UYKUSUZLUK TEDAVİSİ
Uykusuzluk bir kişinin düzensiz yaşamasını mümkün kılan bir rahatsızlıktır. Tıbbi tanımı gereği, uykusuzluk uykuya dalmada zorluk, uykunun sürdürülememesi ya da her ikisi olarak tanımlanabilir. İnsanların çoğu kendi yaşam süresi en az bir kez uykusuzluk ya da uykusuzluk üzerine sorunlarla karşılaşır. Nüfusun yaklaşık % 10’u kronik uykusuzluktan muzdarip olduğu bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu denli fazla uykusuzluk sorununa karşı ne tür tedaviler uygulanabilir konulu yazımızda uykusuzluk ile ilgili bitkisel ilaçlar, evde yapılabilecek uygulamalar, uyku öncesi hazırlık ve alternatif tıp hakkında tatmin edici başlıklar bulacaksınız. Yazımızı okuduğunuzda deliksiz bir uyku çekeceğinizi umuyoruz.

UYKUSUZLUK NEDENLERİ
Uykusuzluk sorunu için temel neden yetersiz kalite veya uyku miktarıdır. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişir fakat uyku saatlerinin ideal miktarı için bir dizi standart vardır. Uykusuzlukta zayıf konsantrasyon ve odaklanma, bozulmuş motor koordinasyon, uykusuz gecelerin sayısı ile ilgili bellek güçlüğü gibi belirti vermektedir. Uykusuzluk genel olarak üç kategoriye ayrılmıştır;

 • Bir haftadan az süren uykusuzluklar Geçici Uykusuzluk
 • 1-3 hafta civarında süren uykusuzluk Kısa Vadeli Uykusuzluk
 • 3 haftadan fazla süren uykusuzluk Kronik Uykusuzluk olarak adlandırılır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR
Uyku alışkanlıklarının değiştirmesi ve uykusuzluğun altta yatan herhangi bir nedenine göre yapılan basit adımlarla problem çözümlenebilmektedir. Ses, gündüz uyanık kalmak uyku sorununun giderilmesindeki basit faktörle iki örnektir. Aşağıda sıralanacak olan önlemleri öncelikle uygulayınız. Bunların yardımcı olmadığını düşünüyorsanız doktorunuza başvurarak gerekli yardımı alınız. Doktorunuzun verdiği ilaçlar gevşemenize ve uykunuza katkıda bulunmasını sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Davranış Terapileri:
Tedavide birincil olarak davranış terapileri önemli yer tutmaktadır. Davranışçı tedaviler, yeni uyku davranışları ve uyku ortamının iyileştirilmesi için yollar öğretmektedir. Davranış terapileri uyku ilaçlarına göre eşit veya daha fazla daha etkilidir. Davranış tedavileri, genellikle uykusuzluk sorunu olan insanlar için tedavinin ilk satırı olarak tavsiye edilir. Davranış terapileri aşağıda son derece geniş çapta açıklanmıştır. Tekrar olmaması açısından buraya alınmamıştır.

İlaçlar:
İkincil olarak ise uykusuzluk tedavisinde ilaçlar kullanılmaktadır. Reçete edilmiş zolpidem (Ambien), eszopiclone (Lunesta), zaleplon (Sonata) veya ramelteon (Rozerem) gibi uyku ilaçları uykuya yardımcı olabilir. Ancak nadir durumlarda bu ilaçlar ciddi alerjik reaksiyonla, yüzde şişlik ve uykuda yemek yeme, uyurgezerlik gibi alışılmadık davranışlar neden olabilir. Uyku ilaçları yaşlılarda daha baskın etki gösterir. Aşırı uyku hali, bozulmuş düşünme, denge sorunları, ajitasyon ve gece dolaşmaya neden olabilir.
Doktorlar genellikle birkaç haftadan fazla uyku haplarını önermemektedir. Bu ilaçların alışkanlık yapan türleri de vardır.
Eğer depresyon gibi uykusuzluk varsa, doktorunuz trazodon, doksepin veya mirtazapin (Remeron) gibi bir yatıştırıcı etkisi olan bir antidepresan ilaçlar reçete edebilir.
Reçetesiz uyku yardımcıları: Reçetesiz uyku ilaçlarından antihistaminikler kullanılabilir. Ama antihistaminikler uyku kalitesini azaltabilir ve gündüz uyuklaması, ağız kuruluğu ve bulanık görme gibi yan etkilere neden olabilir. Bu etkileri yaşlılarda daha kötü olabilir.

