UYLUKTAKİ SELÜLİTLER NASIL GEÇERUyluktaki Selülitler Nasıl Geçer

Çukurlu, çirkin selülitler çoğunlukla genetik olmakta ve maalesef tamamen yok edilmesi için yapılabilecekler sınırlıdır. Uyluk arkasındaki selülitlerle mücadele ederek geçici şekilde kaybolmasını sağlayabilir veya en azından daha belirgin olmasının önüne geçebilirsiniz. Bu amaçla deneyebileceğiniz yöntemler aşağıda verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖLÜM 1: Masaj, Kremler, Kozmetik ürünleri

1/ Selülitlere masaj yapın. Teorik olarak, uyluk arkasına masaj yaparak bacağın o kısmındaki kan dolaşımını arttırmanız mümkündür. Artan kan dolaşımı da selülitlerin gamzeli ve istenmeyen görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

 • Başka bir imkan yoksa parmaklarınızla masaj yapabilirsiniz. Günde 5 ila 10 dakika boyunca uyluk arkasını sıkı şekilde ovarak ve dairesel hareketler ile masaj yapınız. Selülitlerin olduğu tüm bölgeyi kapsayacak şekilde masajınızı yapınız.
 • Ayrıca masaj sabunları da deneyebilirsiniz. Bu sabunların içeriğinde genellikle kan akışını arttırmak ve cilt yüzeyinin altında katılaşmış sıvıları kırmaya yardımcı olması için küçük tümsekler veya yumrular vardır. Çoğunun içinde de ciltteki ölü hücreleri ve toksinleri temizleyici içerikler ve aynı zamanda cildin cildi sağlamlaştırmak için de kafein içeriği de bulunmaktadır.

2/ Bir exfoliator (soyucu) kullanın. Masaj gibi nazik bir exfoliator kan dolaşımını arttırır ve uyluk bölgesinin toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Öğütülmüş kahve, şeker ve tuz gibi doğal soyucular da denenebilir. Bu tür ürünler genellikle daha nazik olmakta ve çoğu kişi için daha güvenli kabul edilmektedir.
 • Özellikle çekilmiş kahve içeren soyucular kafein içeriği sayesinde cildin daha sıkı olmasına yardımcı olabilir.
 • En iyi sonuçlar için avokado yağı veya E vitamini yağı gibi bir içeriğe sahip soyucu ile cildin daha fazla zenginleşmesi ve hidrate olması sağlanabilir.

Uyluktaki Selülitlere Ne İyi Gelir3/ Selülit serumu veya kremi de deneyebilirsiniz. Cilt sıkılaştırıcı serumlar ve kremler neredeyse tüm kozmetik mağazalarında ve eczanelerde bulunmaktadır. Bu tür ürünlerde farklı seçenekler deneyerek hangisinin daha etkili olduğuna karar verebilirsiniz. Çoğu ürünün tam etkisini görmek içinse en azından birkaç hafta kullanılması gerekir.

 • Çoğu selülit serumlarının içinde lotus yaprağı ekstresi, Koenzim 10 ve L-Carnitine gibi cilt sıkılaştırılmasını sağlayan maddeler yer almaktadır.
 • En iyi sonuçlar için her gün uygulayın. İki hafta içinde iyileşmeler görebilirsiniz.
 • Bu tür ürünlerin bazılarında az miktarda da olsa uyarıcı maddeler olduğundan dolayı çok sık kullanıldığı zaman beklenmedik yan etkilere sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda bu kremlerin ciltte çekilme yerine şişmeye neden olduğu ve geçici bir etkisinin olduğu yönünde de iddialar bulunmaktadır.

4/ Bir bronzlaştırıcı ile selülitleri gizleyebilirsiniz. Eğer kullandığını ürünler ve diğer yöntemlerle çirkin selülitlerinizden kurtulamadıysanız, dikkatli bir bronzlaşma losyonu veya diğer bronzlaştırıcı ürünler ile görünmeyecek hale getirebilirsiniz.

 • Bronzlaştırıcıyı bacağınızım tümüne uygulayınız. Sadece uyluk arkasına sürmeyiniz. Bu şekilde ilgili alan daha çok dikkat çekecektir.
 • Koyu, bronzlaşmış bir cilt selülitlerin görünümünü maskeleyebilir ancak cildin daha doğal ve sağlıklı görünmesi için daha ince bir tabaka halince bronzlaştırıcı sürülmelidir.

