Gece uyumayan çocuk aileler üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. özellikle çalışan anne ve babaların iş performansını olumsuz etkileyen bu durum sebepleri araştırılarak önlenebiliyor. Ancak anne ve babaların

büyük bir bölümü bu durumu sabrederek geçiştirmeye çalışıyor. Oysa bilinçli ve dikkatli bir takiple çocuğun uyku sorununun nereden kaynaklandığı tespit edilebileceği bilinmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

1 yaşın altındaki çocuklarda oldukkça sık görülen gece uyumama olayının birden fazla sebebi olabilmektedir. örneğin;

 • Çocuğun süreğen bir rarahtsızlığı,
 • Daha yeni yeni besinlere alışan çocuklardaki sindirim sorunları,
 • Yeni doğanlardaki gaz sorunu,
 • Annenin yediklerinden çocuğa geçen ve çocukda rahatsızlığa neden olan maddeler.
 • Gaz yapıcı besinlerin anne tarafından dikkatsizce tüketilmesi,
 • Emziren annelerin gün içerisinde yaşamış oldukları aşırı stres

Gibi faktörler çocuklarda sindirim rahatsızlıklarına ve dolayısıyla gece uykusu bozukluklarına neden olabilmektedır.

Çocuğunuzun gece uykusu sorunu varsa aşağıda belirtilen basit önlem ve takiplerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 • Çocuğunuz sıksık kulağına veya boğazına doğru el hareketleri yaparak ani ağlama ataklarına giriyorsa, Kulak veya boğazında bir sorundan şüphelenebilirsiniz. Basit muayeneler yerine ihtisas hastahanelerine yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Çoğu durumlarda yetersiz doktor görüşü nedeniyle çocuklar süreğen hastalıklarla baoğuşmak zorunda kalıyor.
 • Çocuğunuz ayaklarını karnına çekerek ani ağlama krizlerine giriyor olabilir. Bu durumda genellikle gaz sıkıntısından bahsedebiliriz. Çocuğunuzda gazı engellemenin yolu, anne sütüne ağrlık vermenizdir. Emziren annelerin yediklerine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. örneğin; kuru bakla giller, mercimek, asma yaprağı, lahana türleri hem annede hemde daha sonra çocukda ciddi gaz sıkıntısı yapmaktadır.
 • Yine annelerin yediklerine ve yedikleri yiyecekler içerisindeki katkı maddelerne dikkat etmeleri çok önemlidir. örneğin; yiyeceklerdeki karabiber ve buna benzer keskin etkili baharatlar. Sarımsak ve buna benzer tansiyon etkileyici sebzeler, zencefil gibi keskin etkilere sahip şifalı bitkiler
 • Emziren annelerin stres yaşamaları da çocuklardaki gece uykusunu olumsuz etkilemektedir. Aslında bilimsel bir veriye dayanmayan bu söylem birden fazla kişi tarafından bildirilmiş bir gözlemdir. örnek bir olayda; ciddi stres altında yaşayan bir bayan çocuğunun gece uykusundan oldukça şikyet etmekteydi. Stresin etkilerinden bahsedilince kendisini strese sokan şeyleri bir bir halletmeye çalıştı ve çocuğun gece uykusunda ciddi düzelmeler görüldü. Aynı bayan bu günlerde 2. çocuğunu emzirmektedir ve stres yaşadığı günlerde 2. çocuğunun da uyku problemi yaşadığını bildirmektedir.

Son olarak;
Çocuğunuzun hamileliğinizden itibaren sizin kimyasal yapınızdan ve hormonlarınızdan etkilendiğini unutmayınız. Bu durumda yediklerinize içtiklerinize ve yaşantınıza dikkat etmeniz gerektiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Sağlıklı günler dileğiyle.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim bebek sürekli sabahlara kadar aglıyo ne yapabilirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır
Çocuk Beslemenin Püf Noktaları
Sezeryan Oranı
Altını Islatan Çocuk
Mamilan Göğüs Kremi 30 gr
Emzirme Döneminde İlaç
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.