BU BAHARATLAR ÖMÜR UZATIYOR

Uzun ömürlü kişilere sorduğunuzda siz mutlak hayatlarında neyi daha fazla tüketmeniz gerektiği konusunda mutlaka bazı ipuçları verirler. Sır olmaktan çıkan, hem sağlıklı ve uzun yaşamanızı hem de tükettiğinizde zevk alabileceğiniz çeşitli baharat ve şifalı otları sizler için araştırdık.

1. KAKULE

Kakule zencefil ailesine ait bir baharat türüdür. Kakule sindirime yardımcı, doğurganlığı artırıcı ve kan şekerini dengeleyici özellikte olan uçucu yağlar ile doludur. Asya’da, kakule enerji geliştirmek ve dolaşımı artırmak için kullanılan kıymetli bir ilaçtır. Kakule aynı zamanda kötü ruh halini giderebilir, astım ve bronşitin de iyileştirilmesine yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

2. ZENCEFİL

Zencefil, doğal bir anti- enflamatuar şifalı bitkidir ve acıyı dindirmek için Çinliler tarafından binlerce yıldırdır kullanılmaktadır. Zencefil bulantı, artrit, baş ağrısı, adet krampları ve kas ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemini de güçlendiren bu bitkiye çeşitli şekillerde kullanımını artırmanızı öneriyoruz.

3. TARÇIN

Sponsorlu Bağlantılar

Tarçın da zencefil gibi birçok şifalı yönleri ile karşımıza çıkan bir baharattır. Bir çok alanda yetenekli olan baharat özellikle düşük enerji durumu, candida mantar enfeksiyonları, mide sorunları ve grip, diş çürümesi ve artrit ağrısı dahil çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılır. Tarçının aynı zamanda anti-enflamatuar ve antioksdiant özellikleri vardır ve kan şekerini düşürmektedir.

4. ZERDEÇAL

Bu lezzetli ve sarı renkli baharat anti -inflamatuar, antioksidan ve anti – tümör özelliklere sahiptir. Zerdeçalın etken maddesi “kurkumin” dir ve bu madde plakların giderilmesini, insülin fonksiyonlarını koruyucu ve beyini koruma özelliğindedir. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde eklemleri rahatlatmak için güvenle kullanılabilir.

5- BİBERİYE

Binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında bir beyin toniği olarak kullanılmıştır. İçeriğindeki uçucu yağlar sayesinde beyin faaliyetlerini geliştirir ve beyin uyanıklığı artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, içeriğinde serbest radikallerin vereceği hasardan bedensel dokuları koruyan anti – inflamatuar maddeler ve antioksidan bileşikler son derece yüksektir. Karnosik asit adı verilen antioksidan göz sağlığı ve beyin dokularının korunmasında etkilidir. Biberiye aynı zamanda mide dostu olup sindirime yardımcı olur.

6. KİŞNİŞ

Kişniş, sapları ve kişniş bitkisinin yaprakları bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim düzgün yapılmasına olanak sağlar. Ayrıca, Candida mantar enfeksiyonları, migren, soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı, şişkinlik ve ülserlerin tedavisinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Beş dakika sıcak suda çayını yaparak ya da yemeğinize ekleyerek yukarıda sayılan hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

7. GÜVEYOTU

Mercan köşk olarak da bilinen bitki, içerdiği uçucu yağlar sayesinde sağlık dağıtmaktadır. Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nde yetişebilmekte, taze yada kurutularak kullanılabilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidanlar bakımından yüksek ve antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır. Soğuk algınlığı veya grip olduğunuzda kaynamış suya güveyotunu koyarak buharını soluyunuz. Bu buhar antibakteriyel, antiviral ve tıkanıklık açıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca şişkinliği önlemede de etkili bir şifalı bitkidir.

8. SARIMSAK

Ve sarımsak… güçlü bir antibiyotik. Nelere iyi gelmiyor ki… faydalarını buraya sığdırmak mümkün olmasa da genel olarak bağışıklığı kuvvetlendirir, kan şekerini düzenler ve diyabetle ilişkili belirtileri hafifletir. Tansiyon ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde de etkilidir. Nefesiniz kötü kokabilir ama kalbiniz size müteşekkir kalacaktır.

9. KIRMIZI BİBER

Bu baharat inflamasyonla mücadele ve artirt, sedef ve küme baş ağrısı ile ilişkili ağrıyı giderebilen kapsaisin içermektedir. Aynı zamanda metabolizmayı yükseltir, kalp için yardımcıdır ve iyi bir kötü kolesterolü düşürür, arter yüzeylerindeki plakları giderir ve tansiyonun normale dönmesini sağlar. Acı olmasına rağmen mide ve bağırsak ülserlerini iyileştirmesinin yanı sıra, karın krampları, asitlik ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

10. KARANFİL

Hindistan’da geleneksel olarak sindirime yardımcı olarak kullanılır. Fenol bileşikler ve antioksidanlar içerir. Bu bileşikler toksinler ile mücadelede ve hücre yaşlanmasına neden olan olaylar zincirine engel olmaktadır. Ayrıca, araştırmalar kan pıhtısı ile ilişkili olan inme riskini de engellediğini göstermektedir.

Bir uyarı: Her zaman, herhangi bir olumsuz etkileşimleri önlemek için, baharatlar konusundaki yaşantınızı doktorunuz ile konuşun. Çeşitli sağlık sorunlarında bazı baharatlar sıkıntı oluşturabilir. Örneğin sarımsak ve zencefil gibi şifalı bitkiler kan inceltici özelliklere sahiptirler, bu nedenle halihazırda kullandığınız bazı ilaçlar da kan inceltici olabilir. Bu sadece bir örnektir. Diğer riskler konusunda doktorunuz ile fikir alışverişinde bulunarak önlem almalısınız. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Her Yağ Kilo Aldırır mı?
Ayak Mantarında Bitkisel Tedavi
Kalp Krizini Önleyen Diyet Nasıl Olmalı?
Araştırma: Üzüm ve Yüksek Tansiyon
Sağlıklı Beslenme
Pankreas İltihabı (Pankreatit)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.