UYKUNUZU GÜZELLİK UYKUSUNA ÇEVİRİNUykunuzu Güzellik Uykusuna Çevirin

‘Güzellik uykusu’ kavramı toplumların çoğunda sıkça kullanılmış ve neredeyse bir efsane halini almıştır. Ancak son zamanlarda yapılan bazı araştırma sonuçları, günlük 6 ile 8 saat arası bir uyku süresinin yeterince dinlendirici olduğunu ve cilt görünümünde de iyileşme sağladığını belirtmektedir. Peki neden güzellik uykusu denmektedir? Çünkü vücudumuz uyku esnasında kendini onarmakta ve yenilemektedir. İşte bu nedenle cildin onarımını arttırmak için “aktif bileşenler” içeren cilt tedavileri ve ürünlerinin uykudan hemen önce kullanımı daha uygundur.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer uyumakta zorlanıyor ya da uykunuzun bir güzellik uykusuna dönmesi ve kaliteli bir uyku olması için öneriler istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanız yararınıza olacaktır.

ATACAĞINIZ ADIMLAR

#### Günde 7-8 saat uyku hedefleyin. Bu süre yetişkinler için belirlenen ortalama süredir. Fakat her insanın vücut saati farklı olduğundan sürelerde de ufak değişmeler olur. Bu süre vücudumuzun kendisini onarması ve toparlaması için yeterli görülen ve uyandığınızda kendinizi kötü hissettirecek kadar fazla olmayan bir süredir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudunuzun biyolojik saatini nasıl ayarlarsanız öyle alışır. Eğer geceleri hep aynı saatte uyuyup ve aynı saatte uyanırsanız, bir süre sonra aynı saatlerde daha kolay uyuyabildiğinizi ve uyanabildiğinizi fark edersiniz.

#### Uykunuzdan en iyi şekilde yararlanın ve kaliteli bir güzellik uykusu olmasını sağlayın.

 • Yüzünüzde kırışıklık ve şişlik oluşmasından kaçmak için uyurken sırt üstü yatın. Bu şekilde yatmanız aynı zamanda boyun ve sırt ağrılarının da daha az görülmesini sağlar.
 • Cildinize uyurken rahat bir nefes aldırmak istiyorsanız, güzelce yıkayınız.
 • Uyumadan önce cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayarak geceleyin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olunuz. Ayrıca uyandığınızda gözlerinizin altında oluşabilecek şişlikleri önlemek için geceleyin nemlendirici içeren rutin bir göz kremi de kullanabilirsiniz.
 • Yeterince şişkin bir yastık kullanın. İki yastık üst üste boyun ağrılarına neden olur. Fakat bir tanesi başınızı hafifçe kaldırarak şişkinliğe sebep olmaması için yeterli olacaktır.
 • Sabahları durulamaya zamanınız yetecek ölçüde geceleyin saçlarınıza yenileyici bir bakım da uygulayabilirsiniz.

#### Gün içerİsinde kendinizi yormanız, uyku saati geldiğinde daha rahat uyumanızı ve daha güzel bir uyku geçirmenizi kolaylaştıracaktır.

 • Gün içinde çeşitli fiziksel aktiviteler yapınız. Fakat bunu uyku saatine denk getirmeyiniz. Vaktini iyi ayarlayarak yaptığınız egzersiz, hem daha sağlıklı ve fit kalmanızı sağlar hem de verdiği yorgunluk ile daha rahat bir uyku almanıza yardımcı olur. Eğer yaşlı iseniz, herhangi bir iş yapmıyorsanız ya da tatilde iseniz, alışverişe otobüsle gitmek yerine yürümeniz ve dışarıda gezintiye çıkmanız bile evde hareketsiz kalmanızdan ve oturmanızdan daha faydalıdır.

Dikkat etmeniz gereken husus, yatmayı düşündüğünüz vakitten en az 2 saat öncesine kadar egzersiz yapmamanız olacaktır. Bunun nedeni, yaptığınız egzersizin endorfin salgısını ve kan dolaşımını arttırması nedeniyle uyumayı güçleştirmesidir.

 • Gün ortası şekerleme uykusundan kaçının. Şekerlemeler vücudunuzun gerçekten fayda sağlayabileceği kadar derin uyku değildir. Hatta bazen gündüz uykusundan uyandığınızda kendinizi uyumadan öncesine göre daha yorgun hissedersiniz. Gün ortasında uyumanız, geceleyin uykunuzun daha geç gelmesine neden olur. Geç uyuduğunuzda ise mevcut uyku düzeniniz olumsuz etkilenir. Bu yüzden eğer gündüz kendiniz yorgun hissediyorsanız, bir bardak kahve için ve çıkıp dışarıda temiz havada biraz dolaşın. Yorgunluğunuz alacak ve uykunuzu kaçıracaktır.

#### Uyumadan önce zihninizi uykuya hazırlamanız durumunda uykunuz daha kolay gelecektir. Rahat ve çabuk şekilde uyumanızı kolaylaştıran bazı yollar vardır:

 • Yatmadan önce stresle iyi mücadele edin. Zihniniz meşgul eden ve sizi düşüncelere sevk eden konuları uyku moduna geçmeden önce halledin ve mümkünse kafanızda herhangi bir endişe kalmasın. Bu sorunlara çözüm bulmaya çalışmak veya başka birisi ile paylaşıp konuşmak faydalı olacaktır. Zihninizi uykudan önce netleştirmeniz uyumanızı kolaylaştıracaktır.Uykunuz Güzellik Uykusuna Nasıl Çevrilir
 • Yatmayı düşündüğünüz zamandan yaklaşık bir saat öncesinden vücudunuzu rahatlatmaya çalışın. Bunu yapabilirseniz uyumanız daha rahat olacaktır. Bu saat içinde video oyunları oynanması veya TV seyredilmesi önerilmez. Çünkü bu aktiviteler beyni de aktif tutar. Uykudan önce vücudunuzu rahatlatmak için yapabileceğiniz şeyler arasında banyo yapmak, kitap okumak, müzik dinlemek, yıldızları seyretmek, günlük yazmak, meditasyon yapmak ve ibadet etmek yer alabilir. Kendinizi makul bir zamanda uyumak, bir günü kapatıp sabah yepyeni bir günü açmak için hazır hissettiğinizden emin olun.
 • Bir bardak süt için. Yatmadan önce ılık süt içilmesi, melatonin ve serotonin hormonlarının salınmasını uyararak uyumanıza yardımcı olur.
 • Akşam yemeğiniz hafif olmalı ve en azından uyku saatinden 3-5 saat önce yenmelidir. Birçok kişi en geniş ve büyük yemeği akşam yemeğine ayırmakta gündüz ise daha hafif ve daha geçiştirmelik yemekler yemektedir. Fakat bunun tam tersi olması gerekir. Akşam yemeği daha hafif olmalıdır. Ağır bir akşam yemeğinden sonra uyumak, mide ağrıları, rahatsızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Bunun yanında yemekten sonra uyku esnasında vücut dinlenmede olduğu için alınan kaloriler yakılamayacak ve yağ olarak fazla kilolara dönme ihtimali artacaktır. Ayrıca kişiyi uyanık tuttuğu için kafeinli içeceklerin de uyumadan önce içilmemesi gerekir. Bitki çayları içilebilir.

#### Uyuyacağınız yerin veya yatak odanızın uyumak için uygun şekilde ayarlandığından emin olunuz. Yanıp sönen ışıklar, saat tıkırtısı veya korkunç görünen diğer nesnelerden kurtulun. Perdelerin kapalı ve ortamın karanlık olması da önemlidir. Saat, şarj cihazı veya başka bir cihazdan yayılan parlak ışıklar da rahatsız edici ve uyumanıza engel olabilir. Yattığınız ortamın sessiz olması ve yan odalardan TV sesi ya da dışarıdan rahatsız edici başka seslerin gelmemesi de rahat bir uyku için gereklidir.

Odanın gün içerisinde iyi havalandırılmış olması ve sıcaklığının 16-21 derece gibi normal oda sıcaklığında olması da uyku için ideal olacaktır. 

 • Rahat bir yatakta uyuyun. Sırt bölgesini destekleyecek kadar sert ve üzerinde rahat edebilecek kadar yumuşak olması idealdir. Normal bir yatak değiştirme süresi 7 yıl civarıdır. Eğer bu süreyi aşmış veya yıpranmışsa yeni bir tane almanızın zamanı gelmiş demektir. Yatağın yanı sıra çarşafların da güzel ve temiz olması kaliteli bir uyku için önemlidir. Yatağınızı daha rahat hale getirmek için çarşaflarınıza lavanta kokulu kumaş kremi kullanmayı deneyin.
 • İpek kılıflı yastıklar kullanın. Kılıf kumaşının ipekten olması, ciltte kırışıklıkları ve saç kırılmalarını önler ve siz uyurken saçlarınızın dağılmasına sebep olmaz.

BUNLARI DA ÖNEMSEYİN

 • İyi bir uyku alışkanlığı edinmeniz biraz zaman alabilir. Çünkü vücudun biyolojik saatinin kendini sizin uyku düzenine göre ayarlaması ve uyum sağlaması için bir süre devam etmeniz gerekecektir.
 • Hafta sonları da dahil olmak üzere her sabah aynı saatte uyanmak için akşamdan alarmınızı kurunuz.
 • Bazı bitkisel çaylar içmeniz ve köpük banyosu yapmanız vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Şişlikleri azaltmak için her iki gözünüze birer salatalık dilimi koyup yaklaşık 15 dakika gözleriniz kapalı şekilde üzerinde bekletiniz.
 • Uyuma saatinden en az iki saat öncesine kadar herhangi bir uyarıcı madde içeriğinden kaçının. Bu içerikler nikotin, alkol ve kafein olabilir.
 • İyi bir uyku düzeni sadece cilt ve dış görünümünüzü iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda obezite ve kalp-damar problemleri riskini de düşürür. Stresle başa çıkmayı kolaylaştırır. Stresin azalması ise dolaylı olarak vücut genelinde görülebilecek stresle ilişkili bir dizi hastalığın önüne geçmiş olur.
 • Uykuyu düzene koymanız, diğer bazı rutinlerinizi de etkileyecektir. Mesela yemek yeme zamanları, akşam yapacağınız işleriniz ve akşam geç saatte yapacaklarınız da uyku düzenine göre değişecek ve ona göre ayarlanacaktır.
 • Bazı araştırmalar, yeterli miktarda uyuyan insanların yetersiz miktarda uyuyanlara göre daha çekici olduklarını göstermiştir. Bunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var.
 • Uyumadan önce cildinizde fırçalama yapmanız, gözeneklerin gece daha rahat nefes almasını sağlar ve ciltteki yağlanmayı azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kök Hücre
Gülmenin Faydaları
Psikoloji
Rüya Nedir? Nasıl Rüya Görürüz?
Kolon Polipleri Tedavisi Ve İlaçları Nelerdir?
Ayak Parmak Arası Kaşıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.