UYLUK AĞRISI NASIL GEÇERUyluk Ağrısı Nasıl Geçer

Uyluklarda ortaya çıkan ani ağrı, sadece acı vermekle kalmayıp tüm bacakta rahatsızlığa neden olur. Bacağınızı büktüğünüzde, yanlış bir pozisyonda oturduğunuzda ya da kas işlev bozukluklarından kaynaklanabilir. Durumun erken tanısı hareketi ve rutin işlemleri engelleyebilen kronik koşulları önler. Bazı belirtileri ciddi enfeksiyonların sinyalleri olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyluk ağrısının nedenleri

Uzun süreli oturma

Hareket etmeden uzun süreli bir şekilde oturmak, bacaklara kan akışını engelleyerek uyuşmaya yol açar. Bacaklar hareket etmeye başlayınca kan dolaşımı da normale döner. Bu durum genellikle uzun süreli seyahat veya ofiste oturma nedeniyle ortaya çıkar.

Kas Gerilmesi

Yürürken aniden ortaya çıkan bir kas çekilmesi durumudur. Uylukların arka tarafının çekilerek sakatlanması sonucu oluşabilir. Aynı zamanda spor faaliyetlerinde de gelişebilir. Ağrı uylukların ön kısmında olduğunda dışarı çeken kas ve dört başlı kaslardan kaynaklanır.

Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kasların aşırı çalıştırılması

Ağır iş yapma ve egzersiz yapmak kaslarda gerilme ve burkulmalara yol açar. Bu da zayıflamış bağ ve kasların olduğu uyluk ve bacaklarda ağrıya neden olur.

GebelikUylukta Şiddetli Ağrı

Gebelik sırasında pelvik kaslar gerildiğinde Simfizis Pubis Disfonksiyon (SPD) gerçekleşir. Vücudun doğuma hazırlık için salgıladığı “relaxin” hormonunun aşırı üretimi iç uyluklarda ağrıya neden olur. Kasık kemik eklemleri üzerindeki yumuşatılmış bağların gevşemesi de uyluk ağrılarına neden olur.

Altta yatan hastalıklar

Uyluklarda ortaya çıkan keskin ağrı altta yatan potansiyel hastalıklardan da kaynaklanabilir. Diğer enfeksiyonların yanı sıra osteomiyelit, Ewing sarkomu, septik artrit, osteosarkom, siyatik, kompartman sendromu gibi hastalıklar bunlar arasındadır. Bunların yanı sıra kemiklerdeki bir tümör, kırık ve tendinit gibi sinir bozuklukları da ağrı oluşumunda etkili olabilir. Bu tür durumlar, bir klinik çalışması yoluyla tespit edilebilir.

Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Uyluklardaki ağrı için çözüm önerileri

Ağrının kötüleşmemesi için doktora erken gitmek ve dolayısıyla tedavi seçeneklerinin erken uygulanması önemlidir. Çünkü bazı uyluk ağrılarında sırtın alt bölgesi için tedavi gerekebilir.

Evdeki çözümler

Uyluk ve belin alt kısmında görülen ağrıyı azaltmanın basit ve etkili birkaç çözümü vardır. Ağrı ve rahatsızlığı gidermek için güvenilir çözümlerdir bunlar. Çözümlerin etkisi ağrının şiddetine de bağlıdır. Ev yapımı çözümler rahatsızlıkların giderilmesinde hızlı bir rahatlama sağlayacaktır. Kendi başınıza uygulayabilmeniz için basit ve kolay adımlar vardır:

RICE Yöntemi: (Rest, Ice, Compression, Elevation kelimelerinin baş harfleri:Sırasıyla Dinlenme, Buz, Kompress ve Yükseltme) yöntemi tıbben önerilen ve uyluk ağrısı için etkili bir çözümdür.

Kompres: Uyluk bölgelerindeki ani keskin ağrıları ortadan kaldırmak için ve herhangi bir şişme veya ağrıyı azaltmak için etkilenen bölgelerinde sıcak veya soğuk kompresler uygulayın. İnflamasyon yavaş yavaş kaybolacaktır.

Sıcak Banyo: Sıcak bir banyo veya uylukları sıcak suya daldırmak ağrılarda hafifletici etki yapacaktır.

