UYKUSUZLUK ÇEKENLERE TAVSİYELERuykusuzluk-cekenlere-tavsiyeler

“Uyku hijyeni” diye de adlandırılan iyi uyku alışkanlıkları, iyi bir gece uykusu alma ve uykusuzlukla mücadele etmeye yardımcı olur. Kaliteli bir uyku için aşağıdaki bazı ipuçları sizin için de faydalı olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Her gece aynı saatte uyuyup her sabah aynı saatte uyanmaya çalışın. Gündüz şekerleme uykularında da kaçının. Çünkü gece uyumanıza engel olabilir.
  • Geç saatlerde içinde kafein, nikotin ve alkolden kaçının. Kafein ve nikotinler uyarıcı etkide bulunduğu için uyumanıza mani olabilir. Alkol ayrıca gece uyanmalarına neden olarak uyku kalitesini de olumsuz etkileyebilir.
  • Düzenli egzersiz yapın ama uyumaya yakın vakitlerde yapmayın. Vücudu uyaracağı için uykuya geçmede zorlanabilirsiniz. Uzmanlar uyumadan en az üç ila dört saat öncesine kadar egzersiz yapılmamasını önerir.
  • Geç vakitlerde ağır yemekler yemeyin. Yatmadan önceki hafif bir atıştırma ise uyumanıza yardımcı olabilir.
  • Yatak odanız rahat edebileceğiniz şekilde olsun. Karanlık, sessiz ve ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğundan emin olun. Eğer ışık sorun ise, bir uyku maskesi deneyin. Gürültü bir sorun ise, sesleri örtbas etmek için kulaklık, bir fan veya bir “beyaz gürültü” makinesi deneyebilirsiniz.
  • Uyumadan önce dinlenmenize yardımcı olacak bir rutin takip edin. Bu rutinin içinde kitap okumak, müzik dinlemek ya da bir banyo yapmak yer alabilir.
  • Yatağınızı uyku veya seks dışında başka bir şey için kullanmaktan kaçının.
  • Eğer uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız kalkın ve kendinizi uykulu hissedene kadar kitap okuma veya başka bir şeylerle uğraşın.

Kafanızı kurcalayan ve sizi endişeye sevk eden bazı şeylerden dolayı uyumakta güçlük çekiyorsanız, yatağa girmeden önce bir liste yapın kendinize. Yani, yatağa girdiğinizde üzerinde düşüneceğiniz konuları belirleyip diğerlerini eleyin. Bu şekilde bir sınırlama uyumanızı kolaylaştırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hipotiroidi Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Ani Bulantı ve Kusma
Bakteriyel Hastalıklar Neden Olur?
Böbreklerden Protein Kaçağı
Faranjit
Bel soğukluğu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.