5/ Ev yapımı çözümlere başvurabilirsiniz. İnternetten yapacağınız kısa bir araştırma ile selülitlerinizden kurtulmak için ev yapımı doğal birçok krem tarifi bulabilirsiniz. Bulduğunuz tarifler içinde, kan dolaşımını uyarıcı, nemlendirici ve peeling özelliği olan bir krem olmasına dikkat edin.

 • İnternette bulma ihtimalinizin olduğu bir tarifte; 1/2 fincan (125 ml) öğütülmüş kahve, 1 yemek kaşığı (15 ml), beyaz toz şeker, 2-3 yemek kaşığı (30 ila 45 ml) zeytinyağı, 1 çay kaşığı gliserin ve 2 çay kaşığı (10 ml) E vitamini yağı kullanılarak hepsi karıştırılır.
 • Uygulamaya geçmeden önce selülitlerin olduğu bölgedeki gözenekleri açmak için sıcak su ile yıkayınız. Doğrudan selülitlerin üzerini 5 dakika süreyle ellerinizle iyice fırçalayın.
 • İlgili bölgedeki nemi ve ısıyı muhafaza etmek için plastik streç naylonu gibi bir şeyle sarınız. Sargı 10 dakika boyunca kalsın. Daha sonra sargıyı açarak yıkayınız. Ardından bir nemlendirici uygulayınız.
 • Kahve, içerdiği kafein ve bazı antioksidanlar sayesinde çukurlu selülitlerin oluşmasına neden olan toksinlere karşı etkilidir. Aynı zamanda kan akışını da arttırır.
 • Şeker de gözenekleri temizlemeye yardımcı olabilecek bir exfoliant (soyucu) maddedir.
 • Zeytinyağı, gliserin ve E vitamini yağları cildi nemlendirir ve korur.

BÖLÜM 2: Diyet ve EgzersizUyluktaki Selülitler eGZERSİZ

1/ Lif ve protein açısından zengin bir diyetle beslenin. İstenmeyen selülitlerden kurtulmak için sağlıklı olmayan yağ çeşitlerinden kaçınmalısınız. Dengeli şekilde beslenmelisiniz.

 • Kepekli tahıllar, meyve ve yapraklı sebzelerde bulunan lif kaynakları, vücudunuzu düzenler, atık ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Et ve kuruyemişlerde bulunan protein ise hasar görmüş kollajen ve bağ dokularının onarımına yardımcı olur. Dolayısıyla cildiniz daha sıkı olmakta ve gamzeli, buruşuk selülitler azalmaktadır. Çoğunlukla kırmızı et gibi yağlı protein kaynaklarındansa balık gibi yağsız protein kaynaklarını tercih ediniz.
 • Ayrıca mümkün olduğunca doymuş yağlar ve trans yağlardan da kaçınmalısınız. Özellikle cips, fast-food yiyecekler, şekerli yiyecekler ve abur cuburlardan kaçının.

2/ Doğru miktarda kalori alınız. Selülitlerden kurtulmak için fazla yağlarınızı yakmalısınız. Bunu yapmak için de, aldığınız kalori miktarından daha fazlasını tüketmeniz gerekir.

 • Vücut kitle indeksinize göre ideal kilonuzu belirleyin.
 • Almanız gereken kalori miktarını hesaplamak için şöyle bir formül takip edebilirsiniz: Eğer haftada üç ila dört kez ve en azından 60 dakikalık bir egzersiz yapıyorsanız, kilo miktarınızı 15 ile çarpın. Eğer hiç egzersiz yapmıyorsanız 13 ile çarpın. Eğer günde bir saat veya daha fazla egzersiz yapıyorsanız da kilonuzu 20 ile çarpın.
 • Bir haftanın sonunda tükettiğiniz toplam kalori sayısına dikkat ediniz. Almanız gereken günlük kalori miktarını tükettiğiniz kalori miktarından çıkarınız. Bu hesaplama ile fazla kilolar ve yağlarınızdan kurtulmak için daha ne kadar çalışmanız gerektiğini belirleme şansınız olur.

