UYKU BOZUKLUKLARIUyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Uyku bozuklukları sizi uykuda rahatsız eden ve uyku düzeninizi bozan durumlardır. Gece uyku esnasında uyanma, uykuya dalmada güçlük yaşama ve uyandıktan sonra tekrar uyumda güçlük çekme gibi uyku bozuklukları vardır. Uyku bozuklukları gün boyunca işlerinize konsantre olmanızda sorun yaratabilir, kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir ve sizi daha sinirli hale getirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu insan hayatlarının bazı dönemlerinde uyku bozuklukları yaşar ve bu durum herhangi bir yaşta görülebilir. Sebeplerine ve tedavisine bağlı olarak uyku bozuklukları kısa veya uzun süreli olabilir.

Nedenleri

Uyku bozukluklarına neden olabilecek birçok durum, hastalık ve bozukluk vardır. Yaygın görülen bazı nedenleri şunlardır:

 • Gece altına kaçırma genellikle lazımlık eğitimi sırasında çocuklarda görülen önemli uyku bozukluğu nedenlerindendir. Çocukların çoğu 6 veya 7 yaşlarında kendi başlarına işeme kontrolünü veya mesane kontrolünü öğrenirler.
 • Uykusuzluk, uykuya dalmada veya uyuduktan sonra bunu devam ettirmede sorun yaşanmasıdır. Bazı insanlarda birkaç gece yaşanırken bazılarında birkaç ay hatta birkaç yıl boyunca devam edebilir. nedeni jet lag (uzak mesafeli uçuşlarda), stres, anksiyete (kaygı bozukluğu), hormonlar ya da sindirim problemleri olabilir. Bunların dışında başka bir hastalık veya durumun da işareti olabilir.
 • Huzursuz bacak sendromu (HBS) bazen karıncalanma hissi ile bacaklarınızı hareket ettirmek için gelişen açıklanamaz bir dürtüdür.
 • Uyku bozukluğunun diğer nedenleri arasında uyku apnesi, diş taşlama, alerji, soğuk algınlığı, horlama, sık idrara çıkma, fibromiyalji ve kabuslar bulunmaktadır. Uyku apnesi uyku sırasında solunum kesintilerine neden olarak ve Bruksizm olarak adlandırılan diş gıcırdatma ise gece boyunca uyanmanıza neden olabilir.
 • Alerjiler, soğuk algınlığı, öksürük ve üst solunum yolu enfeksiyonları da geceleri nefes almanızı zorlaştırabilir. Horlama da aynı zamanda eğer yüksek sesli ise uyanmanıza neden olabilir. “Noktüri” denilen sık ​​idrara çıkma problemi de gece boyunca uyanmanıza yol açabilir ve sizi uykunuzdan edebilir.Uyku Bozuklukları Nasıl tedavi edilir
 • Eğer ağrı veya fibromiyaljiniz varsa, kesintisiz uyku çekmeniz biraz zor olacaktır. Vücut genelinde ağrı ve hassasiyete sahip insanlarda “fibromiyalji” var demektir. Fibromiyalji’nin nedeni net olarak bilinmemektedir ancak doktorlar uyku problemlerinin nedenlerinden biri olarak görmektedirler. Kötü rüyalar ya da kabuslar görmeniz de yine uykunuzun bölünmesine neden olabilir. Kabusların negatif duygu ve düşünceler yaratması devamında kendinizi yorgun hissederek tekrar uyumanızı güçleştirir.

Tanı

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer uyku bozukluklarınız birkaç gün içinde düzelmezse, altta yatan ciddi bir neden olması ihtimali ile bir doktora görünebilirsiniz. Muayene sonrası doktorunuz aşağıdaki testleri isteyebilir:

 • Polisomnografi – Bir uyku çalışması
 • Elektroensefalogram (EEG)
 • Genetik kan testi (Narkolepsi gibi nadir durumlar için)

Tedavi

Uyku bozukluklarının tedavisi nedenlerine bağlıdır ve aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

