ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ
üzüm çekirdeğiÜzüm (Vitis vinifera) binlerce yıldır tıbbi ve besin değeri için insanlara müjdeci olmuştur. Mısırlılar en az 6000 yıl önce üzüm kullanmışlar ve Antik Yunan filozofları da üzümün iyileştirici gücünü övmüşlerdir. Avrupa halkı cilt ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanmışlardır. Üzüm yaprakları kanama, hemoroit, enflamasyon ve çeşitli ağrıları durdurmak için kullanılmaktadır. Olgunlaşmamış üzüm boğaz ağrısı tedavisinde, kuru üzüm ise kabızlık ve susuzluk tedavisinde kullanılmıştır. Yuvarlak, olgun tatlı üzüm kanser, kolera, çiçek hastalığı, mide bulantısı, göz enfeksiyonları, deri, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi bir dizi sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır.
Ama üzüm – veya içindeki kimyasallar- güçlü antioksidanlar ihtiva etmektedir. Bazı insanlar ise kanserden kalp hastalığına, ondan da cildi yaşlandıran etkilere kadar bir dizi hastalığın tedavisinde yardımcı olabileceğine inanıyor. Ancak, üzüm çekirdeği özünün kronik venöz yetmezlik ve ödem tedavisine yardımcı olabilecek güçlü kanıtlar bulunmaktadır.
Sağlıklı gönüllülerde üzüm çekirdeği özü alarak yapılan bir çalışmada, üzüm çekirdeğinin gönüllülerin kanlarında antioksidanların seviyelerini artırdığı belirlendi. Bilindiği gibi vücuttaki zararlı bileşikler, DNA (genetik materyal) da hasar ve hatta hücre ölümüne neden olur. Antioksidanlar ise bu serbest radikalleri yok eden maddelerdir. Serbest radikaller vücuttan uzaklaştırılamadığında kalp hastalığı ve kanser gibi bir dizi sağlık sorunlarını geliştirmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ NELERDEN YAPILMIŞTIR?
Üzüm çekirdeği yoğun olarak E vitamini, flavonoidler, linoleik asit ve OPC(oligomeric proanthocyanidins) içermektedir. Hatta en iyi olarak bilinen E vitamininden bile 20 kay daha güçlü bir antioksidandır.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN TIBBİ KULLANIMI
Bugün, üzüm çekirdeği özleri kalp sorunları, diyabet, kanser ve serbest radikal hasarı gibi bir dizi ile ilgili sağlık sorunları tedavisinde kullanılabilir.
YÜKSEK TANSİYON
Teorik olarak üzüm çekirdeği hipertansiyon veya yüksek tansiyon tedavisinde yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlar kan damarlarını hasardan korumaya yardımcı olur. Hasarlı damarlar yüksek kan basıncına neden olabilir. Çeşitli hayvanlarla yapılan çalışmalarda, üzüm çekirdeği kan basıncını önemli ölçüde azaltmıştır.
KOLESTEROL: Flavonoid “kötü” kolesterol LDL’yi düşürerek kalp korumaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada üzüm çekirdeği özleri sigara içen bir grupta lipid peroksidasyonu (kandaki yağ dağılımı) etkisine bakıldı. Üzüm çekirdeği alan grupta diğer gruplara göre daha düşük kolesterol düzeyleri tespit edildi.
KRONİK VENÖZ YETMEZLİĞİ: Kronik venöz yetmezliği bacaklarda kan birikmesi, ağrı, yorgunluk ve damarlarda şişlik görünmesine neden olur. Yapılan çalışmalar bir dizi üzüm çekirdeğinden elde edilen OPC bileşiklerinin bu semptomları azalttığını göstermiştir.
ÖDEM: Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ödemleri indirmede etkili bir üründür. Cerrahi, spor yaralanması veya bir yaralanma sonucu şişme meydana geldiğinde üzüm çekirdeği ekstresi alındığında bu şişliklerin daha hızlı gideceği belirlenmiştir.
HIV: Üzüm çekirdeği bileşenleri virüslerin çoğalmalarını inhibe edebileceğinden HIV’e karşı etkin olabilir.
KANSER: Kanser hücreleri ile yapılan deneylerde üzüm çekirdeği özleri test tüplerine konmuş. Bu özlerin meme, mide, kolon, prostat büyümesi ve akciğer kanser hücrelerinin üremelerini önleyebileceği tespit edilmiştir. Üzüm çekirdeği ekstresindeki antioksidanların kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Üzüm çekirdeği ayrıca kemoterapi ilaçları nedeniyle insan karaciğer hücrelerinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.
Üzüm çekirdeği ekstresi bazen kanıtlar kesin olmasına rağmen aşağıdaki koşullarda önerilmektedir:

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN DİĞER ETKİ ETTİĞİ ALANLAR

 • Şeker hastalığı (kan şekeri kontrolü iyileştirilmesi)
 • Gözdeki kılcal damarları güçlendirir. (bilgisayar karşısında çok kalanlar için birebirdir)
 • Yaralı derinin iyileşmesini hızlandırır
 • Üzüm çekirdeği deney hayvanlarında osteoporoz için araştırılmış. Sonuç olarak ise kemik yoğunluğu ve gücü geliştirdiği tespit edilmiştir.
 • Gece görüşün iyileştirilmesi
 • Alzhemeir, Parkinson ve unutkanlıkta şifa kaynağıdır
 • Varis ve selüloitte destek olarak kullanılır
 • Kollajen ve elastik deriyi korur(anti-aging)
 • Hemoroit tedavisi

ÖNEMLİ NOT: Üzüm çekirdeği özleri çocuklar için tavsiye edilmez. Bütün olarak tüketilen üzümler çocuklar için daha sağlıklı ve güvenlidir. Yetişkinler
önerilen doz olarak üzüm çekirdeği 12 hafta boyunca güvenli kabul edilir. Ancak, gebe veya emziren kadınlar üzüm çekirdeği takviyeleri almamalıdır. Üzüm çekirdeği bir antikoagülan (kan sulandırıcı) olarak hareket edebilir. Bu nedenlerden dolayı eğer kanama bozuklukları var ise üzüm çekirdeği ekstresi almadan önce doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  elif

  yaşlanmayı geciktirici etki gösterme konusunda üzüm çekirdeği oldukça başarılı nutraxn üzüm çekirdeği çayını kullanıyorum 1 yemek kaşığı nutraxin üzüm çekirdeği üzerine 1 su bardağı sıcak su ilave edip demliyorum ve günde 3 kere içiyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Brokoli
Mandalina Faydaları
Zencefil Kapsülü
Kedi Otu Kapsülü
Karahindiba Çayı
Cinsel isteği artıran yiyecek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.