Masaj: Esansiyel yağlar ile bacaklara masaj uygulanması, kas çekilmelerini ve ağrıları azaltır. Kasları rahatlatmak için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı ve melisa ile yapılan bir karışımı kullanın. Sen etkili bir hukuk yolu bu bazı karıştırabilirsiniz. Bu şekilde masaja devam edilmesi halinde ağrılar azalacaktır. Yağ karışımı ayrıca bacakların ısınarak kan dolaşımının sağlanması suretiyle ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Yoga ve Egzersizler: Ayrıca Yoga ve benzeri egzersizler ile de ağrılar azaltılabilir. En etkili yoga egzersiz türlerinden bazıları Janusandhi, Gomukhasana ve Uttanpadasana’dır. Bu egzersizler uyluk ve bacaklarda ağrıyı dindirebilir. Fizik tedavinin ağrının yerine ve türüne göre önereceği egzersizler de önemlidir.

Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diğerleri: Obezite de bacak, uyluk ve sırt ağrılarının başka bir nedenidir. Bu nedenle, kilo verilmesi bu tür ağrıların önüne geçilmesi için gereklidir. Fazla kilolar için uygun diyet ve egzersiz programına göre hareket edilmesi önerilir. Kas ağrılarının azaltılması için kafein tüketiminin de düşürülmesi tavsiye edilir.

Klinik Tedaviler

Çoğu zaman belirti ve şikayetlerin devam etmesi durumunda bir uzmana görünmek gerekir. Altta yatan rahatsızlıkların olması durumunda hastalığa uygun tedavinin uygulanması ve erken teşhis edilmesi açısından önemlidir. Özellikle uzun süreli şiddetli ağrı, tıbbi sorundur. Teşhis konduktan sonra aşağıdaki tedavi seçeneklerinden biri veya birkaçına başvurulabilir:

Ağrı kesiciler: Ağrıyı dindirmek için anti-inflamatuar ilaçlar uygundur. Ağrı ve inflamasyonu azaltmak için aspirin veya ibuprofen alınabilir.uyluk ağrısı neden olur

Uyluk sargısı: Fizyoterapist tarafından kas çekilmeleri durumunda elastik bantların kullanılması tavsiye edilebilir. Şişme ve kas gerilmelerini azaltır. Özellikle spor kaynaklı kas ağrılarından etkilidir.

Enjeksiyon: Ağrıyı azaltmak için enjeksiyon yapılması da enflamasyona için çözümdür. Kortikosteroid içerikli enjeksiyonlar şiddetli şişlik ve ağrı riskini azaltır. Doktor tarafından önerildiği taktirde vurulmalıdır. Şiddetli ağrı durumlarında iltihap riskini azaltmak için bir kortikosteroid enjeksiyon yapılır.

Bacakta Yanma Hissi Neden Olur?

Ameliyat: Uyluk ağrılarının tedavisinde bazen cerrahi girişim de bir seçenektir. Genellikle büyüme, iyi huylu kanser ve kompartman sendromu vakalarında tavsiye edilmektedir. Bu koşullarda, yapılan ameliyat etkilenen bölgede ağrıyı hafifletmek için etkili bir çözüm olur.

Doktora ne zaman görünmelisiniz?

Uyluk ağrısı belirtileri nedenlerine bağlıdır. Erken tanı uyluk kemiğinin zarar görmesini engellemek için tedaviyi kolaylaştırır. Aşağıdaki belirtiler doktora görünme sebebi sayılır:

  • Dış uyluk ve diz ağrıları
  • Kasık çevresinden kalçalara doğru yayılan ani ağrı
  • Şişmiş uyluk alanları
  • Uyluk bölgesinde uyuşukluk ve yanma hissi
  • Uyluk kaslarında sertlik
  • Uyluk bölgesindeki zorlanmadan dolayı hareket etmekte güçlük
  • Hareket esnasında ve otururken uyluklarda ağrı
  • Uyluk üzerine herhangi bir ağırlık geldiğinde dayanılmaz bir ağrı hissetme

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Eşcinsellik Değiştirilebilir mi?
Yaz Kış Ellerin Soğuk Olması
Kurdeşene Ne İyi Gelir
Bacakta Yumru, Şişlik, Kitle
Aç Kalarak Oruç Tutarak Kilo Verme
El Bileği Çıkığı Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.