 • Yatak ıslatma ve lazımlık eğitimi konuları ele alınabilir
 • Uyku hapları önerilebilir
 • Melatonin takviyesi yapılabilir
 • Alerji veya soğuk algınlığı ilaçları reçete edilebilir
 • Diğer sağlık koşulları araştırılabilir
 • Altta yatan diğer herhangi bir sağlık sorunu için ilaç yazılabilir
 • Uyku apnesi için ameliyat önerilebilir
 • Kilo verilmesi
 • Düzenli bir uyku programının takip edilmesi
 • Psikoterapi
 • Stres ve anksiyete kontrolü
 • Akşamları sıvı tüketiminin azaltılması
 • Kafein alımının sınırlandırılması
 • Tütün mamülleri ve alkol kullanımının azaltılması

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  küçüklüğümden beri gecede tek başıma kalmaktan korkarım
  buyüzden geç yatmak alışkanlığım olmuştur.
  ilk yatağa girerken aklıma kötü düşünceler gelir ve bunlar azaldı.
  hemen uykuya dalamam
  birden fazla rüya görürüm ilk zamanlar iyi rüyalardı ancak suanda kabuslara dönüştü.
  dış etken rüyamı rahatlıkla şekillendirir.
  gece uyuduğum zaman karabasan denilen durumu yaşarım
  budurum olunca acı çekmemnin dışında damarlarımda anlamdığım elektirik şoku gibi çarpıntılarımın olmasıdır bunlar herzaman kalp kol ve beyne giden damarlarda olur
  kalp çarpıntımda oluşur. hızlı nefes alıp vermem sakinim terlemem sadece korkarım budurumdan sonra bazen gerçekle bazende rüyayla içiçeymişim gibi yaşarım
  uyanıdığım anlarda etrafımda bişeylerin gezindiğini görür gibi olurum ancak olsa bile gözlerimin bunu göremeyebileceğini biliyorum herşeyi göremeyiz çünkü
  özellikle sırt üstü yattığımda olmakta özet olrak dün bunlara bakaraktan psikolojik,fiziksel etkenlerin birleşimiyle bunu yaşamaktayım sizce ne yapmalıyım bunu aşmak için saygılarımla umarım ilgilenirsiniz çünkü 19 yıldır bu durumu yaşamakyatım yoruldum artık

  denizli_mehmet

  18 yaşındayım ramazan ayı girelden bu yana uyku bozukluğu yaşıyorum sabaha karşı saat beş gibi falan uyuya biliyorum sabah isim olunca mecbur erken kalkmak zorunda kalıyorum o zamanda aşırı baş ağrısı ve halsizlik yaşıyorum yaşıma göre kilomda fazla 77-79 kilo aralığında geliyorum nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olursanız sevinirim

  nesrin

  Ben karanlıkta yatmaktan çok korkuyorum ve yattığım odada en az bir kişi olur. Fakat rüyamda bagirdigimi söylüyorlar. Hatta bende bazen bagirdigimi fark edip bende uyanıyorum. Fakat daha dün akşam boks macindaydim (boksördüm bir zamanlar) ve yumruk atıyordum. Fakat elimde bir acıyla uyandım saat sabahın 6siydi ve benim elim duvara yumruk atmaktan kan içinde kalmıştı. Ben ne yapmalıyım ilk defa başıma böyle bir şey geldi. Bu ilerler mi yoksa geçici bir şey mi lütfen yardımcı olur musunuz ?

  GİZLİ KAFA TRAVMASI

  GİZLİ KAFA TRAVMASI
  İnsanda belaların ve kopuklukların gelişinden dolayı huzursuzluk olur. Bende bu tanıdığım kötü birinin bana bağırmasından dolayı oldu. Uzun bir yolculuk ve bir şeyin sevinçle gittiğini düşünmem ve daha sonra gerçek sevinçlerin gerçekleşememesinden dolayı gerçekleşti bu olay. Hakkın olan bir durumu alamamaktan dolayı oldu. lütfen yardımcı olun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zatürre
Karaciğer
Kalp Sağlığını Koruyucu Besinler
Göğüs Ağrısı
YÜKSEK ATEŞİN NEDENLERİ NELERDİR?
idrardan kan gelmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.