik edilir.

Endoskopi işlemi bittiğinde, endoskop yavaşça ağzınızdan geri çekilir. Prosedür genellikle durumunuza bağlı olarak, beş ila 20 dakika arasında sürmektedir.

Endoskopi sonrası:

Endoskopi işleminden sonra eğer uyur vaziyette iseniz bir uyanma odasına alınırsınız. Eğer anestezi uygulanmışsa, yaklaşık yarım saat ya da bir saat sonra normal şekilde günlük faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Eve geldikten sonra bazı hafif belirti ve bulgularla karşılaşabilirsiniz. Bunlar aşağıdaki gibi olabilir:

• Şişkinlik ve gaz
• Kramplar
• Boğaz ağrısı

Bu belirti ve bulgular zamanla geçecektir. Eğer geçmediyse veya ağırlaştıysa doktorunuza başvurunuz. Endoskopi sonrası günün geri kalanında dinlenmeniz önerilir. Eğer sakinleştirici ilaç kullanılmışsa, tepki süreleri ve algılamalarınızda gecikmeler yaşanabilir. Bu yüzden bu yan etkiler geçmeden araç kullanmamanız ve dikkat isteyen işleri yapmamanız tavsiye edilir.

SONUÇLAR

Endoskopi sonuçlarını ne zaman alacağınız durumunuza bağlıdır. Örneğin, eğer doktorunuz ülser aramak için endoskopi yaptıysa işlemden hemen sonra bulguları öğrenebilirsiniz. Ancak eğer laboratuar ortamında incelenmek üzere doku örneği (biyopsi) alınmışsa, bu testin sonuçlarının çıkması bir kaç gün sürebilir. Kesin zamanı öğrenmek için endoskopi yapan doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Ağrısı Kalp Krizi Habercisi Olabilir
Ülser Olmayan Mide Ağrısı
Pankreas Kisti
Gastrik Bypass Ameliyatı
Bulantı ve Mide Ağrısı Nedenleri
Kolon Polipleri Nedir? Nasıl Belirti Verir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.