3/ Bol miktarda su içiniz. Fazla miktarda su içmeniz, vücuttaki toksinler ve yağları atmanızı sağlayarak selülitlerden kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

 • Su aynı zamanda kolajenler ve bağ dokusunu da güçlendirerek cildin daha sıkı olmasını sağlar. Dolayısıyla selülitli bölgelerde kollajenlerdeki kırışıklıların azalması ve daha yumuşak bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur.
 • Günlük olarak aldığınız su miktarını arttırmalısınız. İnsan vücudu için optimal miktardaki su, günlük 8 bardaktır. Bu miktar her ne kadar az gibi gelse de çoğumuz bu miktarı tüketmiyoruz. Su içmeyi unutma ve içmek istediğinizde mutfağa gitmeye üşenme ihtimaline karşı her zaman en yakınızda mesela masanızda bir kap su bulundurunuz.

4/ Yürüyüş yapın. Yürüme, koşma veya benzeri herhangi bir kardiyo egzersizi kan dolaşımını arttırması açısından yararlı olmaktadır. Ayrıca bu tür kardiyo egzersizler fazla yağların yakılması açısından da önemlidir. Yüzme de tüm vücudu çalıştıran ve yağ yakan mükemmel bir egzersizdir.

 • En iyi sonuçlar için kardiyovasküler egzersizleri haftada birkaç kez tekrarlamaya çalışın.
 • Uyluk bölgesindeki aşırı selülitlerden kurtulmak için haftanın altı günü ve her gün 45 ila 60 dakika arasında yürüyüş yapmaya çalışın. Bir günü ise dinlenmeye ayırın. Kendinizi rahat hissedecek şekilde hızlı ve tempolu yürümeye çalışın. İlk başlarda tempoyu biraz düşük tutun. Vücudunuz ve metabolizmanız uyum sağladıkça tempoyu da arttırabilirsiniz. Baş dönmesi ve nefes darlığı gibi durumlarda egzersizi bırakınız veya tempoyu düşürünüz.

5/ Ağırlık egzersizleri de yapabilirsiniz. Kardiyo egzersizleri ile kan dolaşımı arttırılır. Ağırlık egzersizleri ise kas yapımı sağlar.

 • Alt vücut ve uyluk bölgesinin hedeflendiği ağırlık egzersizleri selülitler için daha etkili olacaktır. Deneyebileceğiniz egzersiz türlerinden bazıları aşağıda verilmiştir.

BÖLÜM 3: Uyluk kaldırma egzersizi

1/ Yüz üstü yatar vaziyette iken bacaklarınızı yükseltin. Karnınız düz olmalıdır. Ayaklarınızı diz hizasının biraz yukarıdan yaklaşık 10 cm kadar kaldırın.

 • Boyun ve başınız yere düz olmamalı ama arkaya doğru da eğmemelisiniz. Başınız aşağı bakacak şekilde hafifçe yukarıda olmalıdır. Egzersiz boyunca da kollarınız katlı şekilde önünüzde olmalıdır.

2/ Dizlerinizi bükün. Dizlerinizi yerden kaldırırken hafifçe bükünüz. Yerden tutarken yavaşça dizlerinizi bükün. Hareketin başından itibaren 5 saniye devam ettiriniz.

 • En sonda ise 15 saniye boyunca pozisyonu korumalısınız.
 • Dizleriniz zemine tam dik açıda olmamalıdır.

3/ Yavaşça bacaklarınızı düzeltin ve dizleriniz açın. Bacaklarınızı düz vaziyette yere indirerek bitiriniz.

 • Her egzersiz rutinini 10 kez tekrarlayınız.

BÖLÜM 4: Pony Kick egzersizi

1/ Dirsek ve dizleriniz üzerinde dinlenin. Dirsekleriniz ve bacaklarınız neredeyse yere düz şekilde olmalıdır.

 • Başınız ve boynunuz ise doğal pozisyonunda kalmalıdır. Baş ve boyun sert olmayacak bir şekilde düz durmalı, sırt bölgesi ise yarım açı ile aşağıda olmalıdır.

2/ Sol uyluğunuz yavaşça kaldırın. Uyluklarınızı yaklaşık 45 derece yükseltmeye çalışınız. Bu esnada dizleriniz bükülü ve topuklarınız yukarı bakmalıdır.

 • Bacaklarınızı kaldırırken sırtınızı ise düz şekilde tutunuz.
 • Kendinizi bu pozisyonda 5 saniye tutunuz.

3/ Bacaklarınızı indirin ve tekrarlayın. Sol bacağınızı yavaşça başlangıç ​​pozisyonuna alıp yine aynı şekilde yukarı kaldırarak pozisyonu tekrarlayın.

