UYKU BOZUKLUĞU Uyku Bozukluğu

Uyku, kişinin gün boyunca fiziksel olarak yorulmasından dolayı yenilenmesi ve yıpranan sinir sisteminin kendisini onararak yeni güne sağlıklı bir şekilde başlamasını sağlayan zaman dilimidir. Uyku esnasında veya uykudan önce yaşanan bir takım problemler vücudun tam olarak dinlenmesine engel olur ve kişi böyle durumlarda kendisini yorgun ve kötü hisseder.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir bireyin günlük uyku gereksinimi ortalama 9-10 saat arasında değişmektedir. Yetişkin bireylerde ise bu dilim 7-8 saat olsa da kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır. Her gece 3-4 saatlik uykuyla yeni güne gayet dinlenmiş ve dirençli bir şekilde başlayan insanlar olduğu gibi gece 9-10 saat uyumasına rağmen ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayamamış ve kendisini yorgun hisseden kişilerde vardır.

Yaşı ilerlemiş olan kişilerin vücut fonksiyonları daha ağır çalışacağından ve gün içerisinde fiziksel olarak çok az hareket etmelerinden dolayı uyku ihtiyaçları daha azdır. Günlük yaşantısı sıkıntılı ve stresli olan kişiler daha uzun süreler uyurken, mutlu ve neşeli olan insanların daha az uyuduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ortaya çıkan uyku problemi yalnızca az uyumayla değil, çok uzun süreli yaşanan uyku esnasında da görülebilir. Kişi 9-10 saat uyumasına rağmen sabah kalktığında kendisini uykusuz hisseder, yataktan çıkmakta güçlük çeker. Hatta bazı durumlarda kendisini uyandırması için başka kişilere bile gereksinim duyabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku Bozukluğu Neden OlurUYKU BOZUKLUKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

Uyku bozukluklarının sebeplerini psikolojik ve biyolojik olarak iki farklı grup altında inceleyebiliriz. Çok şiddetli geçirilen bir hastalık ya da kullanılan ağır ilaçlar biyolojik sebep olarak nitelendirilir. Kişinin günlük yaşamında yüz yüze kaldığı duygusal çöküntüler, sosyal ilişkiler, sıkıntılı olaylar, iş yerinde çok stresli bir ortam olması gibi faktörler zamanla kişinin üzerinde kendisi fark etmese bile baskı oluşturmaktadır. Bu baskı kişinin tamamen rahatlamasını engelleyebileceği için ortaya uyku bozukluklarının çıkmasına neden olabilir.

Depresyon uyku sorunlarının en çok karşılaşılan sebeplerinden bir tanesidir. Depresyonda olan kişi zor uykuya dalar. Uykuya daldığı zaman bile uyku kalitesi çok zayıf olacağından geceleri uykusu sık sık bölünebilir. Depresyonda olan kişinin uyku süresi azalacağından sabah erken saatlerde uyanabilir.

Psikolojik ve biyolojik etkenler dışında akşam uyumadan bir veya iki saat öncesinde aşırı miktarda içilen kahve ve çay uykusuzluğa neden olabileceği unutulmamalıdır.

SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN NELER YAPILMALIDIR?sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır

Uykusuz geçen bir sağlıklı yaşam söz konusu değildir. Uykusuzluğun tedavisi için uygulanması gereken en önemli nokta altta yatan sebebin bulunması ve düzeltilmesidir. Bunun için ilk olarak kişinin uyku şablonu kontrol edilmeli, saat kaçta yatağa girip kaçta kalktığı, gece kaç defa uykusunun bölündüğü ve uyandığı zaman kendini ne kadar dinlenmiş hissettiği bir kenara not edilmelidir.

Uyku problemleri için toplumumuzda uyku ilaçları çoğunlukla yanlış bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar her zaman kullanıldığı taktirde zamanla etkisini azaltmakta ve vücut bu ilaçlara karşı bağışıklık kazandığı için ilaçların herhangi bir etkisi olmamaktadır. Ayrıca aşırı derecede ve bilinçsizce kullanılan uyku ilaçları ileride kişide çeşitli ruhsal ve bedensel rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    slm hucam benim uyku prblemim var gece yatamiyorum sabah kalkamiyorum ne yapmam lazım uyku ilacımı kolanmalıyım şimdiden teşekkürler???

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
fosfor eksikliği
Kan Kanseri
Göğüs Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?
Akupunktur
Nöropatik Ağrılar Nasıl Anlaşılır?
Anemi Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.