UTANGAÇ ERKEKLERUtangaç Erkekler

Utangaçlık ya da anksiyete’nin (kaygı bozukluğu) üstesinden gelmek ve özgüven ve karizma sahibi olmak istiyor musunuz? Herkesle sıkıntı yaşamadan konuşmak ve kolayca arkadaş edinmek ister misiniz?

İstatistikler utangaçlığın kızlar arasında erkeklere göre daha yaygın olduğunu göstermektedir. Ama bununla birlikte birçok sayısı azımsanamayacak kadar da utangaç erkek bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu erkekler genellikle sosyal ortamlarda kendilerini endişeli hissederler. Ayrıca kızların yanında utangaç ve çekingen bir tavır içine girerler özellikle de çekici buldukları kızların yanında bu daha belirgindir. Kızlarla konuşma ve bunu devam ettirmede sorun yaşarlar. Cinsel yanlarını gizli tutmayı tercih ederler. Daha çok da sevdikleri kızlardan saklanma eğilimi gösterirler.

Beklenildiği gibi genel olarak sosyal yaşamları ve özellikle flört hayatları umutsuz vaka izlenimi verir. İşte bu konuya dikkat çekmek ve buna yoğunlaşmak onlar için yapılabilecek en değerli eylemlerden biridir.

Erkeklerde utangaçlığın nedeni

Genel olarak bakıldığında konuşamam ön plana çıkmaktadır. Bu utangaçlık durumundan muzdarip olmak sosyal iletişim açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Sosyal risk açısından bakıldığında kişiden kişiye ve cinsiyete göre farklılık gösterdiği görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Utangaç erkeklerdeki ürkekliği arttıran ve teşvik eden iki sınırlayıcı inancın ön plana çıktığı görülür.

Birincisi, utangaç erkekler kendilerini kaybedenler olarak algılayabilmektedir.

Başarı ve statü erkekler için çok önemlidir. Ortalama olarak, bu etkenler erkekler açısından bakıldığında kadınlar daha önemli görülmektedir. Erkekler özellikle rekabetçi, başarı arayan ve sonuç odaklı kabul edilirler.

Bundan dolayı eğer bir erkek başarı ve statü açısından kendisini başka erkeklerden geride görürse bu durum onda kendini daha aşağı ve güvensiz hissetmesine neden olabilir.

Tabii ki, başarı ve statü çok görecelidir ve utangaç erkekler kafalarında bu gerçekliği çarpıtarak ve kendilerini olduklarından daha kötü görmeleri sorunun aslı kaynağı olmaktadır. Ve bu da mantıksız bir utangaçlığa yol açar.

İkincisi, utangaç erkekler cinsel açıdan kendilerini çirkin olarak algılayabilmektedir.

Kendilerini başarılı görseler bile, yine de seksi görmeyebilirler. Daha da vahimi, bir bayanın cinsel olarak kendilerini asla ilgi çekici bulmayacaklarına inanmaktadırlar.

Bu nedenledir ki, kendilerince eksik gördükleri cinsel çekiciklerini telafi etmek için her zaman daha pahalı hediyeler alma yoluna girerler.

Benzer şekilde bu da kullandıkları hatalı kalıplaşmış bir sonucun ürünüdür. İnsana dair cinsel çekicilikleri ile ilgili bu eksiklik hayal güçlerinden ibarettir. Bunun nesnel gerçeklikle ilgisi yoktur.

Utangaç erkeklerdeki utangaçlık probleminin nedenleri anlaşıldığına göre şimdi de nasıl çözülebileceğine bakalım.

Utangaç erkekten sosyal erkeğe

Utangaç bir sürü erkek kendilerindeki bu sosyal güven azlığının nedeni olarak başarı eksikliği, statü, görünüm, karizma ya da cinsel deneyim olarak görmektedir.

Bu sayılan faktörlerle alakalı gerçeklik payı bir dereceye kadar olabilir ama rolleri sadece ikincildir., birincil değildir. Zaten yukarıda da değinildiği gibi, utangaç bir erkek olarak, çekingenliğin birincil kaynağının hatalı düşünme olduğunu artık biliyorsunuz.

Durumunuz ne olursa olsun, bu durumdaki birçok erkeğin sosyal olarak kendilerinden çok emin, karşı cinsten rahat şekilde arkadaş bulabilen bir seviyeye geldiklerini unutmayınız.

Ancak düşünmek bile, kişinin kusurlarını güçlendirir ve yanlış olsalar bile düşüncelerin daha da abartılmasına ve bu şekilde anlamlandırılmasına neden olur. Özellikle sosyal ortamlarda olunduğunda otomatik olarak gerçekleşir, anksiyete ve sosyal olma ile alakalı tereddütlere yol açar.

Çözüm olarak bu otomatik düşünce kalıplarının ayıklanarak daha doğru olanlar ile değiştirilmesi gerekir. Adım adım gerçekleştirilecek aşağıdaki süreci kapsamaktadır:

  • Sosyal ortamlardaki gerçekçi olmayan düşüncelerinizi belirleyiniz.
  • Bu düşünceler ile mücadele edin ve düzeltin.
  • Daha sosyal bir davranış tarzını yavaş yavaş geliştirmeye çalışın.
  • Bu süreçte kararlı olun.

Ne yazık ki, utangaç erkekler hayatta birçok şeyi kaçırmaktadırlar. Bir gözlemci olarak hareket edip bir şeylerin gelip basit şekilde kucağınıza düşmesini beklemek yerine siz de kız arkadaşları olan ve sosyal etkileşimden zevk alan arkadaşlar edinebilirsiniz.

Bunu başarmak içinse, etkili değişiklikler yapmanızla mümkündür. Düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz, sizi kısıtlayan inançlarınızdan kurtulabilirsiniz ve sosyal güven kazanabilirsiniz. Bütün ihtiyacınız olan doğru rehberlik ve bunu kararlı şekilde uygulama gönüllülüğüdür. Düzelmeler zaten doğal olarak gerçekleşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir
Sakal Dökülmesi ve Tedavisi
Skrotumda Kitleler
Erkekte Kısırlık
PENİS UCU AĞRISI VE NEDENLERİ
Penis Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.