Uyku Apnesi
Bir insanın hayatındaki en önemli eylemlerinden biri olan ”uyumak” her ne kadar oldukça basit bir şeymiş gibi görülse de aslında sağılıklı yaşam için oldukça önemli. Uyku bozuklukları pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarırken sağlıklı bir uykunun en büyük düşmanının “uyku apnesi” olduğunu söylemek çok da abartılı olmaz. Özellikle toplumumuzda oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık olan uyku apnesi, kendi başına ciddi bir rahatsızlık olmasının yanı sıra beraberinde getirdiği kalp büyümesi, kalp krizi riski, ağız kuruluğu, sürekli yorgunluk, odaklanamama, dikkat dağınıklığı ve reflü gibi rahatsızlıklarla birlikte daha da ciddi bir rahatsızlık haline gelebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku Apnesi Nedir?
Uyku esnasında solunumun 10 saniye ve üzeri sürelerde durması olarak basit bir tanım yapmak mümkün.
Uyku Apnesi Neden Olur?
Uyku esnasında üst solunum yolunu tıkayan her neden aslında uyku apnesi yaşayacağımızın habercisi oluyor. Aşırı büyümüş bademcikler, dil kökünün nefes borusuna inmesi, solunum yolunda gevşeyen kasların sarkması ile tıkanan nefes yolu en sık görülen apne nedenlerinden bazıları.

Uyku Apnesi Daha Çok Kimlerde Görülür?
Uyku apnesi;
Kilolu kişilerde
Yaşı ilerlemiş kişilerde
Genetik yatkınlığı olan kişilerde
Sigara kullanan ve alkol alan kişilerde
Kısa veya kalın boyun yapısı olan kişilerde
Erkeklerde, evet! Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülüyor

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer siz de bu risk grupları arasındaysanız ve makalemizde değineceğimiz şikâyetlerden mustarip oluyorsanız bir hekimden yardım alma vaktiniz gelmiş demektir.
Yeri gelmişken şu hususa da değinmeden geçmeyelim; uyku apnesi sanıldığının aksine sadece yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık değildir, çok küçük yaşlardaki çocuklarda dahi apne sorunu görülebilir bu nedenle küçük çocukların daha ciddi gözlemlenmesi gerekir.

Uyku Apnesi’nin Belirtileri Nelerdir?
Pek çok belirtinin veya şikâyetin uyku apnesini işaret ettiği bilinmesine karşı, biz genel ve yaygın belirtileri sıralayacağız;
En bilindik ve yaygın belirti yüksek sesle horlamadır. Özellikle horlamanın yer yer kesilip bir süre sonra daha gür bir şekilde başladığı durumlar uyku apnesinin ciddi bir seviyeye geldiğinin işareti olabilir.
Sabahları boğazda hissedilen ağrı; bu ağrı aslında sabaha kadar sürekli zorlanan ve titreyen geniz eti veya dil kökünün ağrısıdır.
“Ne kadar uyursam uyuyayım bir türlü dinlenemiyorum, tam olarak uykumu alamıyorum” diye şikâyetlenmeniz. Evet! Apne nedeniyle aslında hiçbir zaman derin uykuya geçemediğiniz için bir türlü uykunuzu alamıyor ve dinlenmiş olarak yataktan kalkamıyorsunuz.
Uykudan uyanıldığında ağız kuruluğu görülmesi.
Yataktan, sürekli şiddetli bir baş ağrısıyla kalkmak.
Yeterince uyunmasına rağmen gün boyu uykusuzluk çekmek.
Bir şeyleri öğrenmede güçlük yaşamak, bir şeyleri akılda tutmakta zorlanmak.
Gece idrara çıkmak, yemek borusunda yanma, uykuda sürekli hareket etmek.
Gibi daha pek çok belirti veya belirtiler Uyku apnesinin işaretleri arasında sayılabilir. bu belirtilerin görülüyor olması kesinlikle apne sorunu yaşadığınızı göstermez bu nedenle kesin ve ciddi bir tanı için doktorunuzla görüşmeniz gerekecek.

Uyku Apnesinde Tanı ve Tedavi Nasıl Yapılır?
Uyku apnesi, uyku esnasında görüldüğü için çoğunlukla bu rahatsızlığı yaşayan kişiler
tarafından bilinmez, genellikle eşi veya aynı odayı paylaştığı kişilerce “gece çok horluyorsun, bir ara horlaman artı ve uyandın” gibi uyarıları işitirler.
Uyanınca görülen baş ağrıları, uykudan kalkınca boğazda kuruluk gibi yukarıda sıraladığımız belirtileri gören kişilerin bir hekime başvurması ile tanı ve tedavi başlayacaktır.
Tanı için; ilk olarak başvurduğunuz sağlık kuruluşunda bir gece misafir edileceksiniz. Size bir takım cihazlar bağlanacak ve gece boyunca uykunuzdaki nefes alışlarınız, kalp ritminiz, kanınızdaki oksijen miktarı gibi pek çok veri bu cihazlar vasıtasıyla kaydedilecek. Bu kayıtlar hekiminizce incelenip “Uyku Apnesi” olup olmadığının tanısı konacak.
Tedavi için; tedavi kısmı tamamen konulan teşhise göre şekillenir, apneye neden olan şeyin ne olduğu bulunduktan sonra bu sorun ortadan kaldırılması ile uyku apnesinden kurtulursunuz. Uyku apnesi yaşamanızın nedeni Nörolojik ise nöroloji uzmanınca, solunum kaynaklı ise göğüs hastalıkları uzmanınca, solunum yolu tıkanması ise KBB uzmanlarınca gerekli tedaviler uygulanır. Apnenin nedenine göre ilaçlı veya cerrahi tedavi yolu seçilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akciğer Hastalıkları
Dışkıda Sümüksü Sıvı Vücut Ağrısı Yapabilir
Menenjit Nasıl Belirti Verir? Nasıl Tanı Konur?
Ağrısız Boğaz Şişliği ve Nefes Tıkanıklığı Kalp Büyümesine İşaret Ediyor Olabilir:
Sağlık Bakanlığı’ndan diyet uyarısı
Epilepsi Hastaları ve Ev Düzeni
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.