UYURGEZERLİK

Diğer uyku bozukluklarını (örneğin uykusuzluk ya da depresyon gibi) tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar uyurgezerliğe yol açabilir. Uyurgezerlik ile Nöbet gibi diğer bozuklukları, karıştırmak mümkündür. Uyku uzmanları her hasta için doğru tanıya varmak için bilgi ve takımlara sahiptir.

Bazıları için, bir polisomnogram uyku sırasında neler olup bittiğini anlamak için anahtar olabilir. Polisomnogram sensörleri uyku sırasında beyin dalga aktivitesi, göz hareketleri, solunum fonksiyonu, oksijen seviyeleri, kalp hızı ve kas aktivitesi kaydetmek için cilt yüzeyine uygulanan ağrısız bir testtir. Bilgiler, bir bilgisayar tarafından işlenir bir teknisyen tarafından kaydedilir, sonra bir uyku uzmanı tarafından incelenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku merkezlerinde parasomniler analiz özellikle yararlı olabilir, uyku merkezleri polysomnogramlar sırasında zaman senkronizeli video kayıtlarını çekmek için cihazlarla donatılmıştır.

Tedavi

Tedavi bireye göre değişir, ancak genellikle uyku ortamını daha güvenli yapma ve atak olasılığını azaltmak için diğer yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı içerir. Genellikle ilaç tercih edilir . Ayrıca vaktinden önce uyanma ya da hipnoz içerebilir.

Fiziksel önlemler

1. Mümkünse, bir zemin kat yatak odasında uyuma,
2. Pencereleri kalın perdeler ile kaplama,
3. Dış kapılara ilave kilit yerleştirme,
4. Merdiven çıkışlarını kullanma,
5. Alarm ile hareket dedektörleri kullanma,
6. Evdeki tüm silahları kilitleme.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşam tarzı değişiklikleri

1. Uyku yoksunluğu önlemek için düzenli bir uyku programı takibi
2. Diğer uyku bozukluklarının tedavisi
3. Uyku ortamında gürültü veya ışık azaltma
4. Bazı ilaçlar ve alkolden kaçınmak
5. Stres önleme
6. Ateşten kaçınmak

Erken uyandırma

Uyurgezerler genellikle uyurgezerlikten yaklaşık 15 dakika ya da daha önce uyandırılır, ve daha sonra tipik bir atak süreleri boyunca uyanık tutulur. Bu uyurgezerlik atakları 1-4 hafta sonra, genellikle daha az sıklıkta olmakta, hatta kaybolmaktadır.

Hipnoz
Uyku merkezinde bir psikolog başlangıçta hipnoz yapar ve sonra kendi kendine uygulamak tekniği (self-hipnoz) için hastaya öğretir.

Ilaç
Bazı antidepresan veya benzodiazepin gibi ilaçlar atakları önlemek için reçete olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Klio vermedeki zorluk
TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDENLERİ NELERDİR?
Çocuk Felci
Atarax Şurup
Midede Dolgunluk Hissi Nedenleri
Böbrek İltihaplanması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.