UYUZ

Uyuz küçük, kırmızı şişlikler ve yoğun kaşıntıya neden olan böceklerin istilası ile karakterize bir hastalıktır.  Son derece bulaşıcı bir enfeksiyon olup sıklıkla genellikle aynı yatakta birlikte uyurken, yakın durma ile yada kişisel temas sırasında kişiden kişiye yayılır. Kaşıntı bir kaç gün sonra yumurtadan çıkan akarlar tarafından meydana getirilir. Çok küçük olmalarından dolayı ancak mikroskop ile görünebilirler. Sıcaklık ve koku sayesinde daha fazla yayılım eğilimindedirler.

Yumurtadan çıkan akarlar derinin üst katmanlarına doğru ilerleyerek orada yetişkin bir canlıya dönüşünceye kadar yaşamını devam ettirir. Uyuz her yaştan insanı etkileyebilir. Ama daha sıklıkla çocuk ve genç erişkinlerde ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalıklı bir kişi ile temastan sonra dört ile altı hafta arasında uyuz belirtileri gelişmektedir.

2 yaş altındaki çocuklarda, akarların neden lezyonlar baş, boyun, avuç içi ve ayak tabanlarında meydana gelme eğilimindedir. Büyük çocuk ve erişkinlerde, lezyonlar parmak, bilek, kemer çizgisi, uyluk, göbek, kasık bölgesi, ellerde, meme etrafında ve koltuk altı arasında görülme eğilimindedir. Ancak, bunlardan başka belirtiler ile de karşılaşılabilir. Belirtiler şunlar olabilir:

  • Genellikle şiddetli kaşıntı
  • Küçük sivilce veya kırmızı döküntü
  • Pullu veya kabuklu deri (ilerleyen aşamalarda)

Uyuz belirtileri diğer cilt hastalıklarının belirtilerine benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

UYUZ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Teşhis deri ve cilt çatlaklarına doktorunuzun göz atması ile teşhis edilir. Yanısıra alınabilecek deri örneği hastalık etkeninin varlığını doğrulamak için mikroskop altında incelenebilir.

UYUZ TEDAVİSİ

Uyuz için özel tedavi yaşınız, genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz, hastalığın yayılma ölçüsü ve varsa kullandığınız özel ilaçlara dayalı olarak hekim tarafından belirlenecektir.

Uyuz tedavi edilebilir ve genellikle bir ailenin tüm üyeleri aynı zamanda tedavi olması gerekmektedir. Tedavi şunları içerebilir:

  • Permetrin ve Lindane gibi reçete edilen krem ve losyon uygulamaları
  • Oral antihistaminik ilaçlar (kaşıntı hafifletmeye yardımcı olmak için)
  • Bazı durumlarda, topikal merhem önerilmektedir.

Buna ek olarak, tüm kıyafetlerin ve yatak malzemelerinin sıcak suda yıkanması ve kurutulması önemlidir. Yıkanamaz olan diğer nesneler en az bir hafta için plastik bir torbaya yerleştirilmelidir. Kaşıntı, uyuz tedavisinin ilk uygulamasının birkaç haftasına kadar devam edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Horlama Hastalığı
Down Sendromu
Gizli Vitamin Eksikliği
Amiloidoz
Gut Hastalığı
UYKUSUZLUK NASIL TEDAVİ EDİLİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.