ÜZÜM YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR!!

Neden daha fazla üzüm yemelisiniz? Sorusunun cevaplarından sadece bir tanesi, tansiyonu düşürüyor olmasıdır. Neredeyse her mevsim bulunabilen ve çok çeşitli türleri bulunan üzüm, adeta bir sağlık deposu. Üzüm şimdi biraz daha detaylı olarak üzümde bulunan antioksidan ve diğer beslenme öğelerini inceleyelim.

Son zamanlarda yürütülen araştırmalar üzüm tüketen insanların daha sağlıklı olduğunu ve diyetlerinin de daha dengeli olduğunu gösterdi. Journal of Food Science dergisinde yayınlanan çalışmada, Çalışma taze üzüm, kuru üzüm ve yüzde 100 üzüm suyu da dahil olmak üzere üzümün çeşitli formları kullanılarak gerçekleştirildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Üzüm tüketen kişiler, yemeyen kişilere göre daha fazla A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, lif, kalsiyum ve potasyum kaynaklarından faydalanmış oluyorlar.  Dolayısıyla da bu vitamin ve minerallere bağlı eksiklik yada kusurlar daha da az görülüyor.

2013 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçları ise şöyle; üzümün önemli bileşenlerinden biri olan ve polifenol olarak isimlendirilen antioksidan, yağ birikimini azaltır ve kardiyovasküler hastalıkları önler.

Üzümdeki antioksidanlar ile ilgili olarak yapılan diğer bir çalışmada ise üzümün yüksek tansiyon (hipertansiyon) ile mücadelede etkili olduğu görülmüştür. Barselona Üniversitesi ve İspanyol Ulusal Araştırma Konseyi ( CSIC ) ‘ nin yaptığı bir çalışmada ise üzümde bulunan bazı bileşiklerin UV ışınlarına karşı cilt hücrelerini koruduğu belirlenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Günde 1 Elma Yiyin, Sağlıklı Kalın

Bir bütün olarak, üzüm yiyen insanların aynı zamanda kepekli tahıllar, fındık ve sebze tüketimini arttırdığı, buna ilaveten ise gereksiz gıdalardan olan abur cubur yeme oranında düşüş gözlendiği belirlendi. Bu da şu anlama geliyor. Daha az işlenmiş şeker ve daha az katı yağ alımı. Ve buna bağlı olarak da şişmanlık gibi yan hastalıklar da önlenmiş bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aloe Vera
MEYAN KÖKÜ
Yeşil Çay Faydaları
KARPUZ KADAR ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI
Karabaş Otu
Haşhaş
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.