UYKU APNESİ
APNE YADA UYKU APNESİ NEDİR?
Uyku apnesi çoğunlukla horlayan bireylerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişinin uyku esnasında nefes alıp verme işleminin yaklaşık 20 ila 30 saniye arasında durmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Rahatsızlık temel olarak bu şekilde tanımlanabilir.

Bu sorunun görüldüğü kişilerde uyku apnesi genel olarak bir saat içerisinde beş ila yirmi kez nefes alıp verme işleminin durmasına neden olabilir. Apnenin horlamayla bağlantısı da bu solunumun durmasıyla alakalıdır. Çünkü uyku apnesi olan kişilerde nefes alma işlemi durduktan sonra bir titreme ve horlamayla birlikte tekrar başlar. Bu horlama geçici olsa da tekrarlayan her solunum durmasından sonra bir defa meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku apnesinde nefes alıp verme işlemi durup tekrar başladığı zaman hasta çoğunlukla uyansa da bunun farkında olmaz.

UYKU APNESİ NEDEN MEYDANA GELİR?
Uyku apnesine neden olan faktörler henüz tam olarak netlik kazanmamış olsa da görülen vakalarda çoğunlukla semptomlar birbirleriyle benzerlik göstermektedir. Buna göre; uyku apnesi rahatsızlığı bulunan kişilerde üst solunum yollarının normalden dar olması ve bu bölgede meydana gelmiş sorunlar apneye neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Rahatsızlığın görüldüğü bireylerin fiziksel özellikleri ise genellikle kısa boylu ve şişman bireyler olmasıdır. Çok yaygın olmasa da kişinin başka bir rahatsızlığı veya hastalığı nedeniyle kullanmış olduğu ilaçlar veya kremler de uyku apnesine neden olabilmektedir.

Uyku apnesinin görüldüğü üst solunum yolunun dar olmasının nedenleri ise genellikle burunda meydana gelen şekil bozuklukları ve bu bozuklukların nefes alma verme işlemini güçleştirmesi, boğaz ve gırtlak bölgesinde bulunan kasların gevşemesi ve bademciklerin normalde olması gerekenden daha geniş olması olarak sıralanabilir.

UYKU APNESİNİN ZARARLARI
Genellikle uyku apnesinin en yaygın sonuçlarından birisi olan horlama rahatsızlığı kişide sosyal bir sorun meydana getirmektedir. Horlayan kişilerin bulunduğu ortama ayak uyduramamasına veya o ortamdan dışlanmasına kadar sonucu kişiyi etkileyebilir.

Bununla birlikte kişide meydana gelen apnenin ardından uyanma anıda uzun vadede kişinin uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği için dinlenme oranını azaltabilmektedir. Uyku apnesinin yaşandığı 20 saniye içerisinde kan içerisindeki karbondioksit seviyesi yükselir ve oksijen seviyesi düşer.

Eğer apnenin süresi normalden daha fazla gerçekleşirse bu seviyedeki oranlar ciddi sonuçlara neden olabilir. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesine paralel olarak beyinde çeşitli hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarlar genellikle hafıza kaybı, aşırı dikkatsizlik ve konsantrasyon düşüklüğü olarak kendisini belli etmektedir.

UYKU APNESİNİN TEDAVİSİ
Uyku apnesinin tedavisi genellikle uzun süre gerektiren zor bir tedavidir. Burada önemli olan hem rahatsızlığı bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar hem de doktorun apnenin nedenini doğru olarak teşhis ederek direk o nedene odaklı olarak tedavi yöntemi geliştirmesidir.

Rahatsızlığı bulunan kişilerin uygulaması gereken en önemli kurallardan bir tanesi eğer fazla kiloları bulunuyorsa onları vermesidir. Bunun nedeni vücutta bulunan yağ tabakasının gerçekleştirilecek olan tedavi yöntemlerinin etkisinin geç göstermesine veya hiç gösterememesine neden olmasıdır.

Bunun dışında kişi uyumadan önce eğer antidepresan, uyku hapı veya sakinleştirici ilaçlar kullanıyorsa mutlaka bu ilaçları yatmadan en az üç saat evvelinden almalıdır. Uyku apnesi bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken başka bir konu ise yüksek yastıkta uyumalarıdır.

Ayrıca aşırı yorgunluk durumu gece uykusunda apne oluşumunu tetikleyeceğinden dolayı gün içerisinde enerjiyi dikkatli kullanmak önemlidir. Kişinin kendi kendine uyguladığı bu yöntemler eğer bir sonuç vermiyorsa mutlaka hekim tarafından profesyonel olarak yardım almalıdır. Çok ilerlemiş uyku apnelerinde son çare olarak cerrahi operasyon da mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanserin Uyarıcı İşaretleri
Kortizon İğnesi
Çocuk Felci
bademcik-iltihaplanmasibademcik-iltihaplanmasi
Mavi Hastalık
Bağırsak Kurtlarına Bitkisel Tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.