Uzmanlar özellikle yaz ve kış aylarına girerken mevsim değişikliklerine bağlı olarak ishal vak’alarının artabileceğini belirtiyor ve uyarıyorlar. İshal dışkının normalden daha akışkan bir hal alması ve bunun yanında günde 3 den fazla dışkılama ihtiyacı hissedilmesidir. İshal özellikle son bahar aylarında ve yaz aylarında sıkça görülür. Son bahar aylarında görülen ishale mide-bağırsak üşütmeleri neden olurken yaz aylarında görülen ishale ise yiyecek içeceklerin daha çabuk bozulması neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sonbahar aylarında havaların dengesiz bir şekilde soğuması yada ısınması mide ve bağırsak üşütmelerine neden olurken sonuçta sindirim sisteminde rahatsızlıklar baş göstermektedir. Bu durum ishal gelişimine zemin hazırlamaktadır. Ayrıca özellikle sonbahar aylarında görülen ROTA virüsü hastalıkları da ishale neden olan faktörlerden birisidir.

Yaz aylarında ishal, yiyecek içeceklerin daha çabuk bozulması ya da güneş çarpması gibi nedenlere beğlı olarak gelişmektedir. Bu aylarda özellikle yiyecek içeceklerin hızlıca tüketilmesi ve açık havada bekletilmemesi önem arzeder. Ayrıca yaz aylarında güneş çarpması da ishale neden olan önemli bir faktördür.

İshal Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Halk arasında ishal olan kişilere sıvı şeyler verilmez tarzında yanlış inanışlar mevcuttur. Bu inanış hastanın durumunun kötüye gitmesine neden olacak davranışlara yol açar. İshal hastası bağırsaklardan sıvı emilimi bozulmuş bir hastadır. Dolayısıyla hızla sıvı kaybetmektedir. Eğer bu hastaya sıvı verilmezse vücutta sıvı eksikliği baş gösterir. Sonuçta hayati tehlike hasta için kaçınılmazdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca ishal hastası kaybedilen sıvıyla birlikte elektrolit dediğimiz tuz ve mineralleri de kaybetmektedir.

Yapılacak şey aslında basittir. Bir litre kaynatılmış ve soğutulmuş su içerisinde eritilecek 2-3 yemek kaşığı şeker, 2-3 çay kaşığı tuz hastaya ara ara içirilir. Bu sayede su ve tuz dengesi sağlanır. Ayrıca şeker sayesinde de hasta beslenmiş olur.

Dikkat edilecek şey suyun kaynatılıp soğutularak mikrobik açıdan temiz olmasının sağlanmasıdır. Ayrıca hazırlanan sıvı karışımının mümkün mertebe hızlıca tüketilmesi gerekmektedir.

NOT: Uzmanlar ishalin hafife alınmayacak bir rahatsızlık olduğu konusunda hemfikirdirler. İshal durumunda mutlaka bir uzman hekime başvurmanız gerekmektedir. Bekle geçer mantığı doğru bir yaklaşım değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Ortası Ağrısı ve Yaralanması
Bacak Krampları Nasıl Geçer
Baş Dönmesi ve Kusma Nedenleri
Magnezyum İçeren Yiyecekler
Göz Kapağında Ağrı ve Acı
Beyin Kontrol Yöntemleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.