 • Bu egzersiz bir bacak ile en az beş kez tekrar edilmelidir.

4/ Bacaklarınızı değiştirerek tekrarlara devam edin. Sol bacağınızla egzersizleri tamamladığınızda sağ bacağınıza geçerek aynı işlemleri tekrarlayın.

 • Her bir bacağınızı kaç kez kaldırdıysanız diğer bacağınızı da aynı sayıda kaldırınız.

BÖLÜM 5: Sandalye egzersizi

1/ Bir duvara yakın durun. Topuklarınızın üzerinde duvardan yaklaşık 30 cm uzakta ayakta durunuz.

 • Ayaklarınızın arası omuz genişliğinde olmalıdır.

2/ Vücudunuzu duvara doğru hareket ettirin. Her bir hareketinizde duvara değdikten sonra aynı zamanda geri getiriniz. Duruşunuz bir sandalyede otururkenki pozisyona benzer olmalıdır.

 • Diğer bir deyişle, uyluklarınız yere dik olmalıdır.

3/ Ayağa kalkmadan önce oturma pozisyonunda olun. 30 ila 120 saniye bu pozisyonda kalın. Sürenin sonunda dikkatli bir şekilde ayaktaki başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün.

 • Ayaktaki pozisyonunuza dönmek için kollarınızı kullanmanız gerekebilir.

BÖLÜM 6: Tıbbi püf noktalarılaser tedavi uyluktaki selülit

1/ Lazer tedavi düşünülebilir. Bu teknikte ışınlar lenf sisteminin içine gönderilerek yağların sıvılaştırılması yoluyla elimine edilmesi sağlanır.

 • Lazer tedavisinden alınacak sonuçlar kişiden kişiye değişmekle birlikte çoğunlukla etkisinin az ve geçici olduğu unutulmamalıdır.
 • Lazer tedavisi, derinin altındaki yağ miktarını azaltarak cildin daha sıkı görünmesine yardımcı olur. Ancak yukarıda da ifade edildiği gibi etkisi geçici bir süre olmaktadır. Yarattığı etkinin devam etmesi için her birkaç ayda bir lazer seanslarının tekrarlanması gerekecektir. Lazer tedavisinde göz önünde bulundurulması gereken noktalardan birisi de maliyetidir.

2/ Liposuction yönteminden uzak durunuz. Liposuction, selülitlerden kurtulmak için başvurulan ve pahalı olan cerrahi girişimlerden birisidir. Ancak sorunu çözmek yerine çoğu zaman daha da kötüleştirebilmektedir.

 • Liposuction ile derin yağ tabakalarının kaldırılması amaçlanır. Selülit ile bağlantılı olan yağlar ise cildin hemen altında yer almaktadır. Bu derin yağ katmanları alındığında, cildiniz ve altındaki yağlar artık eskisi gibi bir dolgu özelliği gösteremeyecektir. Bu nedenle selülitlerden kurtulayım derken buruşmalar ve görünüm daha da kötüye gidebilir.

3/ Doktorunuza danışın. Eğer uyluklarınızın arkasındaki selülitler konusunda endişeleriniz varsa, kurtulmak için doktorunuza başvurarak mevcut sağlıklı yollar ve yöntemler hakkında bilgiler edinin. Aynı zamanda hangi tıbbi prosedürün ne tür artıları ve eksileri olduğunu da öğrenme şansınız olacaktır.

 • Doktorunuz size plastik cerrahi yönteminde bahsedebilir. Ancak çoğunlukla ilk başvurulan yöntemler selülite karşı kullanılabilecek ilaçların yazılması ve bazı yaşam tarzı değişikliklerin yapılması olacaktır. Bir uzmanla görüşmeniz aynı zamanda selülit görünümünü azaltmak için takip edebileceğiniz rutin bir diyet, egzersiz ve diğer yaşam tarzı değişikliklerini öğrenmeniz açısından da faydalı olacaktır.

Selülit için yapacağınız cilt bakımlarında ihtiyacınız olacak şeyler masaj sabunu, ev yapımı ya da ticari eksfoliyatör, selülit serumu veya kremi ve bronzlaştırıcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Elektroliz Epilasyon
Sabun ve Kül
Güzel Bir Cilt İçin
Ameliyatsız Burun Estetiği
Meme Büyültme
Gıdık Estetiği – Erkeklerde
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.