UYKUSUZLUK NEDİR?
Eğer uykusuzluk sorununuz varsa uykuya dalmakta zorluk çekiyor yada uyku doyurucu değilse uykusuzluk sorununuzun olduğunu söyleyebiliriz.  Uykusuzluk sorununda uyuduktan sonra uyandığınızda kendinizi yenilenmiş hissetmeniz gerekirken, kendinizi hala uyumamış gibi yorgun hisssedersiniz. Çünkü uyku beynin dinlenmesi için gereken tek şeydir.

Uykusuzluk geçici olabildiği gibi akut da olabilir. Hatta belirtiler bir aydan fazla ve ayda üç yada daha fazla görülen kronik bir hal alabilir. Uykusuzluk duygusal, nörolojik, tıbbi veya uyku bozuklukları nedeniyle ya da bazı ilaçlar, uyarıcı veya uyuşturucu ya da alkol kullanımına bağlı olabilir.  Uykusuzluk sonucunda gündüzleyin uyuklama, yorgunluk, çevresel etkilere verilen tepkilere verilen cevapta gecikme, anksiyete, sinirlilik ve depresyon gibi can sıkıcı durumlara yol açabilir. Buna bağlı olarak da kişinin işte yada okuldaki performansını etkileyip, çalışma verimini düşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uykusuzluk sorunu sonucunda refleksler yavaşladığı için sürücü hatalarına bağlı trafik kazaları sıklıkla yaşanmakta ve bu çerçevede sürekli can kaybı yaşanmaktadır. Tahminlere göre, uykulu sürücülere bağlı olarak her yıl 100.000 ‘den fazla otomobil kazaları oluşturmaktadır.

Uykusuzluk tedavisinin yapılması olası nedenlerinin değerlendirilmesi ile başlar. Bir uyku günlüğü tutulması, uyku düzeni ve uykusuzluk şiddetinin belirlenmesinde yararlı olabilir. Altta yatan bir neden tespit edildikten sonra uykusuzluk tedavisini uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

Sabah egzersizleri yaparak, uyarıcılardan kaçınarak, öğleden sonra kafein alımından kaçınarak, iyi uyku alışkanlıkları geliştirerek, yatmadan önce alkol almaktan kaçınarak kısacası birtakım yaşam değişiklikleri uykuya dalmada yararlı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilişsel-davranışçı terapi, bazı insanlar için tavsiye edilebilir. İlaçlar da yararlı olabilir, ancak bunların bazıları alışkanlık yapabilmekte ve diğer bazı ciddi yan etkilere yol açabilmektedir. Uykusuzluk kendiliğinden düzelebilen geçici bir sorun olabilir veya kronik olabilir. Eğer uykusuzluk günlük yaşamınıza ciddi müdahale ettiğinizi düşünüyor ve başka sorunlara neden oluyor ise (kronik yorgunluk) acil tıbbi yardım alın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Mantarı ve Tedavi Yöntemleri
Mide Üşütmesi
Kuyruk Sokumu Ağrısı
Neler Nöropatik Ağrılara Sebep Olmaktadır?
Burkulma ve İncinme
Bulanık Görme, Baş Dönmesi ve Baş Ağrısı Tehlikeli Olabilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.