UYKUSUZLUK İÇİN DİĞER ÇARELER
Şu ana kadar gerek bilimsel olsun gerekse de geleneksel olsun uyku sorununa karşı birçok yöntem geliştirilmiştir. Uykusuzluk, yaşınız veya cinsiyetiniz ne olursa olsun tedavi edilebilir bir şeydir. Elbette bizler okuyucularımıza öncelikle doğal olan uygulamaları öneriyoruz. Çözüme katkıda bulunacağına inandığımız prosedürleri sizler için yazdık.

 • Yatmadan önce balla karıştırıp ılık süt içmek uykusuzluk için büyük bir yardımcı olabilir.
 • Bir çorba kaşığı bal ile bir çorba kaşığı kereviz suyu eklenerek ile uykusuzluk tedavisinde 15 gün süreyle devam edildiğinde büyük ölçüde tedaviye yardımcı olur.
 • Papatya, lobelia cinsi şifalı bitkiler veya nane çayı sağlıklı bir uyku getirmek için iyi kaynaklardır.
 • Shankhpushpi(Convolvulus pluricaulis) ve Brahmi(Bacopa monnieri) gibi geleneksel otlar reçeteli miktarda alınırsa uykusuzluk tedavisinde yararlı olabilir.
 • İnce kızarmış kimyon tohumu toz haline getirerek olgun muz ile hamur yaparak düzenli kullanımda büyük ölçüde uykusuzluğa ilaç olur.
 • Manda sütü, lor, tam tahıllar, bakliyat, hububat ve fındık gibi besinler sağlıklı bir uyku için diyete dahil edilmelidir.
 • Meditasyon ve özel yoga seansları da uykusuzluk için tedavi için yararlı olabilir.
 • Susam yağı, brahmi (Bacopa monnieri) yağı, jatamatnsi (Nardostachys jatamansi) yağı veya inek tereyağından biriyle kafa derisi ve ayak masajı uykusuzluk yararlı olabilir. Ancak, bu yağların uygulamadan önce biraz sıcak olması tavsiye edilir.
 • Yatıştırıcı özelliği olan bitkisel çaylardan hususan kediotu ve sarı kantaron tercih edilebilir. Bilhassa akşam saatlerinde bir fincan takviye yapılması gözkapaklarınızın ağırlaşmasını kolaylaştırabilir.

YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER, YAŞAM TARZI
Uyku sorununa karşı talep ettiğiniz yukarıdaki doğal uygulamalardan sonra hayatınızda değiştirmeniz gereken davranışlar olabilir. Uykusuzluk tedavisinde başarı sağlamak için tabiri caizse “takım çalışması” çok önemlidir. Uykunun anahtarı gün boyunca yapacağınız bir takım değişikliklerden geçmektedir. Aşağıda hangi faktörler uykusuzluğa neden olur, sıralanmıştır. Bu ipuçlarını deneyin:

 • İyi bir başlangıç için hangi saatte yatarsanız yatın belirli bir saatte kalkın. Uykunuzun düzene girdiğini göreceksiniz. Bir süre sonrada otomatik olarak uykunuzun geldiğini göreceksiniz. (Hafta sonları dhil)
 • Her gün belirlediğiniz bir saatte yatmaya çalışın düşüncesinin yerine uykunuz gelmeden yatağa girmeyin diyoruz.
 • Genel yanlışlardan biri de yatakta uzun süre beklemektir. Uyumuyorsanız yataktan çıkın. Şayet uyuyup uyandığınızda ya da yatağa girdiğinizde yarım saat kadar uykunuz gelmediyse yataktan kalkın. Kitap okumak veya hoşunuza giden başka bir meşguliyet bulun, oyalanın. Böylece uykunuz tekrardan gelecektir.
 • Okumak ya da televizyon izlemek gibi etkinlikleri çok uykunuz gelene kadar yapın. Uykunuz gelmeden yatağa girmeyin.
 • Yatak ya da yatak odanızı sadece uyku veya seks için kullanın. Yatak odasını TV izlemek, çalışmak veya yatakta yemek ve okumak için kullanmayın.
 • Rahatlamak için yollar bulun. Yatmadan önce ılık bir banyo uyku için hazırlanmaya yardımcı olabilir. Eşiniz de size bir masaj yaparak destek sağlaması sağlanabilir. Egzersiz, yoga ya da dua, derin nefes alıp verme nefes alma, okuma, hafif müzik gibi rahatlatıcı etkinlikler ile kendinize yatmadan ritüel oluşturun.
 • Şekerleme uykuları bırakın ya da sınırlayın. Şekerlemeler geceleri uykuya dalmayı zorlaştırır. Şekerleme olmadan dayanamıyorsanız en fazla 30 dakika ile sınırlayın ve asıl uykuya yakın kestirmeyiniz.
 • Yatak odanızı uyku için konforlu hale getirin. Yatak odanızın kapısını kapatın. Bu, çalışan bir fan gibi ince bir arka plan gürültülerini ve diğer gürültüleri bastırmak için gereklidir. Yatak odanızın sıcaklığı uygun olsun. Karanlık bir ortamda uyku düzenleyen hormon daha fazla salındığı için kaliteli bir uyku açısından karanlık ortamı seçiniz. Bir bilgisayar veya TV’yi yatak odasında tutmayın.
 • Yatmadan yaklaşık 5-6 saat önce 20-30 dakika kadar egzersiz programınız olsun.
 • Kafein, alkol ve nikotin alımını sınırlayınız. Öğle yemeğinden sonra kafein alımı ve nikotin kullanımı gece uykuya dalmakta sizi tutabilir. Alkol ise başlangıçta sizi uykulu hissetmenize neden olsa da, uykunuzun huzursuz ve sık sık uyanmalara neden olabilir.
 • Yatmadan önce büyük öğün ve içeceklerler almayın. Akşam yemeğini çok geç yemeyin. Artı olarak, içecek alımını da sınırlayın. İçeceklerde aşırıya kaçılması sık sık idrara zorunda kalmanıza neden olacaktır.
 • İlaçlarınızı kontrol edin. Eğer düzenli ilaç alıyorsanız, doktorunuzla görüşün. Onların uykusuzluğa katkıda bulunup bulunmadığını öğrenin. Değiştirebiliyorsanız eşdeğer bir ilaçla değiştirttiriniz.
 • Ağrı ile uyumaya çalışmayınız. Acı hissettiğiniz bir durum varsa uygun bir ağrı kesici alınız.
 • Yatak odasındaki saatleri gizleyiniz. Kalkmak istediğiniz saati alarm kurun ve diğer araçları(kol saati ve cep telefonu) gizleyiniz.

ALTERNATİF TIP
Birçok insan uykusuzluk için doktoru ziyaret yerine uykusuzluk ile kendi başa çıkabilir ve başarılı da olabilir. İşte, çeşitli tedaviler:

Melatonin: Uykusuzluğa yardımcı olmak için reçetesiz olarak satılmaktadır. Melatonin vücudunuzun doğal olarak alacakaranlıkta başlayan ve sabaha kadar kana salınımı artan bir hormondur. Yaşlı insanlarda ama melatonin daha büyük orandadır. Genellikle, ancak birkaç hafta için melatonin kullanım güvenli olarak kabul edilir. Melatonin uzun vadede güvenliği bilinmemektedir. Doz genellikle bir gün 0.3 ile 5 miligram (mg) arasındadır.

Kediotu(Valeriana officinalis): Bu şifalı bitki, hafif sedatif(merkezî sinir sisteminin çalışmasını yavaşlatıcı madde) etkiye sahip ve uykuya yardımcı olarak satılan bir diğer besin takviyesidir. Kediotu için önerilen doz 400-900 mg arsındadır.

Akupunktur: Bir akupunktur oturumu sırasında, bir pratisyen, vücudun belirli noktalarına çok sayıda ince iğneler yerleştirir. Bu uygulamanın uyku için tartışmasız yararı vardır. Herhangi bir bitkisel takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun, faydalı olabileceği ya da diğer ilaçlarla etkileşimi olup olmadığı konusunda emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  sabit yavuz

  bu iyi yöntem artık rahat rahat yatıyorum oh be artık enerjim yerimde

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DİZDE ÇITIRDAMA, KIKIRDAMA, TIKIRDAMA, SES GELMESİ
Çiftler Arasında Sorun Horlama
Kepek Sorunu
Panik Atak
Şeker Hastalığı ( Tanı )
Cinsel Organ Sivilceleri Nasıl Önlenir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.