utanma duygusu

Sponsorlu Bağlantılar

Larousse’a göre, cinsel bir anlam taşıyan şeylere karşı duyulan endişe ve korku duygusudur. Fakat utanma duy­gusu çoğunlukla cinsel bir anlam taşımayan gizlilik, ihtiyatltlık ve edeplilik duygularını da içerir. İnsan olmayan hiç bir canlı utanç duymaz, tüm tehlikelere karşı insanaözgü değerler taşıyan koruma ve karşı koyma içgüdülerini bilemez. Utanma duygusu incelenirken gövdesel ve ruhsal utanma duygularının birbirinden ayrıl­ması gerekir.

Normal gelişme durumunda olan canlı­larda cinsel utanma duygusu ilk çocukluk yıllarında uyanır. Cinsel utan­ma duygusunun üç işleyiş şekli vardır: 1- Cinsel içgüdülerin oluşmasında, libido’ nun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar, kişiyi özcinsellikten kurtarır ve eş seçimi için gerekli bir öğedir.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Cinsel içgüdülerin doyurulmasını kişinin olgunlaştığı döneme kadar geciktirir yani diğer bir anlatımla bilinçli aşkın kaynağını meydana getirir.

3- Cinsel utanma duygusu – cinsel iç­güdülerin şekillenmesinden sonra- cin­sel birleşmeyi bir gerçek amaç olarak gören fahişeliği, düşüncenin cinsel organlara ve konulara saplanmasını önler. Kişiyi bir oranda içgüdü zayıflıkla­rından korur.

Kişinin utanma duygusu içinde bulun­duğu toplumun değer ölçülerine göre şekillenir

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor