UYKUSUZLUĞA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Devam eden uyuma sorunları kadar insanı çıldırtan bir şey var mıdır? Uykusuzluk döngüsünü bozmak yada kırmak elbette zordur fakat imkansız değildir. Yetersiz yada doyumsuz geçen uykudan yoksun uzun geceler, günün geri kalanında stres ve tükenikliğe neden olur.

Daha dinlendirici bir uyku ihtiyacı olan insanlar için iyi haberlerimiz var. Uykusuzluk tedavisi için geniş yelpazede tamamlayıcı ilaç seçenekleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki kullanılan bu ilaçlar, yüzde 50’den fazla insanda gerek genel sağlık hali gerekse de iyi halin sürdürülmesinde etkili olduğu görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

ZİHİN – VÜCUT TRERAPİLERİ

Zihin vücut terapileri, insanların denemeli gereken en baştaki uygulamalardan biridir. Bunların en önemlileri arasında meditasyon , tai chi ve yoga her yaştan kişiler için etkilidir.

VÜCUT TEMELLİ TERAPİLER

Vücut temelli terapiler vücudun yeterinde rahatlamasını sağlayarak uykuya hazır hale gelmesini sağlar. Masaj, akupunktur yada stresi azaltan enerji teknikleri bunlardan bazılarıdır. Masaj yaşlı kanser hastalarından bebeklere kadar herkes için faydalıdır. Akupunktur ise uyku kalitesini artırır, bu, özellikle ağrıları olan kişiler için daha da etkilidir.

BİYOLOJİK TEMELLİ TEDAVİLER

Sponsorlu Bağlantılar

Biyolojik beslenme takviyeleri, uyku hapları değildir. Takviyeler doğal olarak vücudun ritmini ve bedenin kimyasının dengeye girmesine yardımcı olarak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Çok etkili ve popüler biyolojik terapiler arasında aşağıdakiler sıralanabilir;

• Melatonin ,vücut tarafından üretilen doğal bir uyku hormonu
• Kediotu kökü çayı (İbrahim Saraçoğlu “
Kediotu bitkisi, bağımlılık yapmadan, kişiyi güvenli bir şekilde sakinleştirir. Kediotunun belirttiğim tüm bu özellikleri en az 2000 yıldan beri bilinmektedir” )
• Papatya çayı
• Magnezyum , bir mineral takviyesi
• I- theanine ve 5- HTP, doğal olarak oluşan amino asitleri

UYKUSUZLUK İÇİN BİLİŞSEL – DAVRANIŞCI TERAPİ

Uykusuzluk için Bilişsel davranışçı terapi, insanların uykuya hızlı bir şekilde dalmasını, uykuda kalmasını ve uyku kalitesini iyileştirmeye yarayan stratejiler grubudur. Terapi gerek uzun gerekse de kısa vadede etkili bir çözümdür.

Uykunun iyileştirilmesi için aşağıdaki teklifleri değerlendirin;

Yatakta uyanık geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Eğer 15 ile 20 dakika sonra kendinizi hala uyanık bulursanız, yatağı terk edin ve yorulduğunuz zaman tekrar geri dönün. Yatak odanızı işinizi le ilişkilendirmeyin, orayı sadece uyumak için kullanın.

Uyku programı oluşturun. Ne olursa olsun her gün aynı saatte uyanın. Gece yaptıklarınızın ne olduğuna bakmaksızın. Bu, sizi, uyku-uyanma düzeninizin de içinde olduğu biyolojik saatinizin (sirkadiyen ritim) ayarlanmasını sağlar.
İyi bir uyku hijyeni uygulayın. Yatmadan önce fakat yatıma çok yakın olmamak koşulu ile hafif tempolu egzersizler yapın. Ayrıca kafein alımını sınırlandırın yada tamamen kesin. Yarım saat kadar önce şekerleme yapmayın yada alkol alınmasını bırakın.
Uyku üzerine eğitim. Uyku üzerine etki eden ve diğer kişilerin karşılaştıkları yada yaptıkları, niçin ve nasıl uyuyamadıkları, inanışları, çevreleri yada dış etkiler hakkında bilgi edinin. Elde ettiğiniz bulgular uyku alışkanlığınızı değiştirmenize yardımcı olacaktır. Unutmayınız ki, uykusuzluk için verdiğiniz her mücadele yöntemi sizin için en uygunu olmayabilir. Bu nedenle bu bulgular önemlidir.
Rahatlayın. Bunun yapılması genellikle daha kolaydır. Bunun için bir psikolog eğitimi ya da meditasyon, pozitif imajinasyon ya da hipnoz gibi hizmetlerin eğitimli bir profesyonel tarafından uygulanması sizin için yararlı olabilir. Sonuçlar hemen olmasa da ama bir ömür boyu sürebilir.

ÖNEMLİ NOT: Kedi otu çayı bir tatlı kaşığı dolusu kedi otu ile bir bardak kaynar su ile hazırlanır. Dileğe göre bal ile tatlandırınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El ve Ayaklarda Titreme
ASTIMI ÖNLEYİCİ ŞİFALI BİTKİLER
Menenjit
Kalp Sağlığının Korunması İçin Beslenmeye Dikkat
Kuru Öksürükle Oluşabilecek Belirtiler Nelerdir?
Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.